Кредитори відмовилися від пропозиції Києва щодо реструктуризації боргу
Україна не змогла досягти угоди з групою власників облігацій щодо реструктуризації комерційного боргу на суму близько 20 млрд доларів під час офіційних переговорів.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Reuters.
Угода з власниками міжнародних облігацій, яка дозволяла Україні призупинити виплати після вторгнення Росії у 2022 році, спливає у серпні.
Міністр фінансів України Сергій Марченко заявив, що переговори буде продовжено, і очікує, що уряд досягне угоди до 1 серпня.
Офіційні переговори з власниками облігацій ведуться вже майже два тижні з метою реструктуризації боргу, щоб зберегти доступ до міжнародних ринків та одночасно виконати вимоги Міжнародного валютного фонду (МВФ) щодо реструктуризації.
Однак пропозиція уряду та зустрічна пропозиція власників облігацій продемонстрували великі відмінності між тим, як сторони очікували на реструктуризацію.
"Хоча Україна та Спеціальний комітет кредиторів не дійшли згоди про умови реструктуризації протягом періоду консультацій, (вони) продовжать взаємодію та конструктивні дискусії через своїх відповідних радників", - йдеться у заяві уряду України. При цьому наголошується, що уряд продовжить двосторонні переговори з іншими інвесторами.
Марченко заявив, що економіка країни перебуває у "тендітній рівновазі", яка залежить від послідовної та суттєвої підтримки з боку партнерів. "Своєчасна реструктуризація боргу є важливою частиною цієї підтримки. Щоб перемагати у війнах, сильні армії мають спиратися на сильну економіку", - сказав він.
Пропозиція України
У ході переговорів Україна запропонувала обміняти свої облігації на серію нових облігацій з терміном погашення до 2040 року і процентними виплатами, починаючи з 1% протягом перших 18 місяців, а потім поступово збільшуючи до 6%.
Уряд також запропонував інвесторам так званий державний резервний інструмент, виплати за яким можна було б розпочати лише після 2027 року. Платежі цим інструментом будуть пов'язані з цільовими показниками податкових надходжень України, встановленими МВФ.
Обидва варіанти пропозиції реструктуризації боргу України передбачають номінальне зниження боргу від 25 до 60% залежно від темпів відновлення країни протягом періоду дії Програми МВФ.
Позиція власників облігацій
Власники облігацій заявили, що пропозиція уряду України вимагала списання, яке "значно перевищувало ринкові очікування", що відповідало списанню на 20%.
Ця пропозиція представляє "суттєву шкоду майбутній базі інвесторів України та основну мету відновлення доступу до ринків капіталу за першої ж можливості", додали вони.
Наслідки для України
Неможливість домовиться про реструктуризацію технічно означатиме дефолт України. Однак у Києві прагнуть уникнути цього за допомогою домовленостей із кредиторами.
У березні агентство S&P Global Ratings вважало "практично безперечним, що Україна оголосить дефолт за своїми зовнішніми комерційними зобов'язаннями". Агентство заявило, що зменшить рейтинг України до SD (вибірковий дефолт) під час реструктуризації.
Проте в агентстві вважали, що Україна завершить офіційні переговори щодо реструктуризації боргу із приватними кредиторами до середини поточного року.
Нагадаємо, на початку червня міністр фінансів України Сергій Марченко заявив, що уряд України веде переговори з власниками міжнародних облігацій щодо реструктуризації свого боргу у 20 млрд доларів. Також Київ обговорює його часткове списання.
При цьому країни-кредитори України з країн "Великої сімки" (G7) та Паризького клубу дали Києву відстрочку з обслуговування суверенного боргу до кінця березня 2027 року.