Національний банк України вводить додаткові заходи для посилення конкуренції банків за строкові депозити населення та підвищення ставок.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на прес-службу НБУ.
НБУ з 11 травня 2023 року прирівнює нормативи формування банками обов'язкових резервів (ОР) за депозитами фізичних осіб строком до трьох місяців до нормативів ОР за коштами фізичних осіб на поточних рахунках.
Норматив формування резервів за коштами у гривні становитиме 20%, а за коштами у валюті - 30%. Натомість норматив ОР за депозитами зі строком погашення від 93 календарних днів не зміниться й за коштами в гривні становитиме 0%, а у валюті - 10%.
Як зазначили в НБУ, крок націлений на збереження дієвості механізму обов'язкових резервів та посилення ринкових стимулів для залучення банками строкових депозитів населення у гривні. Це, зокрема, сприятиме подальшому зростанню процентних ставок за строковими депозитами, а відповідно - посиленню захисту гривневих заощаджень громадян від інфляційного знецінення.
За оцінками НБУ, загальний обсяг обов'язкових резервів, який банки повинні будуть сформувати, збільшиться орієнтовно на 17 млрд гривень.
НБУ у 2023 році здійснив низку заходів для мінімізації ризиків для макрофінансової стабільності. Одним з таких кроків було підвищення обов'язкових резервів. У січні-березні 2023 року НБУ підвищив загалом нормативи ОР за коштами на вимогу та коштами на поточних рахунках фізичних осіб на 20 в. п., а юридичних осіб - на 10 в. п.
За даними НБУ, завдяки збереженню облікової ставки на рівні 25% та додатковим заходам НБУ зростання ставок за новими строковими депозитами населення в гривні прискорилося. Так, у лютому 2023 року вони були вищими на 7,7 в. п. порівняно з червнем 2022 року (коли облікову ставку було підвищено до 25%).
Банки, що найактивніше підвищували ставки впродовж останніх місяців, змогли поліпшити строкову структуру депозитної бази. "Водночас у найбільших банках, які, є головними бенефіціарами ліквідності через значні бюджетні видатки, гривневі ставки залишаються недостатньо привабливими для вкладників, ураховуючи рівень поточної та очікуваної інфляції. У результаті безпрецедентний обсяг коштів населення зберігається на поточних рахунках, що генерує додаткові ризики для макрофінансової стабільності", - зазначили в НБУ.
Нагадаємо, перший заступник голови НБУ Катерина Рожкова заявила, що Національний банк України активно працює з банками, щоб вони підвищували ставки за депозитами. Навіть зростання удвічі суттєво не вплине на банки.
У лютому 2023 року середні відсоткові ставки банків за новими депозитами у гривні для населення становили 10,8% річних. Річна інфляція становила 24,9%.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.
Увага! Під час війни активізувалися інтернет-шахраї, які видають себе за сайт РБК-Україна. Вони використовують наш дизайн, персональні дані редакції та схожу адресу сайту. Єдиний домен РБК-Україна - www.rbc.ua. Про фейкові сторінки з нашою назвою повідомляйте на пошту: sb@rbc.ua.