У суботу, 2 листопада, у столиці Ірану - місті Тегеран - затримали студентку, яка зняла одяг на знак протесту проти примусу носити хіджаб.
РБК-Україна розповідає, що про це відомо.
Зміст
Інцидент трапився в Ісламському університеті Азад у Тегерані. Одна зі студенток роздяглась до спіднього біля навчального закладу - на знак протесту проти суворого ісламського дрес-коду.
У соціальних мережах поширили відео, на якому можна побачити, як дівчина сидить на парапеті біля університету в одній білизні та з непокритим розпущеним волоссям.
До неї поговорити підходять двоє осіб - жінка та чоловік, який в той самий час розмовляє з кимось телефоном.
Після того, як вони відходять, дівчина демонстративно прогулюється тротуаром посеред вдягнених за всіма місцевими канонами жінок і чоловіків.
Згодом вона виходить на проїжджу частину дороги та рухається на зустріч автівкам, однак далеко пройти їй не вдається.
Її оточує група чоловіків, насильно саджає в машину та відвозить у невідомому напрямку.
Згідно з інформацією місцевого студентського видання Amir Kabir Newsletter, студентка роздяглась після того, як бійці іранської проурядової напіввійськової організації "Басідж" (Basij), яка складається з добровольців і виконує функцію народної міліції, висунули їй претензії щодо "неправильного" носіння хіджабу та порвали її вбрання.
Тим часом державне інформаційне агентство Fars, посилаючись на очевидців, повідомило, нібито студентка зняла одяг після того, як двоє співробітників служби безпеки "спокійно поговорили" з нею та попередили про порушення дрес-коду.
Директор зі зв'язків з громадськістю університету Амір Маджоб розповів, що служба безпеки навчального закладу втрутилась у ситуацію "після непристойного вчинку однієї зі студенток" і доставила її до поліцейської дільниці.
Посадовець зауважив, нібито студентка перебувала "під сильним психічним тиском" і "мала психічний розлад". Він додав, що затримана є матір'ю двох дітей і розлучилася зі своїм чоловіком.
Насамкінець він висловив сподівання, що репутація її родини не постраждає від "чуток" у мережі.
"Життя студентки, яка зняла одяг на знак протесту проти нападу через примусовий хіджаб з боку служби безпеки в університеті в Ірані, після викрадення опинилася в серйозній небезпеці", - написав журналіст Алі Джаванмарді на своїй сторінці у соцмережі Х.
Він уточнив, що інцидент стався в Університеті науки й досліджень Азад в Тегерані.
"У відповідь на цей зухвалий вчинок співробітники служби безпеки університету жорстоко побили молоду жінку, і, як повідомляється, в результаті вона отримала рану голови із сильною кровотечею. Потім її жорстоко затримали, посадили в машину та вивезли в невідоме місце. Її доля залишається невідомою", - розповів Джаванмарді й оприлюднив відео, на якому зафіксовано момент затримання.
На ситуацію, що склалась, відреагували також у міжнародному русі Amnesty International (Amnesty Iran), який бореться аз припинення порушень прав людини.
"Влада Ірану має негайно та беззастережно звільнити студентку університету, яка була жорстоко заарештована 2 листопада після того, як зняла свій одяг на знак протесту проти жорстокого застосування обов'язкового носіння чадри співробітниками служби безпеки в Ісламському університеті Азад у Тегерані", - наголосили в організації.
Правозахисники уточнили: до її звільнення "влада має захистити її від тортур та іншого жорстокого поводження, а також забезпечити доступ до родини та адвоката".
"Звинувачення в побитті та сексуальному насильстві проти неї під час арешту потребують незалежного та неупередженого розслідування. Винні мають бути притягнуті до відповідальності", - підсумували в Amnesty Iran.
Допис Amnesty Iran (скриншот: twitter.com/AmnestyIran)
Спеціальний доповідач ООН з питань прав людини в Ісламській Республіці Іран Май Сато заявила: "Я буду уважно стежити за цим інцидентом".
"Включно з реакцією влади", - уточнила вона у дописі в соцмережі Х.
Допис Сато (скриншот: x.com/drmaisato)
Нагадаємо, носіння в Ірані хіджабу (або як ще його там називають - "чадра") у громадських місцях є обов'язковим для жінок згідно з ісламським дрес-кодом, запровадженим після Ісламської революції 1979 року.
Такі вимоги регулюються релігійними та державними органами, а їхнє виконання суворо контролюється так званою поліцією моралі країни.
Піддати іранських жінок суворому покаранню можуть навіть за умови незначних порушень.
Читайте також, як в Ірані замальовували могильні фото жінок без хіджабів.
При підготовці матеріалу було використано такі джерела: сторінки Amnesty Iran, Babak Taghvaee - The Crisis Watch, Ali Javanmardi та Mai Sato у соцмережі Х, YouTube-канал "Euronews", CNN.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.