Болгарська державна газова компанія Bulgargaz підписала довгострокову угоду з турецькою державною газовою компанією Botas, отримавши доступ до газової мережі Туреччини та терміналів зрідженого природного газу (ЗПГ) для забезпечення постачання.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на Reuters.
Болгарія майже повністю залежала від російського газу, але шукає альтернативи після того, як Москва припинила постачання у квітні через відмову Софії платити в рублях.
Згідно з новою 13-річною угодою, Bulgargaz зможе використовувати турецькі ЗПГ-термінали для постачання, які будуть йти через газову мережу Botas до Болгарії.
Виконувач обов'язків міністра енергетики Болгарії Росен Христов сказав, що Болгарія хоче зарезервувати потужність близько 1 млрд кубометрів газу на рік на турецьких терміналах ЗПГ та укласти угоди з імпорту з європейськими та американськими виробниками ЗПГ.
Його турецький колега Фатіх Донмез заявив, що угода дозволить Болгарії транспортувати близько 1,5 млрд кубометрів газу на рік і допоможе підвищити безпеку поставок до південно-східної Європи.
Замовлень на 2023 рік буде меншим, тому що Bulgargaz вже кілька місяців вигравав тендери на слоти на грецькому СПГ-терміналі Revithoussa.
Наразі Болгарія покриває близько третини своїх щорічних потреб у газі за рахунок імпорту 1 млрд. кубометрів азербайджанського газу, а решту постачає через Грецію.
Експерт з енергетики та колишній посол Болгарії в Москві Іліан Василев сказав, що бронювання нових потужностей забезпечить альтернативу завантаженому терміналу Revithoussa, але попередив, що Болгарія може зрештою імпортувати замаскований російський газ, якщо вона також вирішить купувати газ у Botas.
Туреччина імпортує російський газ і Москва запропонувала створити хаб для російського газу в Туреччині, що теоретично може дозволити Москві маскувати свій експорт паливом з інших джерел.
Христов сказав, що Болгарія не може контролювати, який газ надходитиме до Болгарії, але Софія подбає про те, щоб підписати угоди на постачання ЗПГ не з Росії.
Нагадаємо, газопровід між Болгарією та Грецією запрацював з 1 жовтня 2022 року. Інтерконектор IGB змінить правила гри на ринку та дозволить звільнитися від залежності від російського газу.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram .