Українці, які користуються тимчасовим захистом у Польщі та мають намір залишитися у цій країні на тривалий час, можуть оформити посвідку на проживання. На "карту побиту" мають право деякі категорії біженців.
Як оформити такий дозвіл на перебування, РБК-Україна розповідає з посиланням на ukrainianinpoland.pl.
Дозвіл на тимчасове чи постійне проживання у Польщі називається "карта побиту" (kartа pobytu). Це документ, який дозволяє мігрантам перебувати у країні тривалий час, в'їжджати без оформлення візи та мати базові громадянські права.
Карта побиту – це документ (пластикова картка), який посвідчує особу та містить основну інформацію:
Існує три види карт побиту у Польщі:
Фото: Украинцы в Польше (gettyimages.com)
Українці, які отримають карту побиту, матимуть такі права у Польщі:
На тимчасову посвідку на проживання можуть претендувати іноземці, які вступили та навчаються в польських вишах, ведуть бізнес або працюють в Польщі. Зокрема:
Карту тимчасового перебування мають право отримати іноземці, які приїхали до Польщі з метою возз’єднання сім’ї.
Посвідку на постійне проживання можуть отримати діти іноземців, які вже мають такий документ, діти громадян Польщі, а також іноземці, які перебувають у шлюбі з поляками не менше 3 років та мають тимчасову посвідку. Карту сталого побиту можна отримати після проживання у Польщі з тимчасовим посвідченням не менше 5 років.
Із 1 квітня 2023 року українці, які отримали в Польщі статус тимчасового захисту, мажуть подавати заявку на отримання карти побиту. Таке право надали лише 3 категоріям біженців:
Щоб розпочати процедуру оформлення карти побиту, треба звернутися до відділу в справах іноземців у воєводському управлінні за місцем проживання та подати пакет документів. Серед них має бути довідка про платоспроможність, прописка і договір оренди житла. Також треба буде здати біометричні дані – відбитки пальців. Для цього людину викликають окремо.
Фото: Українці у польській установі (gettyimages.com)
Тим, хто оформлює посвідку на проживання на підставі роботи, треба буде надати трудовий договір, підтвердження сплати внесків до ZUS та страховий поліс.
Для оформлення карти побиту на підставі підприємницької діяльності треба надати фінансовий звіт та декларацію ZUS DRA (облік платежів до ZUS).
Українські біженці можуть подавати заявку на отримання карти побиту онлайн на сайті mos.cudzoziemcy.gov.pl. Сервіс доступний українською мовою. Роздруковану і підписану заявку разом із документами слід надіслати до воєводського управління за місцем проживання. Або можна прийти особисто після попереднього запису.
Згідно з правилами, рішення про видачу іноземцю дозволу на проживання приймається упродовж 3 місяців після подання заяви.
Нагадаємо, ми писали, як вплине на біженців у Польщі зміна правил тимчасового захисту. Ті, хто планує залишитися у країні на довше, стали активніше подавати документи на оформлення посвідок на проживання.
Також ми розповідали, що вплив українських біженців на економіку Польщі за два роки війни стає помітніший. Завдяки працевлаштованим українцям зростає ВВП сусідньої країни.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.