Сполучені Штати Америки нададуть Україні ракети Sea Sparrow для перехоплення повітряних цілей. Вже відомо, що нашим військовим вдалося адаптувати під них комплекси "Бук" радянського виробництва.
РБК-Україна зібрало головні факти про ці ракети.
За даними американського видання Politico, до наступного пакету військової допомоги вперше увійдуть зенітні ракети Sea Sparrow (з англійського "морський горобець") з радіолокаційним наведенням. Вони здатні збивати літаки та крилаті ракети. Останнє особливо актуальне в контексті російських атак.
Також повідомляється, що для їхнього застосування українській стороні вдалося переобладнати пускові установки зенітно-ракетного комплексу "Бук". І це хороша новина, оскільки у союзників таких ракет багато і їхні поставки можуть вирішити наболіле питання дефіциту радянських боєприпасів.
Примітно, що раніше єдиною країною, яка використовує наземний варіант, був Тайвань. Там використовуються комплекси у складі системи Skyguard SHORAD. На початку 1990-х тайванська армія отримала 500 ракет, розгорнутих на причепах з чотирма коробчастими пусковими установками.
Фото: тайванська армія використовує розгорнуті на причепах пускові системи Sea Sparrow (wikimedia.org)
США та їхні союзники віддають перевагу корабельній версії.
RIM-7 Sea Sparrow - це корабельна зенітна та протиракетна система малої дальності. Була розроблена ще на початку 1960-х років як легка зброя "точкової оборони", але з моменту озброєння поступово перетворилася на автоматизовану систему. Досі залишається важливою складовою ешелонованої системи протиповітряної оборони, забезпечуючи компонент малої та середньої дальності, особливо проти морських ракет.
Ракета Sea Sparrow класу "земля-повітря" має циліндричну форму з чотирма середніми крилами та чотирма хвостовими. Є напівактивною самонавідною ракетою малої дальності. Після запуску курс коригується за допомогою радіолокаційного зв'язку.
Пізніші версії розроблені компаніями Raytheon і General Dynamics. Запускаються з систем запуску керованих ракет Mk 29 (GMLS) та систем вертикального запуску керованих ракет Mk 48 (GMVLS).
Основні характеристики:
Вартість однієї ракети оцінюється у 165 400 доларів.
У жовтні 1992 року дві ракети Sea Sparrow були випадково запущені з борту авіаносця CV-60 "Саратога" по турецькиму есмінцю, мінному загороджувачу TCG Muavenet. Через помилку оператора, який невірно розпізнав команди, обидві ракети влучили в місток. В результаті було знищено головний командний пост, загинули п'ятеро і отримали поранення 22 турецькі моряки.
RIM-7 Sea Sparrow було розроблено на базі AIM-7 Sparrow, як і ракети Aspide, які Збройні сили України отримали восени минулого року від уряду Іспанії. Ці ракети були суттєво модернізовані і отримали нову головку самонаведення, нову електроніку, потужніший двигун і вдосконалені приводи кермів управління.
Імовірно, Україна могла отримати до 18 пускових установок з ракетами Aspide. Залежно від модифікації вони можуть збивати повітряні цілі з відривом до 35 кілометрів і висотою до 8 000 метрів.
Докладніше - у матеріалі "Безпечне небо. Україна вперше отримала ЗРК Aspide: що про них відомо".
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.