У Верховній Раді зареєстровано три законопроєкти щодо реформи молочної галузі, які передбачають зниження цін на молочні продукти.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на пресслужбу Міністерства аграрної політики та продовольства.
У законопроєкті №9161 пропонується знизити ставку ПДВ на молоко та молочні продукти до 10%, завдяки чому ціна стане доступнішою для продукції всієї молочної лінійки. Зазначається, що це стосується як вітчизняних, так і імпортних молочних продуктів.
"Важливість цього законопроєкту також полягає й у зменшенні тіньового виробництва та продажу молочних продуктів. Виробники молочних продуктів, які не сплачують податки, з ухваленням цього закону втратять частину свого прибутку. У балансі легальних виробників нічого не зміниться", - сказав міністр агрополітики Микола Сольський.
Два інші законопроєкти - №9163 та №9162 - запозичені з американської моделі commodity checkoff program, яка працює там понад 100 років. Вони розроблені за її принципом, але дещо видозмінені.
Зазначається, що учасники ринку мають відраховувати 0,5% від продажу молочної продукції до організації, яка об'єднає всіх легальних виробників та переробників молока. За акумульовані гроші представники галузі зможуть самостійно займатися просуванням молочної продукції, розвитком інновацій, боротьбою з фальсифікаціями, встановленням та розробкою нових стандартів.
"Це дозволить державі передати частину функцій, з якою представники галузі впораються краще, ніж будь-хто інший", - наголосив міністр.
За його словами, українська модель дещо відрізнятиметься від американської. Відмінність у тому, що збором цих коштів займатиметься об'єднана міжгалузева організація виробників і переробників молока, а не податкова служба. Таким чином, ця модель навіть ліберальніша, ніж у США.
"Тобто ми хочемо, щоб збором та розподілом коштів займалася не держава та Мінагрополітики, а саме об'єднана міжгалузева організація, в яку входитимуть репрезентативна організація виробників і переробників. Наш план такий: галузь самостійно розподіляє гроші на свої потреби, а Мінагрополітики має можливість для перевірки, чи кошти спрямовуються за призначенням за ініціативою членів такої організації", - додав Сольський.
Він наголосив, що цей механізм запрацює лише тоді, коли самі гравці ринку через свої репрезентативні організації виробників та переробників молока приймуть рішення про створення міжгалузевого об’єднання.
.
Нагадаємо, раніше РБК-Україна повідомляло про те, що в Україні варто очікувати на підвищення цін на молочні продукт ще майже на чверть. Основні причини - подорожчання собівартості сировини та проблеми з електропостачанням.
Також раніше ми писали, яка вартість великоднього кошика за середніми цінами по Україні станом на початок квітня 2023 року.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.