Кому будуть вручати повістки після одруження або розлучення: пояснення юриста
В Україні активно обговорюють питання, чи передають державні органи дані про військовозобов'язаних до територіальних центрів комплектування і чи означає це, що там після отримання даних про чоловіків віком від 18 до 60 років їм почнуть вручати повістки.
Чи справді після реєстрації одруження або розлучення будуть вручати повістки, у коментарі РБК-Україна розповіла Катерина Аніщенко, адвокат юридичної компанії Riyako&Partners.
РАЦСи передають дані у військкомати: що це означає
Зараз в мережі дуже багато суперечливої інформації про те, що при одружені чи розлученні дані про чоловіків передають до військкоматів і їм нібито відразу вручають повістки, каже Катерина Аніщенко. Але насправді це зовсім не означає, що повістки будуть вручати. За її словами, інформація в інтернеті часто перекручуються, і відбувається підміна понять.
"До мене зверталися клієнтки, які хотіли розлучитися, а чоловіки просили відкласти це питання. Бо їх тоді, мовляв, відразу відправлять на фронт. Але як це відбувається насправді? Наприклад, якщо розлучення відбувається через суд, одне таке рішення направляється жінці, друге – чоловіку, а третє – до відділів державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦСів). Ці органи мають доступ до Державного реєстру актів цивільного стану", – пояснює фахівець.
Реєстр актів цивільного стану – це база даних, де задокументована інформація про народження людини, про смерть, про зміну імені або прізвища, зміну цивільного стану – одруження, розлучення тощо.
Коли суд виносить постанову про розлучення, то в цей реєстр вносять дані про зміну цивільного стану. Але у специфіці взаємодії РАЦСів і військкоматів за час війни нічого не змінилося, додає юристка.
"Обов'язок направляти ці дані до районного ТЦК у РАЦСів був ще до вторгнення РФ в Україну. Але до війни це могли робити, а могли й не робити. Відповідальності директора РАЦСу за невідправку даних не було передбачено. А зараз цю ситуацію взяли на контроль, і РАЦСи активніше повідомляють військкомати про те, що той чи інший громадянин розлучився або одружився. Але це не означає, що йому відразу надішлють повістку! Це не має причинно-наслідкового зв'язку", – підкреслює Катерина Аніщенко.
Нагадаємо, переселенці через війну вимушено змінюють місце проживання. Юрист розповіла РБК-Україна, чому переселенцям можуть загрожувати штрафи від військкоматів.
Також стало відомо, за яким принципом під час війни можуть проводити відбір військовозобов'язаних до бригад.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.