ua en ru

Масштабний удар по енергетиці та посилені графіки. Що відомо про наслідки атаки по Україні

Масштабний удар по енергетиці та посилені графіки. Що відомо про наслідки атаки по Україні Фото: РФ завдала масованого удару по енергетиці України (Getty Images)

РФ завдала одного з наймасштабніших комбінованих ударів по енергетиці України, запустивши крилаті ракети, балістику та дрони. В західних регіонах є влучання, по всій Україні посилюють графіки відключень світла.

РБК-Україна зібрало все, що відомо про наслідки масованої атаки на цю мить.

Головне станом на зараз:

  • Сили ППО знищили 81 з 94 російських ракет та 80 з 193 безпілотників, ще 105 дронів були локаційно втрачені.
  • Це один із найбільш масштабних ударів по українській енергетиці.
  • У ДТЕК повідомили, що росіяни масовано вдарили по ТЕС, серйозно пошкодивши обладнання.
  • Прикарпаття зазнало наймасованішої атаки за час повномасштабної війни. Є влучання.
  • У Львівській області атаковані об'єкти енергетики. Будуть зміни в графіках відключень світла.
  • За результатами ракетної атаки у Тернопільській області є негативні наслідки, повідомили в ОВА.
  • Світло та вода зникли в деяких районах Одеси.
  • "Укренерго" попередило про посилення графіків відключень світла по всій Україні.
  • 5 із 9 діючих енергоблоків в Україні скоротили потужність через ранковий удар РФ по енергоінфраструктурі, - МАГАТЕ

Удар по енергетиці: яка ситуація зі світлом

За словами глави Міненерго Германа Галущенка, під масованим ударом була енергетика по всій Україні.

"Енергетики вживають всіх необхідних заходів для мінімізації негативних наслідків для енергосистеми. Щойно буде дозволяти безпекова ситуація, будуть уточнюватись завдані пошкодження", - повідомляв він під час ракетної атаки.

Тим часом генеральний директор електропостачальника YASNO Сергій Коваленко пояснив, що через ракетну атаку РФ "Укренерго" розпорядилася відключати 3 з 6 черг споживачів. Це означає, що відключати світло одночасно будуть половині споживачів по Україні.

За інформацією ДТЕК, Росія завдала масованого удару по теплоелектростанціях компанії, було серйозно пошкоджено обладнання ТЕС.

"Після закінчення обстрілів енергетики оперативно розпочали усунення їх наслідків та відновлення роботи обладнання. Цього року це вже 12-та масована атака на українську енергетику і 9-та масована атака на енергетичні підприємства компанії", - зауважили в компанії.

Наслідки по регіонах

Одеса

В Одесі під час атаки лунали сильні вибухи, розповів мер міста Геннадій Труханов. Місцеві ЗМІ повідомили, що в деяких районах одесити повідомили про відсутність води та світла.

Згодом голова Одеської ОВА Олег Кіпер розповів про пошкодження цивільної інфраструктури в області. Зокрема офісного приміщення приватної транспортної компанії та вісьмох вантажівок. На місці працюють всі відповідні служби. Без постраждалих.

Фото: наслідки атаки в Одеській області (t.me/odeskaODA)

Львівська область

У Львівській області під удар потрапили об'єкти енергетики. Інформації про постраждалих наразі не має. Однак місцева влада попередила, що через обстріли будуть зміни в графіках відключень електроенергії.

Додамо, що під час атаки Повітряні сили повідомляли про загрози ударів зокрема по Стрию, де розміщені стратегічні газові підземні сховища.

За словами голови Дрогобицької районної адміністрації Степана Кулиняка, під час ранкової ракетної атаки ворог вкотре атакував один з обʼєктів критичної інфраструктури.

"Найважливіше: інформації про постраждалих, на щастя, немає. Внаслідок влучання виникла пожежа, яку ліквідовують рятувальники. Всі екстрені та профільні служби працюють на місці події", - написав він.

Івано-Франківська область

В регіоні працювали сили ППО. За словами мера Івано-Франківська, уламки впали в одному селі громади. Постраждалих немає. Також в обласному центрі через високий рівень ракетної небезпеки вранці призупиняли роботу комунального транспорту.

Як заявила голова обласної військової адміністрації Світлана Онищук, Прикарпаття зазнало наймасованішої атаки за час повномасштабної війни.

"На світанку ворог застосував ударні безпілотники та крилаті ракети. Під прицілом - об’єкти критичної інфраструктури. Є влучання, без постраждалих. По області працювали сили ППО. На місцях подій залучені відповідні служби для подолання наслідків атаки", - написала Онищук.

Зазначимо, що за даними місцевих ЗМІ, прикарпатці нарахували 13 вибухів в напрямку Бурштина. Там знаходиться Бурштинська ТЕС, яка є найбільшою на заході України тепловою електростанцією. Вона під'єднана до європейської енергосистеми й забезпечує електроенергією частину Європи.

Як повідомляє ДТЕК Бурштинська ТЕС, через численні ракетні удари по енергосистемі України у частині населених пунктів, в тому числі у м. Бурштин та с. Дем’янів Івано-Франківської області буде тимчасово призупинене теплопостачання та постачання гарячої води.

Тернопільська область

За результатами ракетної атаки ворога є негативні наслідки у Тернопільській області, інформують в ОВА. Жертв немає. Втім, критична інфраструктура працює в штатному режимі.

Кіровоградська область

Голова Кіровоградської ОВА Андрій Райкович повідомив про збитий безпілотник в регіоні. Зафіксовано незначні пошкодження на території приватного домоволодіння в Новоархангельську.

Київська область

У Київській області, як зазначають в ОВА, активно працювали сили протиповітряної оборони. Є збиті цілі. Постраждалих немає.

Влучань в об’єкти критичної чи житлової інфраструктури не допущено. Внаслідок падіння уламків збитих цілей в двох районах області пошкоджено 4 приватні будинки. Пошкодження незначні - вибиті вікна та двері, посічені фасади. Крім того, в одному з районів пошкоджено два бокси сільськогосподарського підприємства, в іншому - лінії електромереж.

Падіння уламків також фіксуються поза межами населених пунктів на відкритих ділянках місцевості.

Фото: наслідки атаки на Київщині (t.me/kyivregionpolice)

Чим атакували росіяни

Для комбінованого удару ворог застосував бомбардувальники Ту-95МС, з яких запустив крилаті ракети, а також балістику, "Калібри" з Чорного моря і "Кинджали" з Міг-31К, "Шахеди".

За словами президента Володимира Зеленського, всього було 93 ракети (зокрема, була й щонайменше одна північнокорейська ракета) та майже 200 безпілотників.

"Вдалося збити 81 ракету, з них 11 крилатих ракет збито завдяки нашим F-16. Також росіяни задіяли в цій атаці майже 200 безпілотників. Один із найбільш масштабних ударів по нашій енергетиці", - зазначив президент.

Згодом у Повітряних силах уточнили, що всього для атаки ворог використав 94 ракети та 193 безпілотників. З них було збито 81 ракету та 80 БПЛА. А ще 105 дронів були локаційно втрачені.

Всього ж загалом під час атаки були застосовані:

  • 4 аеробалістичні ракети Х-47М2 "Кинджал";
  • 2 балістичні ракети "Іскандер-М";
  • 1 балістична ракета KN-23;
  • 55 крилатих ракет Х-101, Х-55СМ;
  • 24 крилатих ракет "Калібр";
  • 7 крилатих ракет "Іскандер-К";
  • 1 керована авіаційна ракета Х-59/Х-69;
  • 193 ударні БпЛА типу "Шахед".

Як реагує влада та світ

Глава держави закликав світ до масової реакції.

"Це такий "мирний" план Путіна - знищити все. Це так він хоче "переговорів" - тероризуючи мільйони людей. І він не обмежений ні в далекобійності, ні в купівлі необхідних компонентів для ракет. Нафта дає Путіну достатньо грошей, щоб вірити у безкарність. Потрібна сильна реакція світу: на масований удар - масова реакція. Тільки так зупиняється терор", - додав Зеленський.

На російську ракетну атаку по Україні 13 грудня відреагувала посол США Бріджит Брінк. За її словами, ворог атакував не тільки енергосистему, а й транспортні мережі та ключові об’єкти по всій Україні.

"Починаючи з 07:00 за київським часом критична інфраструктура України зазнає чергової масованої атаки. Росія здійснила обстріл балістичними ракетами, націлившись на енергетичні системи, транспортні мережі та ключові об’єкти по всій країні", - йдеться в заяві дипломатки.

Омбудсмен Дмитро Лубінець звинуватив РФ у намаганні залишити мільйони людей без світла й тепла.

"Закликаю кожного підтримувати один одного і бути готовими до тимчасових труднощів. Разом ми здолаємо все! А міжнародних партнерів прошу посилити тиск на агресора: нові санкції і підтримка енергетичного сектору України - це найкраща відповідь на російські атаки", - акцентував Лубінець.

Своєю чергою міністр закордонних справ Андрій Сибіга вкотре закликав союзників терміново надати Україні 20 систем протиповітряної оборони NASAMS, HAWK або IRIS-T.

"Росія прагне позбавити нас енергоносіїв. Натомість ми повинні позбавити її засобів терору. Я знову закликаю терміново доставити 20 систем ППО NASAMS, HAWK або IRIS-T", - написав міністр у мережі Х.