Існує думка, що переведення годинника на зимовий час дозволить заощадити електричну енергію. Такий ефект дійсно має місце, але у разі витрати електроенергії на освітлення.
Про це у коментарі РБК-Україна розповів аналітик енергетичних ринків Максим Білявський.
Він пояснив, що після дня осіннього рівнодення, - світовий день зменшується, і щоби трохи його продовжити, час переводять на одну годину.
За словами аналітика, згідно з історичними даними, в середньому за рахунок переведення стрілок годинника вдається заощадити не більше 2% електроенергії, це рівень статистичної похибки. Проте в Україні потрібна економія у 20% і більше.
"Таким чином, суттєво зекономити не вдасться, тому що головним споживачем електроенергії є не вуличні ліхтарі, а побутові прилади та енергоємні підприємства", - наголосив Білявський.
При цьому, як уточнює аналітик, досягти економії електричної енергії для освітлення можна і без переведення годинника - для цього достатньо промисловим підприємствам замінити прожектори майданчиків або лампи розжарювання в цехах на LED. За його оцінками, у такому разі лише підприємства Запоріжжя зможуть щодня заощаджувати близько 5 МВт потужності.
Білявський також зазначає, що найбільший потенціал економії електричної енергії полягає в оптимізації парку компресорного обладнання (базова потужність з регульованим приводом, частотне регулювання), яке централізоване та використовується для подачі повітря на технологічні операції у різні цехи.
"Оціночний економічний ефект - зменшення річного споживання електричної енергії за цією категорією до 30%", - додав він.
Крім того, аналітик пояснив, що той ефект, на який покладалися за радянських часів, зараз фактично не працює, тому економити також слід за рахунок модернізації промисловості, зміни графіка робочого часу промислових підприємств та запровадження третьої зміни.
Також, за його словами, доречно переглянути графік роботи та рухомий склад муніципального транспорту.
Як відомо, Україна вже цього тижня перейде на зимовий час. В останню неділю жовтня (цього року 30 число) годинна стрілка переводиться на 1 (одну) годину назад.
Нагадаємо, в ніч проти 27 жовтня росіяни атакували Київську область дронами-камікадзе. Внаслідок цього було пошкоджено великий енергетичний об'єкт.
У зв'язку з ворожим ударом по критичній інфраструктурі у столиці та області запровадили екстрені відключення світла. До вечора 27 жовтня близько мільйона мешканців Києва опинилися без електрики.
При цьому вже вранці 28 жовтня енергетики відмінили екстрені відключення електроенергії у Київській області. Проте підприємців однаково просять обмежити використання зовнішнього освітлення фасадів офісів, ресторанів, торгових центрів.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.