Україна продовжує реалізовувати програму інклюзивного навчання та забезпечувати доступ до якісної освіти дітям усіх вікових груп. Діти з особливими освітніми потребами можуть відвідувати звичайні школи та садки, але батькам потрібно вчасно подати усі документи, аби заклад встиг підготувати належні умови.
РБК-Україна із посиланням на інструкцію ЮНІСЕФ розповідає, як записати дитину з особливими освітніми потребами в садочок.
Дошкільний період є вкрай важливим у розвитку дитини. До 6 років мозок розвивається найбільш інтенсивно, а знання малюки засвоюють через гру та спілкування. Тому дитині слід створити більш сприятливе середовище. Цю роль на себе беруть дитячі садки, адже там малюки опановують ключові навички, необхідні для розвитку особистості.
Крім мовної компетенції, базових логіки та математики, дрібної моторики, дошкільнята розвивають емоційний інтелект, вчаться працювати в команді, розуміти себе, одне одного та дорослих.
Нижче детально ділимось інструкцією, як правильно подати документи, аби дитина вчасно пішла у садочок.
Батьки мають право вибирати заклад освіти та форму навчання для своєї дитини. Навіть якщо у цьому садочку нема облаштованих інклюзивних груп, батьки можуть звернутися туди із заявою про необхідність організації інклюзивного навчання.
У разі звернення до садочка за місцем реєстрації дитину з особливими освітніми потребами (ООП) мають зарахувати туди позачергово відповідно до статті 28 частини 2 Закону України "Про дошкільну освіту". Якщо батьки вибрали садочок не за місцем проживання, то потрібно зв'язатися із закладом і дізнатися про наявність місць у ньому та порядок зарахування.
Перед зарахуванням дитина має пройти комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи. Для цього батьки мають звернутися до інклюзивно-ресурсного центру (ІРЦ) щонайменше за шість місяців до початку навчального року.
В інклюзивно-ресурсному центрі (ІРЦ) батькам повинні видати висновок про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини.
Якщо у дитини є порушення опорно-рухового апарату, вона пересувається за допомогою крісла колісного, ІРЦ може запропонувати перелік найближчих архітектурно доступних дитячих садочків.
Основне завдання таких центрів – визначити особливі освітні потреби у дітей, ступінь їх прояву та рівень підтримки дитини, надати рекомендації закладам освіти, вчителям та вихователям, як розробити індивідуальні програми розвитку для дітей.
Реєстрація в черзі є обовʼязковою для подальшого зарахування дитини в садочок. Батьки можуть записати дитини в електронну чергу на офіційному сайті міста, у якому проживає родина, або на порталі Електронної реєстрації в заклади дошкільної освіти.
Для запису потрібно створити особистий електронний кабінет і знайти потрібний заклад. Слід врахувати, що на сайті може бути інформація не про всі заклади. Якщо обраного садочку нема у списку, зверніться до районного/міського відділу освіти для уточнення інформації.
Також під час запису слід долучити висновок ІРЦ про комплексну оцінку розвитку дитини.
До закладів дошкільної освіти записатись бажано щонайменше за рік або навіть зразу від народження дитини. Так буде більше шансів, що дитина потрапить до обраного садочка.
На обробку даних в електронній заяві може піти кілька днів залежно від вимог місцевої влади. Якщо реєстрація заяви пройшла успішно, вона отримає статус "Зареєстровано у черзі".
Коли у вибраному дитсадку з'являться вільні місця, статус реєстрації зміниться і батькам на електронну адресу відправлять запрошення – це означатиме, що дитину зареєстрували саме в цей заклад освіти.
Батькам слід особисто переконатися, що дитина матиме всі умови для якісного інклюзивного навчання. Потрібно звернути увагу на привітність середовища, а також архітектурну доступність закладу, особливо, якщо дитина пересувається на кріслі колісному.
У визначений місцевою владою термін батьки мають подати документи у садок, інакше їхню чергу скасують.
Перелік необхідних документів*:
Подати документи до садочка рекомендують не пізніше, ніж за шість місяців до початку навчання дитини. За цей час заклад має встигнути створити необхідні умови для дитини й розв’язати питання фінансування інклюзивної групи.
*Перелік документів актуальний на грудень 2024 року, далі можуть бути зміни.
Після проходження всіх етапів керівник дитячого садка має зняти дитину з реєстрації в електронній системі. На цьому процес завершено.
Діти з особливими освітніми потребами мають право на першочергове зарахування до дитсадка. Якщо місць у закладі нема, то його керівник має надати письмову відмову батькам, після чого вони можуть звернутися з цим документом до місцевого органу управління освітою.
Зарахування до державного садочка відбувається протягом календарного року на вільні місця, дотримуючись черги подання заяв.
Інклюзивні групи зазвичай формуються до 1 вересня. Якщо батьки звернулися пізніше, то заклад залишає за собою право ухвалення рішення щодо зарахування в індивідуальному порядку.
В інклюзивній групі може бути не більше ніж троє дітей з ООП, проте на період воєнного стану ці обмеження не застосовуються. Якщо група вже заповнена, садочок має запропонувати іншу групу, яка підходить дитині за віком, і зробити її інклюзивною.
У групи дітей розподіляють з урахуванням рівнів підтримки, яких вони потребують. Відповідний рівень інклюзивно-ресурсний центр визначає у своєму висновку.
Читайте також про те, що на центральному вокзалі в Києві з'явиться нова інклюзивна послуга, яка полегшить життя пасажирам.
Раніше ми писали про те, що у Верховній Раді закликали активніше розв'язувати проблеми безбарʼєрності, аби посприяти адаптації ветеранів до цивільного життя.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.