Добувні підприємства закликали прем’єра скасувати зобов’язання імпортувати 80% електроенергії
Підвищення норми імпорту електроенергії до 80%, яке ухвалив Кабмін для промисловості, призведе до серйозного погіршення ситуації з енергопостачанням видобувної галузі та зростання виробничих витрат.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на лист голови Національної асоціації добувної промисловості України Ксенії Оринчак до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.
В асоціації підкреслюють, що потужність міждержавних перетинів менша за потреби навіть однієї видобувної галузі. Таким чином, це зобов’язання призведе до дефіциту імпортної електроенергії, а відповідно – ажіотажно підвищить її вартість.
"Це спричинить штучне зростання попиту на імпорт та спекулятивне зростання цін. На аукціонах з розподілу міждержавних перетинів перевагу отримають підприємства з низькою часткою витрат на електричну енергію у собівартості продукції. Зростання вимог для надання гарантій постачання електроенергії серйозно зашкодить енергоємним галузям промисловості, особливо видобувній, та призведе до зупинки гірничо-видобувних виробництв в періоди найвищих цін", – йдеться у листі.
НАДПУ застерігає, що нестабільний режим виробництва спричинить каскадний ефект, ускладнюючи планування та негативно вплинувши на видобувний сектор економіки. Це, у свою чергу, призведе до збоїв у суміжних галузях, зокрема у залізничному та морському транспорті, зменшивши обсяги перевезення сировини та спричинивши затримки та перерви у логістичних ланцюжках.
"Наслідком ухваленого урядом рішення стане падіння виробництва гірничо-збагачувальних комбінатів. Внаслідок зростання вартості електроенергії видобуток залізорудного концентрату знизиться на 9 мільйонів тонн, що потягне серйозні економічні втрати для України: падіння ВВП на 1,4%, втрата 10 мільярдів гривень податкових надходжень та 1,3 мільярда доларів США валютної виручки", – зазначає асоціація.
З огляду на викладене, НАДПУ звертається до уряду з проханням повернутися до попередніх стандартів гарантування енергопостачання (30% імпорту з травня по вересень або 50% з жовтня по квітень), або розглянути можливість коригування до 50% імпорту протягом року, спільно з ініціативами щодо розширення джерел електроенергії. Також асоціація просить враховувати обсяги імпортованої електроенергії при розподілі лімітів внутрішньої генерації.
Нагадаємо, Кабмін ухвалив зміни до постанови, які передбачають, що будь-який промисловий об’єкт має імпортувати 80% електроенергії для своїх потреб. Укренерго, зі своєї сторони, гарантує промисловості ще 20%.
Бізнес виступив різко проти цієї ініціативи, адже ціна за доставку електроенергії через кордон різко підскочить, і підприємствам буде простіше просто зупинитися, чим імпортувати. Для України це означає відтік валюти та падіння доходів бюджету, який є єдиним джерелом фінансування ЗСУ. При цьому бізнес не проти підвищення долі імпорту, але не більше, ніж до 50% - більше імпортувати в України немає змоги.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.