У середу, 3 січня, Україна повернула з російського полону 230 військових, які боронили Маріуполь та "Азовсталь".
Як повідомляє РБК-Україна, про це повідомив президент Володимир Зеленський у своєму Instagram.
При підготовці матеріалу використовувались дані з Telegram-каналу уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінеця, Twitter голови ОП Андрія Єрмака, ГУР, Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, СБУ.
"Наші - вдома. З російського полону повернули більше двохсот наших воїнів і цивільних. Солдати, сержанти, офіцери. Воїни Збройних Сил, Національної гвардії, ВМС, прикордонники. Частина захисників боронили Маріуполь та "Азовсталь", - підписав відео Зеленський.
Водночас у своєму Telegram Лубінець повідомив, що з полону повернено 230 військових.
"Сьогодні, 3 січня, радісна звістка облетить всю Україну, адже додому повертаються захисники, які тривалий час перебували у ворожому полоні", - написав він.
Це вже 49 обмін полоненими з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україні, і перший у 2024 році. Наразі Україні вдалося повернути додому 2828 захисників.
За даними ГУР, сьогоднішній обмін є найбільшим за кількістю повернених додому українців.
Сьогодні додому було повернуто 230 захисників.
Серед них представників:
Серед повернутих були як ті, хто мав офіційний статус військовополоненого, підтверджений через Міжнародний комітет Червоного Хреста - 182 особи, і ті українські військовослужбовці, які вважалися зниклими безвісти та мали статус "пошук особи" - 48.
Повернути додому вдалося 225 чоловіків та 5 жінок. До рядового та сержантського складу належать 213 осіб, одинадцятеро - офіцери.
Як повідомив один з учасників переговорного процесу РБК-Україна, повернуто 66 українських військових, яких захопили у полон в Маріуполі - 66 осіб, з них 12 - це оборонці "Азовсталі". Оборонці острова Зміїний - 7, ЧАЕС - 5.
"Після виснажливих місяців полону повернулася, зокрема, бойова медикиня зі складу 36 ОБрМП. Перебуваючи у неволі, вона принципово розмовляла українською мовою. Росіяни декілька разів імітували її вивезення на обмін, але в результаті повертали назад до місця утримання", - повідомили в Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.
Також своїх рідних побачать семеро захисників острова Зміїний, музикант військового оркестру, військовослужбовиця ЗСУ, яку росіяни позбавили волі під час перебування в декретній відпустці, нацгвардійці, які потрапили в полон, виконуючи свої обов’язки на ЧАЕС, цивільний викладач Східноукраїнського національного університету імені В. Даля, оборонці Маріуполя.
Нагадаємо, Україна та Росія вже кілька місяців не проводять обмінів полоненими.
Ще в середині листопада представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петро Яценко заявив, що Росія заморозила цей процес.
При цьому він зазначав, що переговори щодо обміну полоненими з Росією продовжуються.
На початку грудня президент Зеленський говорив, що процес обміну полоненими України з Росією ускладнений через країну-агресора. Однак українська сторона працювала над поверненням непоганої кількості захисників. Ймовірно, тоді мова йшла про сьогоднішній обмін.
Останній такий обмін відбувався 7 серпня. У ході нього додому повернулися 22 воїни, з них два офіцери, військовослужбовці рядового та сержантського складу.
Нагадаємо, раніше голова ГУР Кирило Буданов розповів, що зараз обговорюється з Росією обмін полоненими "всіх на всіх", і вже наближаються до позитивного результату.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.