Поліція має право проводити заходи оповіщення без співробітників територіального центру комплектування (ТЦК). Водночас вони не мають повноважень щодо мобілізації військовозобов'язаних.
Про це під час брифінгу розповіла заступниця начальника районного ТЦК та СП у місті Києві, майор Лариса Козак, відповідаючи на питання кореспондента РБК-Україна.
Відповідно до законодавчих актів, представники Національної поліції, виконавчої влади, районних державних цивільних адміністрацій, керівники підприємств, установ й організацій мають обов'язок забезпечувати мобілізацію.
"Органи національної поліції, оскільки вони повністю залучені в процесі розшуку громадян, які ухиляються від мобілізації, виявлені, доставлені їх й притягненні до відповідальності, звичайно, повинні спільно з ТЦК, проводити ці заходи", - пояснила вона.
За словами Козак, представники ТЦК не наділені правоохоронною функцією. Натомість правоохоронці мають право бути без співробітників територіального центру комплектування, оскільки залучені до заходів сповіщення. Але, мобілізовувати - ні.
Заступниця начальника РТЦК та СП додала, що представники ТЦК мають право мобілізовувати військовозобов'язаних, але без поліції важко перевірити чи перебуває правопорушник у розшуку.
"Ми не можемо відповідно здійснити адміністративне затримання й доставлення , а також відповідно не маємо ніяких правових меж здійснювати заходи адміністративного впливу", - відзначила вона.
Оновлено 14:05. У Нацполіції відреагували на заяву заступниці начальника районного ТЦК та СП у місті Києві Лариси Козак. Там зазначили, що поліцейські беруть участь у заходах щодо оповіщення саме з працівниками ТЦК.
Правоохоронці посилаються на ЗУ "Про Національну поліцію" (стаття 24), яким передбачено, що поліцейські серед іншого за зверненням ТЦК та СП, беруть участь у здійсненні заходів щодо оповіщення військовозобов’язаних та резервістів спільно з представниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Крім того, як зазначили поліцейські, це питання унормовано у постанові Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період".
Пунктом 16 передбачено, що керівники територіальних органів (підрозділів) поліції з набранням чинності указом президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження про проведення заходів мобілізації відповідного голови (начальника) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної держадміністрації (військової адміністрації) забезпечують участь поліцейських у здійсненні заходів щодо оповіщення резервістів та військовозобов’язаних разом з представниками ТЦК та СП або у складі груп оповіщення.
Зазначимо, що у грудні 2024 року в інтерв'ю РБК-Україна міністр внутрішніх справ України Ігор Клименко сказав, що правоохоронці мають повноваження самим перевіряти документи громадян без ТЦК.
"Ми працюємо виключно у межах своїх повноважень, ми охороняємо публічний порядок. І незважаючи на те, що ТЦК має всі повноваження самим перевіряти документи громадян, вони просять - це офіційні запити до Нацполу, щоб ми супроводжували працівників ТЦК", - говорив Клименко.
На початку повномасштабного військового вторгнення з боку Російської Федерації (РФ) в Україні було введено воєнний стан. Цей режим запроваджується у випадках, коли країна стикається з реальною загрозою нападу або прямою військовою агресією, що ставить під загрозу її державний суверенітет і територіальну цілісність.
Сьогодні ж мобілізації підлягають військовозобов'язані чоловіки від 25 до 60 років, які визнані придатними до військової служби, не мають права на відстрочку і не є заброньованими.
Тим часом президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкти про продовження терміну дії воєнного стану, а також мобілізації в Україні.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.