На саміті в Джидді (Королівство Саудівська Аравія), що відбувся 5-6 серпня, стало очевидним посилення розбіжностей Пекіна з Москвою в питанні врегулювання повномасштабної війни РФ проти України, зокрема в інтересах Кремля.
Таких висновків дійшли аналітики Інституту вивчення війни, передає РБК-Україна з посиланням на звіт ISW.
У публікації зазначається, що The Financial Times повідомило про те, що китайські представники на зустрічі в Джидді були "конструктивними" і "прагнули показати, що (Китай) - це не Росія". Видання цитувало одного європейського дипломата, який був присутній на саміті, і зауважив, що "проста присутність Китаю показує, що Росія стає дедалі ізольованішою".
Повідомляється, що китайська делегація заявила про свою готовність взяти участь у наступній зустрічі в аналогічному форматі, яка, ймовірно, також буде без участі РФ.
Російське інсайдерське джерело стверджувало, що Москва відкинула китайський "мирний план" по Україні з 12 пунктів від лютого 2023 року (китайська делегація знову представила його на переговорах у Саудівській Аравії), і що деякі китайські еліти "таємно висловлюють своє невдоволення діями російського керівництва" щодо врегулювання своєї війни в Україні.
Як йдеться у звіті, повідомлення про переговори в Саудівській Аравії та твердження інсайдерів, якщо вони є вірними, узгоджуються з попередніми оцінками ISW про те, що Китай не повністю підтримує Росію у питанні України.
Крім того, це вказує також на думку аналітиків про те, що відносини Москви та Пекіна не є "партнерством без обмежень", як це бажає Кремль.
Нагадаємо, що на дводенній зустрічі у Саудівській Аравії, що відбулася 5-6 серпня, головною темою стала українська "формула миру". На зустріч були запрошені представники понад 40 країн, серед яких Індія, Бразилія, Індонезія, Єгипет, Мексика та Китай.
Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак за підсумками саміту заявив, що деякі представники мали різні погляди, проте всі країни показали відданість принципам Статуту ООН, міжнародного права та поваги до суверенітету та непорушності територіальної цілісності держав.
Представник Держдепу США Метью Міллер назвав участь Китаю у саміті продуктивним.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.