Дефіцит торговельного балансу Китаю з Росією у 2022 році досяг рекордного рівня, оскільки світові ціни на енергоносії різко зросли після початку війни в Україні.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Bloomberg.
За даними Головного митного управління Китаю, які наводить Bloomberg, у 2022 році друга за величиною економіка світу мала торговельний дефіцит з РФ обсягом 38 млрд доларів. Китай закупив у Росії товарів на 114,1 млрд доларів, що на 44% більше, ніж роком раніше. Експорт до Росії зріс приблизно на 13% - до 76,1 млрд доларів. Це призвело до торгового дисбалансу більше ніж утричі порівняно з попереднім роком. Для порівняння: загальний обсяг імпорту Китаю з усього світу за рік зріс лише на 1,1%.
Як зазначає агентство, Китай став одним із небагатьох великих покупців, поряд з Індією та Туреччиною, сирої російської нафти після того, як G7 та європейські країни запровадили санкції, які мали на меті покарати РФ за вторгнення в Україну. Загальний обсяг імпорту сирої нафти Китаєм минулого року підскочив на 41,4% порівняно з 2021 роком у вартісному вираженні, хоча обсяг скоротився на 0,9%. Саме такі стрибки світових цін на енергоносії і позначилися на торговельному балансі Китаю.
"Оскільки Китай не приєднався до США та їхніх союзників щодо обмеження цін на російську нафту, Пекін отримав великі знижки на нафту з Росії. Очікується, що цього року попит на енергію зросте, оскільки економіка почне відновлюватися після відмови Пекіна від Covid Zero", - пише Bloomberg.
Однак Китаю вдалося уникнути стрімкого зростання цін, яке спостерігається в Європі та США. Частково це пов’язано з тим, що він збільшив внутрішній видобуток вугілля, а уряд фактично втрутився, щоб зберегти ціни стабільними. Водночас споживча інфляція у Китаї зросла на 2% у 2022 році, а ціни на воду, електроенергію та паливо зросли на 2,9%.
Загроза імпортованої інфляції, на думку Комісії з національного розвитку та реформ Китаю, збережеться в 2023 році, враховуючи триваючу ймовірну волатильність міжнародних цін на сировинні товари. Тим не менш, Китай "впевнений і здатний" тримати інфляцію під контролем.
Днями РБК-Україна повідомляло, що Китай знімає неофіційну заборону на імпорт вугілля з Австралії - ним планують замінити менш якісну сировину з Росії, Індонезії та Монголії.
Нагадаємо, що після 3 років жорсткого карантину в зв'язку з епідемією COVID-19, Китай повністю зняв всі обмеження, відкривши свої кордони для мандрівників.
Додамо, що Росія намагається досягти економічної стабільності за рахунок китайських юаней.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.