Кількість угод про оренду житла збільшилась під час війни, оскільки багато українців змушені переселятись на безпечніші території. Перед підписанням такого договору і власникам житла, і квартирантам треба врахувати деякі юридичні моменти, аби убезпечити себе від проблем.
РБК-Україна розпитало адвоката Тетяну Даниленко, що треба знати обом сторонам при укладанні договорів про оренду, та чи можуть квартиранти претендувати на житло, яке довго винаймають.
"Зараз житло в оренду здають як у великих, так і в малих містах. І, на жаль, шахраї трапляються всюди. До юристів часто звертаються люди з питаннями грамотного підходу до оренди житла. Орендодавці побоюються втратити житло при здачі його на тривалий час. А у винаймачів житла виникають питання юридичного супроводу при укладенні договору оренди", – каже юрист.
Даниленко ділиться головними аспектами, які варто знати українцям під час здачі житла в оренду.
Законодавство України захищає права власників:
"Якщо ваше майно належним чином оформлене на праві власності, відповідно жоден квартирант, скільки б років не проживав, не може відсудити у вас це майно. Адже договір оренди надає наймачам лише право користування житлом на певний строк, визначений договором", – наголошує адвокат.
Важливо, що орендодавцем може бути тільки власник. Власником є особа, внесена до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно як власник квартири, тобто саме така особа може володіти, користуватися й розпоряджатися майном на власний розсуд: продати, подарувати, заповісти, здати в оренду, укласти інші угоди.
"Коли в розмовній мові використовують термін "неприватизована" квартира, то мають на увазі просто "не передана у приватну власність". Тобто, така квартира перебуває у комунальній або в державній власності", – пояснює Даниленко.
При цьому особи, котрі мешкають у неприватизованих квартирах, сплачують квартирну плату за користування житлом, а також за комунальні послуги: водопостачання, газ, теплову енергію та інші послуги. Тобто вважається, що такі особи винаймають житло в територіальної громади (якщо будинок у комунальній власності) або держави (нерухомість, яка належить державним установам, відомствам, підприємствам).
"Така квартира може бути набута у власність громадян лише в процесі приватизації — це перехід права власності на квартиру від державних підприємств, установ, організацій або територіальних громад до фізичної особи. Як наслідок – власник зможе розпоряджатись своїм майном на власний розсуд", – каже адвокат.
Перед здачею житла в оренду Даниленко радить дотриматись певних законодавчих і юридичних аспектів, аби не виникло проблем надалі.
"Якщо ви офіційно здаєте квартиру в оренду, то зобов'язані сплачувати податок. Розмір податку складається з 18% ПДФО і 1,5% військового збору. Це забезпечує вам додаткові гарантії та можливість вирішення конфліктів через суд", – пояснює експерт.
Також орендодавцю варто взяти заставу за житло, зазвичай вона дорівнює розміру місячної орендної плати. Це страхує певним чином орендодавця від небажаного боргу перед ним, внаслідок неможливості надалі наймачем оплачувати послуги оренди житла.
"Умови повернення застави повинні бути чітко визначені в договорі – із зазначенням стану квартири на момент виїзду, відшкодування можливих збитків, а також із порядком повернення заставної суми орендарям у разі виконання умов договору", – каже Даниленко.
Договір оренди, укладається у письмовій формі та має містити такі основні параметри:
За договором оренди одна сторона – власник житла передає або зобов’язується передати другій стороні житло для проживання у ньому на певний строк за плату.
"Наймачу слід пересвідчитися, що наймодавець дійсно є власником – треба перевірити відповідні документи. Зазвичай, це витяг з Державного реєстру прав на нерухоме майно", – говорить адвокат.
Перевірка документів та дотримання суттєвих вимог до укладення договору, а також досягнення всіх істотних його умов, убезпечить обидві сторони договору від негативних наслідків, а також за необхідності, забезпечить можливість вирішити спір у судовому порядку.
Раніше ми розповідали про те, що за останні пів року ціни на оренду житла зросли по всій території України, у деяких містах вартість підвищилась на 26%. Найдорожче зараз житло у Львові, Ужгороді та Києва, найдешевше – у Запоріжжі, Харкові та Миколаєві.
Читайте також про те, що вартість оренди житла у Києві зросла, порівняно із 2023 роком. Найдорожче квартири здають у Печерському районі – 35 тис. грн за однокімнатну та у Шевченківському – 22 тис. грн, найдешевше – Деснянському районі, там оренда коштує 9 тис. грн на місяць.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.