Українські біженці у Німеччині отримують соціальну допомогу, яка включає виплати з безробіття, оплату оренди житла та комунальні послуги. Залежно від складу сім'ї розмір грошової допомоги відрізняється.
Які виплати отримує сім'я із 4 осіб, РБК-Україна розповідає з посиланням на suedkurier.de.
Допомога з безробіття Bürgergeld ("дохід громадянина") у Німеччині виплачується із січня 2023 року. Виплати надає центр зайнятості Jobcenter. До цього у Німеччині надавався інший вид допомоги – Hartz VI.
Право на отримання допомоги мають працездатні люди, які є безробітними та потребують допомоги. Цю допомогу надають і українським біженцям.
Bürgergeld є основною страховою виплатою та призначений для забезпечення гідного прожиткового мінімуму. Тому й ті люди, чий дохід настільки низький, що вони не можуть утримувати себе, також можуть отримати допомогу громадянина.
За виплату Bürgergeld відповідають місцеві центри зайнятості. Точний розмір допомоги розраховується в кожному випадку окремо.
Федеральне міністерство праці та соціальних питань (BMAS) визначає стандартну ставку у 2023 році таким чином:
Стандартна допомога для сім'ї з чотирьох осіб може становити від 1538 євро до 1742 євро на місяць.
BMAS підготувало зразок розрахунку суми Bürgergeld для сім’ї з чотирьох осіб – двох дорослих, 4-річної та 12-річної дитини:
Загальна потреба для сім'ї з чотирьох осіб становить 2311 євро. Із цього вираховується дохід, який потрібно взяти до уваги. У прикладі це лише допомога на дітей у розмірі 500 євро. Пільги на навчання враховуються без урахування допомоги на дітей. Після вирахування доходу родина має право на отримання допомоги у розмірі 1811 євро.
Крім стандартної ставки існують додаткові пільги. Наприклад, вагітні мають право на доплату 17% із 13 тижня вагітності до місяця пологів. Центр зайнятості також сплачує "додаткову виплату у відповідній сумі" для тих, хто залежить від дорожчої дієти з медичних причин.
За даними Федерального міністерства праці, для чотирьох осіб вважається підходящою квартира з 4 кімнатами або площею від 85 до 90 кв. м.
Людям, які отримують соціальну допомогу, центр зайнятості покриває значну частину додаткових витрат – у тому числі з оплати комунальних послуг. Згідно з інформацією на сайті buerger-geld.org, центр зайнятості оплачує такі пункти в рахунку за комунальні послуги:
Крім цього, є ще одна стаття витрат, які Jobcenter покриває отримувачам Bürgergeld. Це оплата оренди паркомісця, гаража чи підземного паркінгу – навіть якщо у пільговиків немає автомобіля. Це пояснюється тим, що квартира часто здається тільки з паркомісцем або гаражем.
Підвищення грошової допомоги громадянам у 2024 році відбудеться 1 січня 2024 року. Якщо влада Німеччини не прийме іншого рішення щодо допомоги українським біженцям, ці виплати і надалі поширюватимуться на людей з України із тимчасовим захистом.
У зв'язку із інфляцією стандартна ставка допомоги Bürgergeld буде збільшена на 12,2%. Загалом виплати будуть такі:
Розмір виплат на 2024 рік вже визначений. Для самостійного розрахунку можна скористатися калькулятором допомоги.
Раніше ми повідомляли, чи зможуть українці отримати німецьку пенсію на пільгових умовах.
Також ми розповідали, що українським біженцям слід знати про правила підробітку.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.