Починаючи із січня 2025 року в Україні планують запровадити нову систему встановлення інвалідності. Вона базуватиметься на оцінюванні щоденного функціонування людини та замінить роботу медико-соціальних експертних комісій (МСЕК).
Чи залишаться медогляди безоплатними для людей з інвалідністю РБК-Україна розповідає із посиланням на Міністерство охорони здоров’я.
У відомстві розвінчали міфи щодо того, що після запровадження реформи МСЕК будуть скасовані безоплатні огляди людей з інвалідністю. Зокрема, законопроєкт №12178, який передбачає нову систему оцінювання функціонування, не змінює переліку безоплатних послуг.
Індивідуальна програма реабілітації (ІПР) і надалі фінансуватиметься за рахунок бюджету, державного соціального страхування або інших джерел. Як і раніше, пацієнти матимуть доступ до безоплатної медичної допомоги в межах державної програми медичних гарантій.
У МОЗ також розвінчали міф щодо того, що безоплатні реабілітаційні послуги залишаться доступними лише для дітей, а дорослі не зможуть отримати допомогу. Пояснюють, що нова система зберігає фінансову підтримку для всіх українців, які потребують реабілітації. Крім того, реформовані процеси дозволять швидше отримувати протези та допоміжні засоби, оскільки вони стануть доступними без очікування статусу інвалідності.
У міністерстві зазначили, що перелік послуг для людей з інвалідністю не обмежується рамками державної типової програми, яку востаннє оновлювали у 2015 році. Більшість сучасних послуг фінансується через інші державні та регіональні програми.
Нагадаємо, президент Володимир Зеленський підписав указ, який передбачає ліквідацію МСЕК, що стало першим етапом реформи цієї системи в Україні.
1 листопада Кабінет Міністрів підтримав законопроєкт, який офіційно завершить функціонування МСЕК з 1 січня наступного року. Рішення про ліквідацію було прийнято через численні корупційні скандали, в яких були замішані керівники МСЕК у різних регіонах країни.
Також ми розповідали, що за ініціативою Служби безпеки України (СБУ) у 2024 році було скасовано 4106 висновків про інвалідність, виданих на підставі підроблених документів. За матеріалами спецслужби 64 чиновникам МСЕК оголошено підозри у скоєнні злочинів, а дев’ятьох осіб уже засуджено. СБУ також перевіряє факти незаконного отримання інвалідності майже 2,4 тисячі чиновників.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.