Чоловіки призовного віку зі статусом внутрішньо переміщеної особи (ВПО) підлягають мобілізації під час дії воєнного стану. Втім, деякі категорії із них можуть отримати відстрочку.
РБК-Україна розпитало юриста Дмитра Франчука про те, які нюанси треба знати переселенцям про мобілізацію.
"Наявність статусу внутрішньо переміщеної особи має певний вплив на процес мобілізації в Україні, хоча й не звільняє автоматично від військової служби. Нижче наводжу основні аспекти, які варто знати", - говорить юрист.
Згідно з законодавством України, всі військовозобов'язані громадяни віком від 18 до 60 років, які змінили місце проживання через війну та отримали статус ВПО, зобов'язані протягом 7 днів з'явитися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за новим місцем проживання та стати на військовий облік.
"Це стосується і тих, хто раніше вже перебував на обліку в іншому місці. Невиконання цього обов'язку може розглядатися як порушення правил військового обліку", - пояснює Франчук.
ВПО, як і інші військовозобов'язані, можуть отримати повістку в будь-якому місці: за місцем проживання, роботи, на вулиці, на блокпостах тощо.
"Представники ТЦК та СП, які вручають повістки, повинні пред'явити свої службові посвідчення. Громадяни мають право перевірити їхні повноваження", - зазначає експерт.
"Сам по собі статус ВПО не є безумовною підставою для відстрочки від мобілізації. Проте, відповідно до законодавства, існують певні категорії громадян, які мають право на відстрочку, і серед них можуть бути й ВПО", - говорить Франчук.
Рішення про мобілізацію ВПО приймається в індивідуальному порядку з урахуванням конкретних життєвих обставин.
Підстави для відстрочки, які можуть стосуватися ВПО:
"Для отримання відстрочки необхідно особисто з'явитися до ТЦК та СП та надати документи, що підтверджують право на відстрочку. Це можуть бути свідоцтва про народження дітей, медичні довідки, довідки з місця навчання або роботи, документи, що підтверджують статус особи, яка потребує догляду тощо", - пояснює Франчук.
Решта військовозобов'язаних громадян зі статусом ВПО підлягають мобілізації.
Юрист радить врахувати наступні моменти:
"У разі отримання повістки ВПО рекомендується з'явитися до ТЦК та СП у визначений термін. Якщо є підстави для відстрочки, необхідно надати всі необхідні документи", - каже Франчук.
Читайте також про те, що у певних випадках військовозобов'язаних можуть оголосити у розшук ТЦК. Це відбувається, коли громадяни призовного віку ухиляються від мобілізації, не приходять у військкомат по повістці або відмовляються від проходження ВЛК.
Раніше ми писали про те, якщо у повістці не вказані персональні дані, або ж вони не точні чи немає інформації про причини явки у ТЦК, то громадянин має право оскаржити її. Для цього слід скласти позовну заяву до адміністративного суду за місцем реєстрації, яку мають розглянути протягом 10 днів.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.