Росія своїми діями допомагає просувати введення санкцій стосовно атомної енергетики в цілому і "Росатому" зокрема. Насамперед - це ядерний тероризм і абсолютно безвідповідальне поводження на захопленій Запорізькій АЕС.
Про це у коментарі РБК-Україна повідомила Юлія Павицька, дослідниця KSE Institute, яка бере участь у підготовці санкційних пропозицій у групі Єрмака-Макфола.
Вона нагадала, що, за даними української розвідки, "Росатом" співпрацює з російським військово-промисловим комплексом (ВПК), допомагаючи обходити санкції шляхом постачання компонентів, технологій і сировини для ракетного палива для компаній, які вже перебувають під санкціями.
"З отриманням доказів, що "Росатом" займається не тільки ядерним шантажем, а й співпрацює з російським ВПК, вагомість аргументів України щодо якнайшвидшого накладення санкцій на російський ядерний сектор значно посилилась. Гадаю, перші санкції ми зможемо побачити у найближчих санкційних пакетах. Це питання точно є пріоритетним для українського дипломатичного фронту і не залишиться невирішеним", - зазначила Павицька.
У разі застосування санкцій щодо російської атомної енергетики під загрозу потраплять щонайменше 9 млрд доларів їх експортних надходжень - це сума доходів "Росатому" у 2021 році. Якщо санкції будуть впроваджені комплексно, то під ризик бути замороженим/нереалізованим підпаде портфель інвестиційних проєктів "Росатому" на будівництво атомних електростанцій сумою у 140 млрд доларів.
Однак, значна залежність світу від російської ядерної енергетики (до 40% світових послуг з конверсії - ред.) гальмують впровадження санкцій.
Також ускладнює процес обґрунтування необхідності запровадження санкцій те, що доходи Росії від експорту ядерної продукції складають лише 1,8% від загальних експортних доходів (за 2021 рік 494 млрд доларів).
"З іншого боку, величезний портфель закордонних інвестиційних проєктів робить країни залежними, зокрема і від російських ядерних технологій. Це створює "друзів-лобістів", таких як Угорщина, які блокують санкції", - підкреслила Павицька.
Днями РБК-Україна повідомляло, чому західні країни не поспішали із санкціями проти російської ядерної енергетики, як Україна пропонує вирішити це питання і хто може заблокувати обмеження проти РФ.
Україна сподівається, що ситуація зміниться після узгодження десятого пакету санкцій ЄС, куди можуть включити обмеження для ядерної галузі. З такою пропозицією, як писала західна преса, вже виступили Польща та Литва.
Крім того, ми писали, які попереджувальні та каральні санкції пропонують запровадити проти "Росатому".
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.