До початку повномасштабної війни феєрверки були невід’ємною частиною різдвяних та новорічних свят. Однак вже майже три роки для більшості із нас звуки вибухів асоціюються з війною, а не святом. Крім того, використовувати феєрверки в Україні зараз заборонено на законодавчому рівні.
Чому не можна використовувати феєрверки в умовах воєнного стану, РБК-Україна дізналося у адвоката, керуючого партнера ЮК Winner Ігоря Ясько.
В умовах воєнного стану заборона використання феєрверків та піротехніки стала необхідним кроком для захисту громадян. Окрім ризиків для безпеки, піротехнічні засоби мають негативний психологічний вплив, особливо на людей, які пережили травматичний досвід війни.
Гучні звуки феєрверків нагадують про вибухи, що повертає військових із посттравматичним стресовим розладом (ПТСР) та цивільних до болісних спогадів. Часті повітряні тривоги та вибухи стали частиною буденного життя в багатьох регіонах України, і піротехніка лише посилює тривожність.
З 6 листопада 2023 року в Україні діє закон, що суттєво обмежує використання та продаж піротехнічних виробів. 11 квітня 2023 року Верховна Рада ухвалила Закон №3039-IX "Про внесення змін до деяких законів України щодо використання та обігу піротехнічних виробів" (проєкт №7438), який забороняє використання, продаж та передачу феєрверків, салютів і петард класів F2, F3 та F4.
Виняток зроблено для феєрверків класу F1, які мають низький рівень небезпеки і шуму (до 60 дБ). Такі вироби, як бенгальські вогні чи хлопавки, дозволено продавати особам, які досягли 16 років.
Ясько зазначає, що в умовах посилених заходів безпеки та впровадження нових регуляцій в Україні діють суворі обмеження на використання піротехнічних виробів. Згідно з Технічним регламентом піротехнічних виробів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 5 січня 2021 року №8, усі феєрверки поділяються на чотири класи залежно від рівня небезпеки та умов застосування.
Клас F1 – єдиний клас, продаж і використання якого дозволені. Вони мають дуже низький рівень небезпеки та незначний рівень шуму, що дозволяє використовувати їх навіть у житлових приміщеннях. До цієї категорії належать бенгальські вогні, хлопавки, які при відкритті видають невеликий шум і випускають конфетті, та міні-фонтани, що створюють низькі струмені іскор.
Вироби класів F2, F3 та F4 перебувають під повною забороною для продажу і використання без спеціальної підготовки:
Сценічна піротехніка: Т1 і Т2. Законом №3039-IX визначено також вимоги до сценічних піротехнічних виробів:
Інші піротехнічні пристрої поділяються на класи P1 та P2:
Феєрверки в умовах війни можуть бути сприйняті як сигнал небезпеки, що провокує паніку.
"Важливо пам’ятати, що в умовах воєнного стану порушення громадського порядку може мати більш серйозні наслідки. Крім того, використання піротехнічних виробів може створити загрозу пожеж, яка, у свою чергу, відволікає рятувальні служби, що повинні зосереджуватися на більш пріоритетних завданнях", – говорить Ігор Яресько.
Він також зазначає, що порушення цих обмежень тягне за собою адміністративну та кримінальну відповідальність. У Кримінальному кодексі України порушникам загрожує стаття 296 – хуліганство, пов’язане з використанням піротехніки, яке карається штрафом від 17 000 до 34 000 грн, арештом на строк до шести місяців або обмеженням волі на строк до п’яти років. А у Кодексі України про адміністративні правопорушення зазначено:
Нагадаємо, РБК-Україна розповідало, що в середині листопада в житловому масиві Академмістечко, розташованому у Святошинському районі Києва, було зафіксовано запуск салютів. Поліція оперативно затримала порушника та повідомила про можливу відповідальність, яка йому загрожує.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.