Військові мають право на лікування у приватних закладах охорони здоров'я. Щоб отримати медичні послуги треба дотриматися певних процедур.
РБК-Україна розпитало адвоката Адвокатського об’єднання "Актум" Віру Проніну про те, у яких випадках військові можуть отримати направлення на лікування у приватних закладах і як це зробити.
Військові можуть звернутись до державних або комунальних закладів охорони здоров’я ("цивільні лікарні") та лікуватись коштом держави, але при екстрених випадках, коли є загроза життю та здоров’ю.
"Сюди відноситься і виклик бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги. У цьому випадку після надходження військовослужбовця до закладу охорони здоров’я ("цивільної лікарні") обов’язково треба: повідомити медперсонал та лікарів, про наявність статусу військовослужбовця та одночасно проінформувати безпосереднього командира про стан здоров’я та медичну установу, в якій знаходиться військовослужбовець", - пояснює Проніна.
У випадку відсутності можливості повідомити безпосереднього командира, таке звернення необхідно зробити до найближчого ТЦК та СП, у якому обов’язково необхідно отримати відмітку або до Військової служби правопорядку ЗСУ (ВСП ЗСУ), які повинні передати всю інформацію до військової частини.
"Якщо за місцем проходження військової служби, навчальних і спеціальних зборів відсутні військово-медичні заклади охорони здоров’я або відповідні спеціалізовані відділення, спеціальне медичне обладнання - військовий отримує направлення від начальника медичної служби з підписом командира військової частини", - каже юрист.
Лікування у приватному закладі охорони здоров’я може бути за погодження командира військової частини та за умови, що послуги приватних медичних закладів будуть надані безоплатно, коштом закладу охорони здоров’я, в рамках Програми медичних гарантій НСЗУ або оплачені особисто військовим. Про це варто уточнювати безпосередньо в закладі охорони здоров’я.
"Від приватного закладу необхідно отримати гарантійний лист - зобов’язання про безкоштовне надання послуг з підтвердженням, що під час лікування заклад буде розміщувати вас, забезпечувати харчування та санітарно-гігієнічні потреби. Необхідно подати рапорт на командира в/ч особисто або через мобільний додаток Армія+, де чітко описати суть питання та обставини", - зазначає юрист.
До рапорту, як письмового, так і того, що подається через додаток Армія+, необхідно додати гарантійний лист від приватного закладу охорони здоров’я.
"Якщо послуги сплачуються військовим самостійно, то він надає особисте зобов’язання оплатити послуги приватного закладу. Рапорт повинен бути погоджений начальником медслужби військової частини та отримано направлення на стаціонарне лікування до приватного закладу за підписом командира в/ч", - говорить Проніна.
Медичний заклад повинен надати наступні документи:
Військова частина повинна надати:
"З документами необхідно прибути до військової частини самостійно чи з особою, яка супроводжує (якщо її направили з в/ч). У випадку, якщо військово-лікарська комісія прийняла рішення щодо відпустки для лікування, або визнала військового непридатним до військової служби, фізично прибувати до військової частини за документами для оформлення відпускного квитка чи для звільнення зі служби, немає потреби", - зазначає юрист.
Документи можуть направлятись засобами електронного документообігу Міноборони.
Читайте також про те, чи можна купувати пільгові квитки із копією посвідчення УБД.
Раніше ми писали про те, як захисникам отримати безкоштовне офтальмологічне лікування.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.