Є різні варіанти: коли та на яких умовах можуть продати державний ПриватБанк
Уряд зацікавлений в продажу усього ПриватБанку або його частини, щоб знизити частку держави на ринку. Але це доцільно робити тільки після закінчення війни.
Про це в інтерв’ю РБК-Україна сказав члена правління ПриватБанку Євген Заіграєв.
"ПриватБанк належить до критичної інфраструктури. І дуже важливо, щоб під час війни він перебував у державній власності. А після війни ПриватБанк може бути не державним", - сказав він.
Як зазначив Заіграєв, це не обов’язково означає, що новий власник буде більш ефективний. "Але якщо не приватизувати Приват, то дуже велика частка банківського сектору залишиться в руках держави. І держава в першу чергу зацікавлена в приватизації банку", - вважає банкір.
За його словами, у державних підприємств схильність до ризику нижча, ніж у приватних.
"Керівники банку відповідають перед державою за ті рішення, які ми приймаємо. Для економічного розвитку приватизація ПриватБанку була би дуже непоганим рішенням. Разом з тим моделі приватизації можуть бути різні. Не обов’язково держава має продавати всі 100% належного їй банку. Подивіться, до прикладу, на банківський сектор Польщі. Там найбільші банки мають частку держави в капіталі", - додав Заіграєв.
На його думку, при продажу банку акціонером буде ухвалено той варіант, який визнають найефективнішим для економіки і держбюджету. "Зараз говорити про це зарано. Але точно будуть розглядатися різні варіанти", - сказав він.
Нагадаємо, в Україні шість державних банків. Їхня частка в чистих активах банків станом на 1 травня 2024 року становить 53%. Частка ПриватБанку - 22%. Водночас чистий прибуток ПриватБанку за перші чотири місяці 2024 року склав 17,5 млрд гривень - це третина усього прибутку банків (52 млрд гривень).
Останні меморандум з МВФ передбачає, що два державні банки, Сенс Банк та Укргазбанк, готуватимуть до приватизації.