Зростання курсу долара за останній тиждень не виходило за межі нормальних коливань. Упродовж 25-31 березня валютний ринок також перебуватиме в стані очікуваної мінливості, адже всі наявні тренди будуть збережені.
Про це в коментарі РБК-Україна сказав Тарас Лєсовий, начальник департаменту казначейства Глобус Банку.
За його словами, йдеться про такі тренди: 1) щоденні курсові зміни, як в бік здорожчання, так і в бік здешевлення валюти, 2) баланс між попитом і пропозицією, 3) курсові коливання будуть незначними та не різкими, тобто не надто чутливими для продавців і покупців.
"Загалом можна сказати, що після того, як питання отримання макрофінансової допомоги у 2024 році стало більш-менш вирішеним (йдеться про обсяги та системність макрофіну), ринок відреагував зняттям певної напруги, що позитивно позначилося на співвідношенні попиту та пропозиції", - сказав банкір.
Як зазначив Лєсовий, з тижня у тиждень в медіа рясніють заголовки про стрімке здорожчання / здешевлення валюти. Проте, якщо уважно проаналізувати всі поточні валютні коливання, можна дійти висновку, що на ринку діє певна логіка змін: середні тижневі курсові зміни перебувають в діапазоні 1,5-2% від стартового курсу на ранок понеділка (це в середньому 0,6 грн за тиждень). А максимальні зміни у потенційному випадку 5-денного поспіль зростання чи аналогічного зниження курсів (від ранку понеділка то вечора п’ятниці) не перевищать 2,6% від початкового курсу (із розрахунку поточних курсових змін на рівні до 0,2 грн).
"При цьому для ринку цілком припустимими можна вважати тижневі зміни в межах 5%. Тобто на ринку діє певна матриця змін, яка не порушує його стрункість та системність", - сказав він.
Лєсовий переконаний, що НБУ продовжить стратегію "керованої гнучкості", регулюючи, коли це буде потрібно, рівень попиту через обсяг валютних інтервенцій. Відповідно реагуватиме і готівковий ринок, формуючи власні курси з огляду на показники безготівкового ринку з додаванням комісій фінустанов.
"Однак за всіма ознаками, протягом останнього тижня березня будь-які ажіотажні сплески попиту на готівковому ринку є малоймовірними", - додав він.
За його словами характеристики валютного ринку протягом 25-31 березня будуть такими:
"Отже ринок валют хоч і буде досить мінливим (курсові показники то зростатимуть, то знижуватимуться), однак такі зміни будуть маловідчутними в глобальному вимірі. Ринок "живий" і відтак йому будуть притаманні зміни, які не становитимуть загрози ані для покупців, ані для продавців", - констатував Лєсовий.
Нагадаємо, минулого тижня курс долара зріс на міжбанку та уперше перевищив рівень 39 гривень. Офіційний курс щоденно оновлював історичні максимуми та досяг позначки 39,13 грн/долар. Однак наприкінці тижня курс пішов вниз. Це відбулося після того, як Єврокомісія перерахувала Україні перший транш на 4,5 млрд євро. НБУ встановив на 25 березня курс на рівні 38,90 грн/долар.