ua en ru

Чи можна "списати" борг за кредит, якщо нема чим його оплатити: пояснення юриста

Чи можна "списати" борг за кредит, якщо нема чим його оплатити: пояснення юриста Чи можна "списати" борги за кредит (фото: Freepik)

Чимало українців під час війни через складну економічну ситуацію не мають змоги "погасити" заборгованість за кредитами, а це призводить лише до збільшення суми боргу.

РБК-Україна розпитало юриста практики банкрутства та реструктуризації боргів Анастасію Шаховець про те, чи можна "списати" борги за кредити.

Чи можна "списати" борги за кредити

"Списання" боргів за кредитом – це складний процес, який залежить від багатьох факторів, зокрема: умов кредитного договору, матеріального становища боржника та рішення кредитора", – пояснює Шаховець.

За словами експерта, якщо у боржника не один кредитор, найкращий варіант вирішення заборгованості шляхом проходження процедури банкрутства.

"В межах даної процедури, боржник першочергово має можливість відновити свою платоспроможність шляхом укладання плану реструктуризації (оплати боргу частинами, – Ред.) на 5 років без ніяких наслідків банкрутства і згідно свого фінансового становища", – говорить експерт.

Якщо ж суд дійсно прийде до висновку, що людина є неплатоспроможною і виконати план вона не зможе, тоді суд ухвалює рішення про перехід в повне погашення і визнає людину банкрутом. При цьому порушується питання погашення заборгованості кредиторам, шляхом продажу майна боржника, яке підлягає під реалізацію у разі його наявності.

Додамо, що "списання" частини боргу може відбутися при укладанні плану реструктуризації, якщо таких домовленостей дійдуть кредитор і боржник. А також, якщо кошти від продажу майна боржника не покрили усієї суми боргу, тоді залишок можуть "списати".

Як проходить процедуру банкрутства

Оголошення банкрутства має кілька етапів.

Подання заяви:

  • боржник (фізична або юридична особа) подає заяву до господарського суду за місцем своєї реєстрації
  • до заяви додаються необхідні документи, такі як звіти про фінансовий стан, список кредиторів та інше

Відкриття провадження у справі про банкрутство:

  • суд розглядає подану заяву та ухвалює рішення про відкриття провадження
  • якщо суд задовольняє заяву, призначається арбітражний керуючий, який буде керувати процедурою банкрутства

Реструктуризація боргів (для фізичних осіб):

  • на цьому етапі боржник і кредитори намагаються досягти угоди про реструктуризацію боргів
  • це може включати зміну умов кредитування, відстрочку платежів або "списання" частини боргу

Погашення боргів (для фізичних осіб):

  • якщо реструктуризація неможлива, настає процедура погашення боргів
  • майно боржника продається з аукціону, а кошти від продажу спрямовуються на погашення боргів
  • після закінчення процедури погашення боргів, залишкові борги можуть бути списані

"Важливо пам'ятати, що кожна ситуація індивідуальна, і результат процедури банкрутства може залежати від багатьох факторів. Тому перед ухваленням рішення про банкрутство обов'язково проконсультуйтеся з юристом", – радить Шаховець.