На фронті загинула відома парамедик "Госпітальєрів" Ірина "Чека" Цибух
![На фронті загинула відома парамедик "Госпітальєрів" Ірина "Чека" Цибух](https://www.rbc.ua/static/img/_/c/_cheka_gospitaler_irina_tsebuh_kolazh_rbk_11156_68a47d2b903a272119e3e1858ebb5821_650x410.jpg)
29 травня під час ротації на Харківському напрямку загинула журналістка та парамедик "Госпітальєрів" Ірина Цибух із позивним "Чека".
РБК-Україна розповідає, що відомо про цю трагічну подію, а також життя та досягнення мужньої дівчини.
Повідомлення про загибель
Про трагічну загибель відважної дівчини повідомили 30 травня самі "Госпітальєри".
"Здається, що це сон. Що зараз ти вийдеш на зв'язок і ми почуємо твій голос. Вчора під час ротації на Харківському напрямку не стало нашої "Чеки" - Госпітальєрки Ірини Цибух. За кілька днів до свого Дня народження", - йдеться у їхньому повідомленні у Facebook.
Зазначається, що у її колег і побратимів немає слів, "ніхто досі не вірить в те, що сталося".
"Це невимовний біль та неймовірна втрата не тільки для батальйону - для всієї України", - наголошується у дописі.
Крім того, "Госпітальєри" навели низку влучних цитат "Чеки" щодо її ставлення до війни, армії та планів на майбутнє:
- "Єдиний вибір про свободу в країні, де йде війна... єдина історія про волю в цьому контексті - це боротьба за цю волю"
- "В армію треба йти, тому що це епоха нашої унікальної доби, де ми можемо захищати нашу країну"
- "Я нещодавно зрозуміла, що цей тренд на те, що ми всі скоро умремо, він досить високо вже звучить, і всі готуються рано чи пізно десь загинути. А коли маєш можливість повертатись до цивільного життя, то ти бачиш, що - окей, можливо пожити це теж може бути тенденцією непоганою. Я просто сама для себе це відкрила. І почала думати - ого, можна ще й пожить!"
- "Хочу дітей. Хочу будинок. Хочу садити помідори... але війну закінчити найважливіше"
- "Потрібна стратегія пам'яті... Пам’ять формує суспільство... Це ми робимо не для себе, а для майбутніх поколінь. Пам'ятування ми робимо не для загиблих людей, бо вони уже загинули. А робимо для тих, хто далі буде про це знати. Ми знаємо про це найкраще, бо ми є учасниками цих подій. Але потім буде купа людей, які вже не будуть пам'ятати це як ми"
- "Чи варте це суспільство вчинку полеглих героїв?"
- "Найважливіше - вчинок. Оповіді покликані навчити нас боротись за справедливість, карати зло і жертвувати собою заради інших. А якщо інші не вартували цього, то це лиш елемент історії, який підкреслює сміливість і правдолюбство головного героя"
- "Війна - найгірше місце, де я колись була, але вона дає квиток у справжнє життя, у світ непідробної незалежності, вона таврує знання про скороминущість існування"
"Про прощання з Ірою ми повідомимо пізніше", - підсумували у публікації.
Публікація "Госпітальєрів" (скріншот: facebook.com/hospitallers)
Насамкінець, колеги "Чеки" оприлюднили низку фотографій дівчини.
Ірина "Чека" Цибух (фото: facebook.com/hospitallers)
Життя й досягнення Ірини Цибух
Згідно з інформацією "Суспільного", Ірина Цибух народилась 1 червня 1998 року у Львові. Закінчила Національний університет "Львівська політехніка".
У 2017 році приєдналась до команди "Суспільного", де працювала з філіями, готувала міжрегіональні спецефіри, втілювала грантові проекти, знімала документальні фільми, була медіатренеркою.
Поза роботою брала участь в освітніх проектах - розвивала критичне мислення та медіаграмотність дітей у школах.
У 2018 році Ірина стала фіналісткою конкурсу професійної журналістики "Честь Професії" у номінації "Найкращий репортаж".
У 2021 році разом із колегами стала переможницею цього конкурсу в категорії "Найкраща публіцистика в локальному медіа".
В інтерв'ю для "ELLE Україна" 30 липня 2022 дівчина говорила: "Я така ж молода дівчина, як будь-яка у Франції чи Іспанії. Ми відрізняємося тільки тим, що на нашому кордоні тоталітарний режим, котрий напав на країну, яку я дуже люблю. Мені подобається подорожувати, але жити я хочу тут. І тому я захищаю свою країну, тому й готова померти, щоб мати волю у своїй країні".
Ірина - неймовірна дівчина (фото: facebook.com/hospitallers)
Повномасштабне вторгнення РФ застало дівчину на сході України, де на 22 і 23 лютого в Покровську та Краматорську було заплановано презентацію її документального фільму про дітей з віддалених сіл Донеччини та Луганщини, яким бракує інклюзії.
24 лютого презентація мала відбутися в Сіверськодонецьку, а наступного дня - в Києві. Замість цього Ірина повернулася до лав добровольчого батальйону "Госпітальєри", де відбула кілька ротацій на передовій ще з 2014 року.
У складі батальйону Цибух забезпечувала евакуацію поранених бійців із найгарячіших місць і надавала домедичну допомогу.
Крім того, дівчина регулярно комунікувала з медіа, надавала колегам журналістам інформацію щодо роботи парамедиків та медиків у зоні бойових дій, інформувала про можливості навчання й підготовки добровольців для надання якісної домедичної допомоги.
У листопаді 2023 року Ірина отримала відзнаку від президента України - орден "За заслуги" III ступеня. У березні 2024 року стала лауреаткою премії "УП 100. Сила жінок".
Орден Ірини Цибух (фото: facebook.com/hospitallers)
Нагадаємо, раніше ми розповідали, що відомо про 10-річну оборону Авдіївки.
Читайте також, що відомо про розстріл українських полонених в Авдіївці та Веселому.
При підготовці матеріалу було використано такі джерела: сторінка "Медичний Добровольчий Батальйон Госпітальєри" у Facebook, "Суспільне".