ua en ru

Мюнхенська конференція 2025. Події та заяви другого дня: онлайн

Мюнхенська конференція 2025. Події та заяви другого дня: онлайн Фото: Мюнхенська конференція 2025 (Getty Images)

Мюнхенська конференція з безпеки 2025 триває другий день. Низка подій форуму 15 лютого присвячені війні в Україні. Анонсовано виступ Володимира Зеленського та дискусія за участю спецпосланника президента США Кіта Келлога.

Всі подробиці другого дня Мюнхенської конференції - на РБК-Україна нижче.

Головне на зараз

  • Другий день конференції відкрив Шольц, заявивши, що Захід продовжує стояти на боці України.
  • На Мюнхенській конференції виступив Зеленський та закликав Європу створити власну армію. Ввечері він окремо поспілкувався з пресою.
  • Спецпредставник Трампа взяв участь в українському ланчі та взяв участь в дискусії на Мюнхенській конференції.
  • Генсек НАТО провів пресконференцію, де, зокрема, відреагував на заяви представників США щодо Європи та війни в Україні.

21:01 Сибіга зустрівся з Ван І на полях Мюнхенської конференції.

"Наші зустрічі стають частішими, тільки місця змінюються. Можливо, саме час організувати наступну зустріч у Києві. Я хотів би запросити вас відвідати Україну в будь-яку зручну для вас дату і час", - сказав глава МЗС України своєму китайському колезі.

За його словами, такий візит дасть можливість більш глибоко обговорити, як можна доягти довготривалого та справедливого миру.

20:45 Зеленський на полях Мюнхенської конференції зустрівся з Шольцем та президентом Фінляндії.

З німецьким канцлером обговорили спільні кроки для досягнення тривалого миру, гарантії безпеки та роль Європи в потенційному миротворчому процесі.

"Будь-які домовленості не можуть нехтувати європейськими інтересами", - наголосив український президент.

Розмова з фінським лідером стосувалася оборонної підтримки України та інвестицій у виробництво української далекобійної зброї.

20:33 Міністри закордонних справ ЄС проведуть екстрену зустріч у неділю вранці на полях Мюнхенської конференції з безпеки через заяви представників США щодо України.

Відповідний захід після заяв американських чиновників, зокрема про те, що Європи не буде за столом переговорів щодо України, анонсувала голова європейської дипломатії Кая Каллас.

20:22 Ми хочемо, щоб була успішна, суверенна Україна, і для цього ми маємо зупинити російську агресію, наголосив Келлог.

Він також сказав, що не знає, яким будем мирний план щодо України, оскільки рішення за Трампом.

20:11 Келлог дав відповідь на питання про те, чого хочуть США - завершення війни чи перемоги у ній.

"Давайте будемо чесними. Україна сміливо боролась. Перше що треба зробити - зупинити кровотечу, а далі - лікувати. Який би план не був, потрібно добре подумати… Якшо ви думає про перемогу як у Другій світовій - цього, напевно, не станеться", - заявив спецпредставник Трампа.

20:07 Келог дорікнув адміністрації Байдена за відсутність стратегії щодо України.

"Ми вже згадували Крим. Але не треба звинувачувати у всьому нас. Були гучні заяви "Будемо стільки, скільки потрібно", але це просто гасла, а у нас буде стратегія", - сказав він.

Але, на уточнююче питання, коли ж буде оприлюднений план Трампа, він не зміг дати чіткої відповіді.

19:55 Келлог оцінив рівень санкцій, введених Заходом проти Росії.

"От зараз від 1 до 10, якщо оцінити санкції, то вони на рівні 6. Але їхня реалізації на рівні - 3 з 10. Треба мати такі санкції, які б'ють по економіці. Ми таке робили в минулому з Іраном, ми накладали санкції, які дуже сильно цю країну заламали", - заявив він.

19:51 Келлог сказав, якими мають бути поступки з боку Путіна для завершення війни.

"Це мають бути і територіальні поступки, може бути відмова використання збройних сил, зменшити кількість особового складу. Як приклад можна навести альянси з Іраном, КНДР, Китаєм. Важливо, щоб цей альянс не формувався", - наголосив спецпредставник Трампа.

19:45 Глава МЗС Британії Леммі каже, що сьогодні оцінка така - Путін не хоче домовлятися про мир.

19:42 Сікорський розповів, як змусити Путіна піти на угоду, з якою зможуть жити всі.

"Щоб Путін прийшов до тями, його треба переконати, що ціна буде неприйнятною. Якщо ми переконаємо його, що ми не хочемо повертатися до звичайного стану справ і можемо бути у цій війні довше, ніж він, то він піде на угоду. Тож наш план має бути в тому, щоб ми продовжувати триматися свого, продовжували підтримувати оборону України стільки, скільки вона буде себе обороняти", - сказав глава польського МЗС.

Він додав, що Путін хоче миру, але миру на своїх умовах.

"Питання в тому, яким чином дійти до угоди, з якою зможуть жити всі. Якщо це можна зробити швидко - це чудово", - зазначив Сікорський.

19:35 Сибіга, Келлог, Леммі та Сікорський беруть участь в дискусійній панелі про те, яким бачать план щодо миру в Україні. Разом з ними і глава Міноборони Литви Довіле Шакалієне.
Мюнхенська конференція 2025. Події та заяви другого дня: онлайн
Фото: дискусійна панель щодо бачення плану для миру в Україні (РБК-Україна)

19:29 Рютте розповів, якою буде відповідь, якщо Росія вирішить напасти на країну НАТО.

"Якщо Путін вважає, що він може, без значного ризику для своєї країни та своєї армії, атакувати хоч один квадратний кілометр території НАТО, він зіткнеться з потужним ударом НАТО по Росії. Він це знає", - сказав генсек НАТО.

Він висловив впевненіть, що Путін не наважиться це зробити.

"Наша стримуюча сила зараз у дуже хорошому стані. Проблема в тому, що через чотири чи п’ять років, якщо ми не приймемо необхідних рішень зараз, ми можемо зіткнутися з серйозними труднощами", - додав Рютте.

19:26 Європа має вибороти собі місце за столом переговорів, вважає генсек НАТО.

"Звичайно, переговори мають розпочатися, чи то за столом переговорів, чи то віртуально, чи то в будь-якому іншому форматі. Зеленський буде частиною цього, немає жодних сумнівів. Україна - це їхня країна. А Європа повинна вибороти собі місце за столом переговорів, будучи релевантною з точки зору витрат, а також з хорошими пропозиціями", - сказав Рютте на пресконференції в Мюнхені.

19:21 Рютте також прокоментував вчорашній скандальний виступ віцепрезидента США в Мюнхені. Однак генсек НАТО налаштований не так скептично, як європейські лідери.

"Що ж, Венс абсолютно чітко дав зрозуміти, що ми - одна команда, що США і Європа - одна команда. Я не буду коментувати решту його промови, тому що вона стосувалася не стільки України чи оборони, скільки інших тем, і це не те, над чим я працюю", - сказав він у відповідь на питання РБК-Україна.

Рютте додав, що не має жодних сумнівів, що в США існує повна відданість НАТО, повна відданість усьому, за що виступає НАТО.

"Один за всіх, усі за одного, в тому числі і очікування, що ми будемо витрачати більше коштів", - зазначив генсек.

19:15 Генсек НАТО Марк Рютте в Мюнхені відповів на питання РБК-Україна щодо планів Келлога за 180 днів залучити всі сторони до мирного процесу.

"Звісно, ми всі хочемо, щоб ця війна закінчилася якнайшвидше. Я не можу гарантувати, що це буде зроблено за 180 днів - це було б чудово, але я не можу цього гарантувати. Але я знаю, що всі працюють старанно і дуже важко, щоб завершити цю війну таким чином, щоб Путін більше не намагався захопити жодного квадратного метра України", - сказав він.

18:52 Росіяни забрали частину свого контингента з Придністров'я на війну проти України, заявив Зеленський журналістам у Мюнхені.

"Контингента там на сьогодні залишилось, ми вважаємо, десь 2500. Якщо чесно, я вважаю, що росіян там лишилося 1000-1500. Кілька тисяч вони вивели. Під час війни вони ж всюди брали його", - сказав президент.

На питання, як саме Росія змогла вивести своїх військових з Придністров'я, він відповів, що не знає.

"Я не знаю, чесно. У нас є точні дані, скільки було та скільки залишилось. Там було 5500-6000 людей. Залишилось набагато менше, які сьогодні переважно охороняють склади зі зброєю, а частину вони забрали. Я думаю, що через Кишинів. Вони ж користуються цим аеропортом, ну, користувалися", - додав Зеленський.

18:40 Зеленський каже, що запропонував Келлогу разом з'їздити на фронт, щоб він побачив реальну обстановку.

"Для мене важливо, щоб він все побачив. Я хочу, щоб він мав доповідь від військових, щоб він зустрівся з Сирським, може, з командирами бригад. І після цього я хочу, щоб він все це привіз Трампу. Показав, розказав", - сказав президент.

І після цього, на думку Зеленського, " ми станемо ближчі до розуміння того, як ми бачимо це" - завершення війни.

"Хоча б кроки. І після цього я буду готовий проговорити ці кроки з Трампом", - додав він.

18:21 Зеленський, відповідаючи на питання РБК-Україна, заявив про просування на шляху до миру.

"Куди ми просунулись? Ми просунулись. Якщо глянемо, де ми були кілька місяців тому, то, я думаю, що ми почали працювати з командою Трампа набагато більше. У нас були зустрічі. Команди почали працювати. Є чекпоїнти, це важливо, що ми трішечки просуваємось", - сказав президент.

Він також відреагував на публікації про нібито склад груп на можливих майбутніх переговорах та нібито зустріч між Україною та РФ в Саудівській Аравії.

"Я не знаю. Ми про це не говорили. Щось друкують медіа. Я побачив, що хтось каже, що буде в Саудівській Аравії зустріч. Я не знаю що це", - зазначив Зеленський.

18:13 Щоб захистити Україну від повторного нападу Росії потрібна мільйонна армія, каже Зеленський у відповідь на питання про європейський контингент.

"Це може бути мільйон, може бути 1,3 млн, може бути півтора мільйона. Ми говоримо про серйозні цифри. Це не 50, не 100, не 200 тисяч. Бо та кількість не зможе захистити нас від ймовірного повторного наступу. І всі це розуміють. Європейські лідери пішли думати, я думаю, ми проведемо кілька консультацій. Тут питання велике - грошей. Бо це великі гроші", - сказав президент.

18:06 Зеленський каже, що не дав міністру підписати угоду щодо "рідкісноземів" з США, бо вона ще не готова.

"Вона не готова, на мою думку. Вона ще не готова, щоб захистити нас та наші інтереси. Для мене важливо говорити про інвестиції в Україну. І це повинно бути виписано юридично правильно та коректно", - пояснив він.

За словами президента, угода має бути пов'язана з гарантіями безпеки, а цього поки немає.

18:04 Зеленський в розмові з журналістами на Мюнхенській конференції з безпеки зробив заяву про Європу за столом переговорів.

"Подивимося. Війна не в США і не Євросоюзі, слава Богу. Але, на жаль, війна в Україні. Тому Україна, я думаю, повинна мати лідерство в питанні, хто повинен бути за столом переговорів", - сказав президент.

17:55 Сікорський заявив, що "авторитет" США як союзника залежить від результату війни в Україні, після того як Трамп розпочав переговори з Путіним.

"Авторитет Сполучених Штатів залежить від того, як закінчиться ця війна. І не лише адміністрації Трампа, а самих Сполучених Штатів", - сказав польський міністр.

17:36 Якщо Трамп хоче, щоб Європа направила війська в Україну, європейцям доведеться це зробити, вважає Сікорський

"Коли президент Трамп каже, що в рамках угоди мають бути європейські війська, нам доведеться їх надати. Тож рано чи пізно нам доведеться втрутитися", - сказав він в Мюнхені.

17:27 Бербок і глава МЗС Польщі Радослав Сікорський висловились про повернення Росії до G7.

"Я вважаю, що її слід прийняти, як тільки вона виведе свої війська з України", - заявив Сікорський.

Бербок підтримала його слова та додала, що наразі для "путінської Росії", яка поводиться агресивно щодо інших країн G7, немає місця за столом організації.

"Якщо вона буде готова припинити нападати на нас, на вільний світ, то, звісно, там знову буде вільне місце. Тож усе в руках агресора", - сказала вона.

17:15 Майбутнє України в НАТО не прибирається зі столу, заявила Бербок.

Вашингтоні ми всі разом заявили, що шлях України лежить у напрямку НАТО, і ніхто з нас не прибирає цю опцію зі столу. Тому для мене дуже важливо сказати зараз, що це навіть був би найдешевший варіант, якщо ця опція НАТО залишається на столі", - заявила вона.

17:05 Бербок знову висловилась про участь Європи у переговорах щодо миру в Україні.

"Ви висловилися так, ніби все вже вирішено, хто за столом переговорів, а хто ні. Переговори тут, на Мюнхенській конференції з безпеки, і саме тому ми всі тут, бо говорити в часи кризи – це найважливіше, як ми почули, особливо для нас, європейців", - сказала глава МЗС Німеччини.

За її словами, європейці у Мюнхені почули, що з американського боку є різні погляди.

"Ми читаємо багато в газетах, чули тут також у наших дискусіях, що це не малося на увазі або що це неправда, або щось інше з того, що було написано в пресі. Але це, певною мірою, не має значення, тому що реальність визначається на місці", - додала вона.

16:48 Глава МЗС Німеччини Анналена Бербок відповіла на питання, як змусити Трампа долучити Європу до переговорів щодо миру в Україні.

"Я можу лише повторити, міцного миру не буде, якщо цей мир не буде узгоджений Європою. Ми вислухали промову вчора на цій сцені (мова про Венса - ред.), я хочу чітко позначити - це момент істини. Усі у світі мають вирішити, на чиєму вони боці. На боці вільного світу, або на боці тих, хто бореться з вільним світом. Ми на боці вільного світу, кажу від своєї країни", - заявила вона.

Німецька дипломатка нагадала, що це Росія оголосила війну європейському світу і демократії.

16:20 Український ланч на Мюнхенській безпековій конференції завершився. Далі ще заплановані пленарні дискусії. Ввечері очікується участь в дискусіях глави МЗС України Андрія Сибіги та Келлога.

16:12 Келлог на питання про те, чи є ризик швидкої "слабкої угоди" щодо закінчення війни, запевнив, що Трамп "не віддасть важливих інтересів".

"Треба подивитися на різні етапи. Перший - це зупинення вогню. Потім етап 2, 3 і так далі. Тому треба рухатися поступово", - зазначив представник адміністрації США.

Водночас він додав, що США будуть продовжувати фінансувати Україну.

Ми у світі на рівні насильства Другої світової війни. Це насильство на рівні держави. Хоч моя оцінка і складна, ми будемо продовжувати фінансувати Україну. Але треба зупинити вбивства", - заявив Келлог.

15:55 Глава МЗС Швеції Марія Мальмер Стенергард відповіла Келлогу щодо Європи за столом переговорів.

"Зараз ви очікуєте відповіді від нас, чи можемо ми дати своїх (європейських - ред.) військових, відправити їх (в Україну - ред.). Якщо ви хочете відповіді, то ми мусимо бути за столом (переговорів - ред.). Якщо ми будемо дійсно відправляти солдатів, то ми мусимо бути за столом", - сказала вона.

15:51 Поки триває український ланч Зеленський на полях Мюнхенської конференції з безпеки зустрівся з прем'єром Норвегії Йонасом Гаром Стере.

"Окрема увага - українському виробництву зброї, а саме далекобійних ракет і дронів. Норвегія вже безпосередньо інвестує в наш вітчизняний ОПК. Домовилися продовжувати цю співпрацю", - розповів український лідер.
Мюнхенська конференція 2025. Події та заяви другого дня: онлайн
Фото: Зеленський та прем'єр Норвегії (t.me/V_Zelenskiy_official)

15:47 Келлог роз'яснив, чи буде Європа представлена за столом мирних переговорів.

За словами спецпредставника Трампа, він не має на увазі, що Європа буде поза мирним процесом. Йдеться про те, що вона не сидітиме "фізично" за столом майбутніх переговорів, але її інтереси будуть враховані.

15:28 Келлог обіцяє, що мирний процес не буде повторенням "Мінська".

"Ми подивились на проблему "Мінська-2". Там було багато людей за столом і вони не мали ніякої можливості долучитися до мирного процесу - це не принесло успіху. Ми не будемо повторювати "Мінськ", - наголосив він.

Як наголосив спецпредставник Трампа, треба переконатися, що безпека України - це досягнення правильних цілей.

"Це не буде Мінськ-3. Це буде стабільний довгостроковий мир, середовище, з яким ми можемо працювати. Припинення вогню і довгостроковий мирний договір не буде визначним успіхом. Визначенням успіху буде тоді, коли перший раз буде порушено припинення вогню і як всі сторони відреагують", - сказав Келлог.

15:25 США будуть посередниками у переговорах між Україною та Росією, заявив Келлог.

"Коли говоримо про те, щоб сидіти за столом, я тут, щоб зібрати важливу інформацію. Я дипломат. Українці, росіян і американці … будуть як посередники. Президент Трамп чітко сказав, коли виступив в ООН - він говорив про важливість національного суверенітету, якщо ви боретеся за свій суверенітет, ми вас підтримаємо", - сказав на українському ланчі спецпредставник Трампа.

15:13 Келлог пояснив свій підхід до мирного врегулювання в Україні.

Він каже, що треба забезпечити український суверенитет, щоб Україна була захищена в своїх правах. Питання - як до цього дійти. Тому важливий процес - це спілкування з європейськими союзниками про те, яку вони будуть грати роль.

"Ми самі цього не можемо зробити, для довготермінового миру не можна виключати президента Зеленського, нікого. Тому що без цього не вийде. Це частина процесу, який я використовую, це те, що відбувається у нашому спілкуванні з союзниками", - сказав Келлог.

15:09 Навряд чи росіяни попросять на переговорах повернути Аляску, пожартував Келлог.

"Як це виглядатиме? Залежить від того, що я бачу. Але ніхто не буде виключений. Ми будемо слухати. Відразу скажу. Це жарт, але ймовірність того, що росіяни скажуть давайте назад Аляску - скоріше за все цього не буде. Певні речі, ясно, не можуть відбутися. Треба дати нам трошки простору, але я не кажу шість місяців чи рік, ми кажемо дні і тижні", - сказав спецпредставник Трампа.

14:56 Келлог каже, що у США є окремі треки для України та Росії.

Сам Келлог, за його словами, курує напрямок України та Європи. А його колега Стів Віткофф - російський напрямок.

"Ми це робимо для швидкості, бо питання - коли це закінчиться. Я живу за часом Трампа - він просить сьогодні, а завтра запитує, чому ще не зроблено", - пояснив спецпредставник.

Він додав, що після свого візиту в Україну він звірить ситуацію з Віткоффом, а тоді вони підуть до Трампа.

"Що кажуть союзники, як вони собі уявляють сталий мир, як вони говорять про забезпечення кордонів. І треба це все скласти в рамку, з якою треба працювати, якої раніше не було", - сказав Келлог.

14:52 Келлог виступає на українському Ланчі на полях Мюнхенської конференції.

Спецпредставник Трампа каже, що потрібно завершити війну Росії проти України, та додає, що США не зможуть самостійного цього зробити. Він говорить, що Європа має бути частиною цих зусиль.

14:43 Зеленський на полях Мюнхенської безпекової конференції зустрівся з прем'єром Нідерландів Діком Схоофом.

"Головні теми - обʼєднана дипломатія, напрацювання надійних гарантій безпеки, реальна ситуація на полі бою та оборонні потреби. Поговорили й про підтримку наших громадян, які були змушені виїхати з України через російську агресію", - розповів президент.
Мюнхенська конференція 2025. Події та заяви другого дня: онлайн
Фото: Зеленський та Схооф у Мюнхені (t.me/V_Zelenskiy_official)

14:26 Спецпредставник Трампа по миру в Україні Кіт Келлог прийшов на український Ланч на полях Мюнхенської конференції.

14:17 Поряд з місцем проведення Мюнхенської конференції з безпеки проходить мирна акція на підтримку України

Учасники акції, як повідомляє кореспондент РБК-Україна, вимагають, щоб будь-які мирні переговори були тільки за участі України, а майбутня мирна угода передбачала повне відновлення територіальної цілісності України.

14:06 Захід припустився помилки у 2014 році, коли Росія почала агресію проти України, вважає сенатор-республіканець Ліндсі Грем.

За його словами, ще після 2014 року Заходу треба було інтегрувати економіки з Україною, зміцнити українську армію, щоб зробити вторгнення складнішим, та попередити РФ про наслідки у разі повторного вторгнення. Але цього не зробили, бо не хотіли провокувати Путіна.

"Уроки, які ми засвоїли: не хвилюйтеся про те, щоб не провокувати Путіна. Хвилюйтеся про те, як його зупинити. Тепер три важливі речі", - додав сенатор в Мюнхені.

Перша - угода про рідкісноземельні ресурси між Україною та США, яка є справжнім проривом, бо тепер американцям можна сказати, що Україна "не тягар, а перевага". Друга - потрібно максимально озброїти Україну. І третя - НАТО, Україна має відразу ж приєднатися до Альянсу у випадку повторної агреії.

13:45 НАТО на саміті минулого року вирішило, що Україна має перспективу членства, нагадав Мерц в Мюнхені.

"Щоб це змінити, треба ухвалити спільне рішення. Я не погоджуюся з тими, хто каже, що членство України в НАТО буде неможливим до початку переговорів з Росією. Ні, інакше, вже є рішення НАТО, і я не думаю, що одна держава НАТО може змінити це рішення", - заявив в кандидат в канцлери Німеччини.

13:29 Кандидат в канцлери Німеччини Фрідріх Мерц підтримує надання ракет Taurus Україні

"Моя особиста позиція і позиція моєї парламентської групи завжди була чіткою щодо цих крилатих ракет. І я хотів би ще раз повторити те, про що я говорив під час виборчої кампанії, що ми повинні бути готові поставити ракети, але тільки за умови, що у нас є домовленість з європейськими партнерами, а їх щонайменше двоє, які поставляють ракети, тобто Британія і Франція, і ми повинні прийти до спільної позиції", - сказав Мерц, відповідаючи на питання з зали.

13:15 Фредеріксен закликає Захід позбутися "червоних ліній" щодо України

"Я неодноразово говорила протягом кількох років: будь ласка, позбудьтеся червоних ліній для України, тому що це лише створює їм багато труднощів, незалежно від того, чи ми говоримо про економіку, чи про зброю і так далі", - пояснила прем'єрка Данії.

За її словами, найкраще, що можна дати Україні, хоч деякі союзники і проти, - це членство в НАТО.

"Якби вони були членами НАТО, ми б ніколи не мали війни в Україні. Найдешевший, найпростіший спосіб захистити трансатлантичні країни - це бути в НАТО. Я знаю, що це важкий шлях, тому що деякі хороші великі союзники не підтримують цього, але тоді, принаймні, ці хороші великі союзники повинні обговорити з рештою нами, які гарантії безпеки ми можемо запропонувати Україні, які не поступаються членству в НАТО", - додала вона.

13:00 Прем'єрка Данії Метте Фредеріксен сказала, яким має бути план Європи щодо України

"Ви нас запитали, який має бути план у Європи щодо України, моя відповідь дуже проста: ми маємо виграти", - заявила Фредеріксен на Мюнхенській безпековій конференції.

12:51 Європі потрібен власний план щодо безпеки та України, вважає прем'єр Польщі Дональд Туск.

"Європі терміново потрібен власний план дій щодо України і нашої безпеки, інакше інші глобальні гравці будуть вирішувати наше майбутнє. Не обов'язково у відповідності з нашими власними інтересами", - написав Туск у соціальній мережі X.

За його словами, цей план повинен бути підготовлений зараз, бо не можна втрачати часу.

12:15 Я сказав Трампу, що Путін його боїться, і він почув мене, розповів президент України.

"І тепер - Путін теж знає про це", - пожартував Зеленський.

На цьому панель відповідей на питання закінчилась.

12:13 Цього 2025 року досягти мир в Україні, такий наш план, наголосив Зеленський

"Тому дуже важливо протягом наступних місяців підготувати ці речі, щоб надати їх президенту США, знайти час для спільних зустрічей, для створення спільного плану, покласти його на стіл Путіну. Президент Трамп сильний, він може це зробити, накласти санкції, будь-яким чином як забажає. А після цього ми зупинимо війну 2025 року, така мета, такий наш план", - сказав президент.

12:12 Я готовий говорити про вибори, але українці цього не хочуть, каже Зеленський.

"Я зосереджуюсь на тому, щоб країна вижила. Половина президентського часу припала на ковід, інша на путіна. Я готовий говорили про вибори, українці не хочуть цього. Зараз ми мобілізовані, важливо зберегти єдність всередині країни. Йдеться не про мене, а про майбутнє нашої країни. Якщо комусь не подобається - вони можуть вибрати інше громадянство", - сказав він.

12:10 Зеленський говорив, що переговори щодо угоди між Україною та США про рідкісноземельні ресурси ще тривають

"Ми все ще розмовляємо. У нашій історії, ви знаєте, було багато різноманітних розмов з різними адміністраціями США. Процес триває", - сказав президент, не розкривши жодних деталей.

12:05 Україна готує велику міжнародну зустріч до річниці початку повномасштабної війни.

"Ми вже працюємо над тим, щоб 24 лютого, у третю річницю повномасштабного вторгнення Росії, ми могли зібратися разом у Києві та онлайн. Усі європейські лідери. Усі ключові партнери, які захищають нашу безпеку. Від Іспанії до Фінляндії. Від Британії до Польщі. від Вашингтона до Токіо", - анонсував Зеленський у Мюнхені.

Ця зустріч, як пояснив президент, має дати чітке бачення наступних кроків - щодо миру, гарантій безпеки та майбутнього спільної політики.

11:58 Зеленський, відповідаючи на питання, говорить, що без спільного плану завершення війни вважає, що інших планів немає.

"Я думаю, що ми, по-перше, повинні розробити спільний план. Я сказав це президенту Трампу після того, як він поговорив з Путіним... Я сказав, буде небезпечно, якщо перша зустріч буде з Путіним, а друга - з Україною. Я сказав, що має бути спільний погляд", - сказав український лідер.

За словами Зеленського, потрібно підготувати безпекові гарантії, як основну передумову, щоб зупинити Путіна і його війну.

"Це не може відбуватися без нас. І якщо ми не має на сьогодні спільного плану, то як на мене це означає, що у США немає такого плану. Якщо у них щось є, то це не про нас, але ми не хочемо такої нової реальності", - додав він.

11:55 Виступ Зеленського на Мюнхенській безпековій конференції завершився. Президент перейшов до відповідей на питання.

11:53 Навіть ті, хто регулярно приїжджає в Мар-а-Лаго, повинні бути частиною сильної Європи, каже Зеленський.

"Бо президент Трамп не любить слабких, він поважає сильних. Комусь в Європі не подобається Брюссель, але давайте чесно: якщо не Брюссель, то Москва. І вибір за вами", - заявив президент.

11:50 Путін не може запропонувати справжні гарантії безпеки, заявляє Зеленський.

"Не лише тому, що він патологічний брехун, але й тому, що Росії в її нинішньому стані потрібна війна, щоб утримати владу. І світ повинен бути захищений від цього", - пояснив президент.

За його словами, зараз потрібна армія Європи, Спільна європейська зовнішня політика, рівень європейського співробітництва, до якого Вашингтон має ставитися серйозно, міжнародне право, а також - продовження тиску на Росію.

"Путін бреше. Він передбачуваний. І він слабкий. Ми повинні використати це - зараз, а не пізніше", - додав він.

11:45 Я не буду знімати з порядку денного питання вступу України в НАТО, наголошує Зеленський у Мюнхені.

"Однак зараз здається найбільш впливовий член НАТО - Путін, тому що його забаганки можуть блокувати рішення НАТО. Не дивлячись на той факт, що саме армія Україна зупинила Росію", - каже президент.

Він додає, що ядром будь-яких гарантій безпеки для України має бути членство в НАТО.

"Або - якщо не це - то умови, які дозволять нам побудувати інше НАТО, прямо тут, в Україні. Тому що в якийсь момент буде межа між війною і миром. Де ця межа буде проведена і наскільки вона буде міцною - залежить від нас. Моя пропозиція: Східний кордон України, східний кордон Білорусі, східні кордони країн Балтії, східний кордон Фінляндії. Це найсильніша лінія безпеки для всіх нас в Європі, тому що це лінія міжнародного права", - наголошує Зеленський.

11:42 Зеленський ще раз попереджає, що Україна ніколи не прийме угод, укладених за спиною.

"І таке ж правило має застосовуватися до всієї Європи. Жодних рішень щодо України без України. Жодних рішень щодо Європи без Європи. Європа повинна мати місце за столом, коли приймаються рішення про Європу. Все інше - нуль", - заявив український лідер.

Путін, за словами Зеленського, хоче вести переговори з США тет-а-тет, а потім спробує зробити так, щоб Трамп приїхав на 9 травня в Москву і стояв на Красній площі.

"Не як поважний лідер, а як реквізит у його виставі. Нам це не потрібно. Нам потрібен справжній успіх. Справжній мир", - додав він.

11:40 Європейська армія - не заміна НАТО, уточнює Зеленський.

"Я знаю, що зараз мене слухає Марк Рютте. Марк, друже, мова не йде про заміну Альянсу. Йдеться про те, щоб зробити внесок Європи в наше партнерство рівним американському. І нам потрібен такий самий підхід, коли йдеться про дипломатію - працювати разом заради миру", - пояснив президент.

11:34 Зеленський закликає Європу створити свою армію та не розраховувати на допомогу США.

"Зараз українська армія, підтримувана світовою допомогою, стримує Росію. Але якщо не ми, то хто їх зупинить? Давайте будемо чесними - зараз ми не можемо виключити можливість того, що Америка може сказати "ні" Європі в питаннях, які їй загрожують", - заявив президент.

Він нагадав, що багато лідерів вже говорили, що Європі потрібна власна армія - Армія Європи.

"Я вважаю, що цей час настав. Збройні сили Європи повинні бути створені", - каже Зеленський.

11:30 Українська розвідка має чітку інформацію, що Росія цього літа відправить свої війська до Білорусі, попереджає Зеленський в Мюнхені.

"Чи призначені ці російські сили в Білорусі для нападу на Україну?
Можливо. А може - призначені для вас. Дозвольте мені нагадати вам: Білорусь межує з трьома країнами НАТО. Вона фактично стала плацдармом для російських військових операцій", - наголосив український лідер.

Зеленський також запитує, як швидко НАТО зможе відреагувати та чи відреагує взагалі на можливу російську операцію "під фальшивим прапором" з території Білорусі.

11:27 Зеленський на початку промови згадує про Росію та вчорашній удар "Шахеда" по саркофагу ЧАЕС. За його словами, дрон ніс на собі понад 50 кг вибухівки.

"Ми бачимо це як символічний крок Путіна... Країна, яка завдає таких ударів, не хоче миру. Ні, вони не готуються до діалогу", - наголосив президент.

11:25 Президент України Володимир Зеленський розпочинає свій виступ на Мюнхенській безпековій конференції.

11:11 У продовження теми війни Росії проти України Шольц заявив, що Путін не досяг поставлених цілей - не ослабив НАТО, не створив проксі-режим в Україні, а замість "демілітаризації" українська армія стала ще сильнішою.

"Але які гарантії ми можемо отримати від Росії, що напад не повториться. Ця гарантія - сильна армія України, яка перевищувала б їхню економічну міць і змогла б вистояти в повоєнний час. Тож це завдання, яке буде покладено на партнерів України", - додав він.

10:50 Шольц каже, що Захід залишається стояти на боці України. За його словами, суверенна незалежність має бути відображена в переговорах, перемога Росії не призведе до миру, а Німеччина ніколи не підтримає нав'язаний Україні мир.

"Ми також не погодимося на будь-яке рішення, яке розділяє європейську та американську безпеку. Від цього виграє тільки Путін", - додав канцлер.

10:35 Другий день Мюнхенської конференції відкрив німецький канцлер Олаф Шольц. Свій виступ він розпочав зі звинувачень ультраправої "Альтернативи для Німеччини" у підтримці нацистської ідеології.

"Ми не приймемо, якщо сторонні будуть втручатися в нашу демократію, наші вибори та демократичне формування суспільної думки на користь цієї партії", - заявив він, натякаючи на контакти Ілона Маска та Джей Ді Венса з керівництвом АдН.

Порядок денний другого дня MSC 2025

Програма Мюнхенської конференції 15 лютого присвячена обговоренню глобальних та регіональних криз, а також майбутньому трансатлантичного партнерства. Тема: "Євроатлантична безпека та регіональні виклики".

Відбудуться дискусії щодо ситуації в Судані, Гаїті, Венесуелі, Афганістані, Грузії. Однією із ключових тем буде війна в Україні.

У рамках другого дня MSC відбудуться виступи:

10:30 - канцлер Німеччини Олаф Шольц

11:15 - президент України Володимир Зеленський;

12:30 - президент Чехії Петер Павел;

13:30 - генсек НАТО Марк Рютте;

16:30 - глава МЗС Німеччини Анналена Бербок;

16:30 - голова МЗС Польщі Радослав Сікорський;

16:30 - глава МЗС Франції Жан-Ноель Барро;

16:30 - глава МЗС Британії Девід Ліндон Леммі;

19:30 - глава МЗС України Андрій Сибіга;

19:30 - спецпредставник президента США Кіт Келлог.

Виступ Зеленського у Мюнхені

Виступ президента України Володимира Зеленського на Мюнхенській конференції 2025 року запланований з 11:15 до 12:00.

Тема: "Спротив та дипломатія: перспективи майбутнього України" (Defiance and Diplomacy: Prospects for Ukraine's Future).

Глава держави виголосить промову. Потім заплановано обговорення. Модератором буде кореспондент CNN Крістіан Аманпур.

Зазначимо, у перший день конференції Володимир Зеленський взяв участь у панельній дискусії "Майбутнє співробітництва США та України у сфері безпеки".

Про що говорив президент можна прочитати у матеріалі: "Про Трампа, Путіна та альтернативу НАТО: заяву Зеленського на Мюнхенській конференції".

Також Зеленський на полях Мюнхена провів зустріч із віцепрезидентом США Джей Ді Венсом. Обговорювали підготовку плану, як зупинити кремлівського диктатора Володимира Путіна та завершити війну. За підсумками переговорів Зеленський заявив, що Україні потрібні реальні гарантії безпеки, і команди двох країн продовжать роботу.

Дискусія про "мир через силу" з Кітом Келлогом

Увечері 15 лютого у рамках Мюнхенської конференції відбудеться панельна дискусія на тему: "Мир через силу. План для України".

Час проведення: 19:30 - 20:15 за київським часом.

Учасники: глава МЗС України Андрій Сибіга, спецпосланець президента США Кіт Келлог, міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі, міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський, міністр національної оборони Литви Довіле Шакалієне.

Напередодні конференції ЗМІ писали, що Кіт Келлог у Мюнхені має представити "мирний план" по Україні. Однак він спростував цю інформацію, заявивши, що план США про завершення війни в Україні має презентувати Дональд Трамп, і на конференції цього не буде.

Спецпосланець Трампа розповів, що на MSC він проведе широкі дискусії з європейськими союзниками, щоб дізнатися про їхнє бачення шляхів закінчення російсько-української війни.

Під час першого дня конференції Кіт Келлог зустрівся із керівником Офісу президента України Андрієм Єрмаком. Головною темою розмови була координація спільних зусиль для досягнення справедливого та міцного миру, а також продовження допомоги США Україні.

Як пройшов перший день Мюнхенської конференції

Щорічна конференція з безпеки у Мюнхені стартувала 14 лютого. Форум зібрав понад 50 світових лідерів, а загальна кількість учасників перевищує 800 осіб.

Відкриття відбулося о 14:30 за Києвом з промови голови конференції Крістофа Хойсгена та президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайєра.

У перший день виступили ключові постаті, включаючи Урсулу фон дер Ляйєн, президента Єврокомісії та віцепрезидента США Джей Ді Венса.

Війна Росії проти України була у центрі уваги. Обговорювалися також питання глобальної безпеки, кліматичні зміни та стійкість демократії.

РБК-Україна стежило за першим днем ​​Мюнхенської конференції 2025 онлайн.