Набув чинності закон про заборону РПЦ. Що тепер чекає на Московський патріархат
23 вересня набув чинності закон про заборону діяльності Російської православної церкви та організацій, пов'язаних з нею. Його ухвалила Верховна Рада 20 серпня.
РБК-Україна розповідає про те, що змінює закон та що тепер буде з Українською православною церквою Московського патріархату.
Що змінює закон
23 вересня набув чинності закон "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій", який у народі більш відомий, як "про заборону Російської православної церкви". Наголосимо, що одна норма набуде чинності через 9 місяців з дня оприлюднення закону. Вона регулює можливість УПЦ МП протягом цього часу розірвати зв'язки РПЦ.
Закон визначає, що в Україні заборонена діяльність іноземних релігійних організацій, які:
- мають керівний центр, розташований у державі-агресорці
- підтримують збройну агресію проти України
Що буде із Московським патріархатом
"Цей закон не означає, що автоматично забороняється УПЦ, бо вона розповідає, що не є РПЦ. Але щойно окупаційна армія заходить на якісь наші території, то чомусь УПЦ одразу автоматично стає РПЦ на цих територіях. Тепер УПЦ має чудову нагоду довести, що розірвали усі зв'язки з РПЦ", – раніше пояснив голова комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв у коментарі РБК-Україна.
Якщо виникатимуть підозри, що певна церква має зв'язок із РПЦ, то будуть проводитись експертизи спеціальною комісією. У разі виявлення ознак, які підтверджують підпорядкування російській церкві, то Державна служба з питань етнополітики та свободи совісті зможе подати позов до суду про припинення діяльності релігійної організації. Позов можна буде оскаржити в судовому порядку.
Наголосимо, що такі позови можна буде подати тільки через 9 місяців із дня оприлюднення закону. Зараз ще розробляється нормативна база й церкви мають час на розірвання зв'язку з РПЦ.
Що буде з УПЦ МП в Україні (фото: Віталій Носач/РБК-Україна)
Також Кабмін протягом 3 місяців із дня оприлюднення цього закону має розробити нормативну базу та вжити заходів, аби повернути державне майно з користування РПЦ, а протягом 6 місяців вжити заходів, щоб повернути держмайно з користування юридичних осіб, власником, учасником яких є іноземна релігійна організація, діяльність якої заборонено в країні.
Відповідно, держава зможе повернути храми-пам’ятки архітектури, договори про оренду яких закон розриває автоматично за кілька місяців після схвалення. Зараз майже три тисячі громад РПЦ в Україні мають у користуванні старовинні храми.
Загалом у Верховній Раді України було зареєстровано 11 законопроектів про заборону чи обмеження діяльності іноземних релігійних організацій та їхніх філій. Ухвалений законопроект №8371 подали на початку 2023 року. Після низки правок та обговорень його ВР ухвалила 20 серпня, а через чотири дні підписав президент. Детальніше про, як створювали законопроект і як з ним боролися противники, читайте у нашому попередньому матеріалі.
Під час підготовки матеріалу використали: текст законопроекту №8371, коментар Микити Потураєва та дані з Вікіпедії.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.