Хто перемагає на виборах президента Словаччини: попередні результати
У Словаччині завершилося голосування у другому турі виборів президента. За президентське крісло змагалися колишній міністр закордонних справ Словаччини Іван Корчок та союзник чинного словацького прем'єра Петер Пеллегріні, який зараз очолює парламент країни.
РБК-Україна розповідає, хто перемагає, за попередніми результатами голосування, та яке ставлення кандидатів до України.
Так, за попередніми результатами (96%), перемагає Петер Пеллегріні. Він набирає 54,32%. Такі дані попереднього підрахунку голосів оприлюднив ресурс словацький Dennikn.sk.
Разом з тим у Івана Корчока зафіковано 45,67%.
Додамо, що Корчок вже визнав поразку, та привітав свого головного опонента на виборах Пелегріні - з перемогою.
Як відомо, у першому турі президентських виборів, який відбувся 23 березня, несподівану перевагу здобув Корчок. За нього проголосували 42,4% виборців, тоді як Пеллегріні набрав 37,1% голосів.
Третє місце у першому турі посів колишній голова Верховного суду та симпатик Росії Штефан Гарабін, здобувши підтримку 11,75% виборів. Очікувалося, що виборці Гарабіна у другому турі віддадуть свої голоси Пеллегріні.
Що відомо про кандидатів в президенти Словаччини
Іван Корчок
Екс-міністр закордонних справ та колишній посол Словаччини у Вашингтоні та Брюсселі, який має прозахідні погляди. Корчок, як прихильник ЄС та НАТО, обіцяв чинити опір намаганням уряду Роберта Фіцо будувати націоналістичний антизахідний зовнішньополітичний курс Словаччини.
Корчок також підтримує надання оборонної допомоги Україні, на відміну від чинного словацького уряду на чолі з Фіцо.
"Безпека України підвищує і нашу безпеку. Успішна Україна означає нові можливості для розвитку Словаччини", - говорив він раніше.
Фото: Іван Корчок (facebook.com/ivan.korcok)
Петер Пеллегріні
Чинний спікер словацького парламенту та лідер партії "Голос - соціальна демократія", яка входить до коаліційного уряду Фіцо. Пеллегріні, як і Фіцо, займає антизахідну позицію, на відміну від свого опонента у другому турі.
"Словаччина не повинна бути просто пасивним отримувачем того, що диктують Вашингтон і Брюссель", - заявляв Пеллегріні.
Що ж стосується України, то Пеллегріні називав себе "кандидатом миру" та обіцяв не дати "втягнути Словаччину у війну". Як і словацький прем'єр, Пеллегріні виступає проти допомоги Україну у протистоянні російській агресії.
Однак, як говорив в коментарі РБК-Україна політолог Володимир Фесенко, у Пеллегріні більш поміркована позиція, ніж у Фіцо. І за словами Фесенка, його не можна назвати проросійською чи антиукраїнською фігурою.
Фото: Петер Пеллегріні (Getty Images)
Вибори у Словаччині
Нагадаємо, наприкінці вересня минулого року у Словаччині відбулися парламентські вибори, за результатами яких було створено коаліційний уряд на чолі з Робертом Фіцо, який обіцяв припинити військову допомогу Україні та був проти вступу України в НАТО.
Були побоювання, що зовнішня політика Словаччини стане схожою на політику Угорщини. Однак, після зміни уряду Братислава не заблокувала жодного важливого рішення Євросоюзу щодо України.
Тепер у Словаччині обирають нового президента. Чинна глава держави Зузанна Чапутова, з якою в України склалися теплі стосунки, участі у президентських перегонах не брала.
Рік виборів
У 2024 році вперше в історії вибори пройдуть у понад 70 країнах із загальним населенням у 4 млрд осіб. І результати як мінімум частини з них, особливо на Заході, можуть вплинути на підтримку України. Докладніше про ключові вибори 2024 року, читайте у матеріалі РБК-Україна.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.