В умовах війни в Україні питання розшуку безвісти зниклих військовослужбовців набуває особливої актуальності. Законодавство передбачає чіткі процедури та інструменти для встановлення долі зниклих героїв.
Про це РБК-Україна розповіла юристка Адвокатського об’єднання "Діксі Лекс" Аліна Ткач.
Ключовими нормативними актами, які регулюють питання зниклих безвісти військовослужбовців, є:
"Закон України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" визначає правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин та забезпечує правове регулювання суспільних відносин, пов’язаних із набуттям правового статусу осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, з обліком, розшуком та соціальним захистом таких осіб", – говорить юристка.
Вона також звертає увагу на те, що особливою обставиною є збройний конфлікт, воєнні дії та тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природнього, чи техногенного характеру.
В Україні створено Єдиний реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Це електронна база даних, де фіксуються відомості про зниклих, їхні останки (якщо виявлені), а також рішення судів щодо статусу зниклих осіб.
Для розшуку військовослужбовця важливо надати:
У разі втрати зв’язку з військовослужбовцем, родичам необхідно діяти за чітким алгоритмом, аби максимально швидко розпочати його розшук.
Звернення до військової частини або ТЦК та СП
Спершу потрібно зв’язатися з військовою частиною, де проходив службу військовослужбовець, через командира, товаришів по службі чи гарячу лінію. Також можна звернутися до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), де особу мобілізували. Варто з’ясувати, чи не виконував військовий бойове завдання та чи немає його у списках поранених, загиблих, полонених або зниклих безвісти.
Офіційна заява до поліції
У разі відсутності інформації, необхідно звернутися до територіального органу Національної поліції із заявою про зникнення особи безвісти за особливих обставин. Поліція відкриває справу та реєструє її в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЄРДР). Важливо зберегти витяг із реєстру та записати дані слідчого, який вестиме справу.
Заяву можуть подати:
ДНК-експертиза
Рідні мають право дати згоду на відібрання біологічних зразків для молекулярно-генетичної експертизи. Це необхідно для ідентифікації особи у разі виявлення останків.
Поліція протягом трьох днів повинна поінформувати Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Пошук триває до встановлення місця перебування військовослужбовця, його останків або поховання, навіть якщо судом його визнано безвісно відсутнім чи померлим.
Родинам важливо знати, що розшук не припиняється доти, доки не будуть знайдені достовірні докази щодо місця перебування або долі зниклої особи. У разі, якщо останки знайдено, родина отримає повну інформацію про обставини загибелі після аналізу та підтвердження ДНК.
У разі підтвердження смерті зниклого Уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, інформує рідних. Достовірними доказами є:
Уся інформація перевіряється та систематизується для офіційного підтвердження.
У разі встановлення, що військовослужбовець перебуває в полоні, родичі повинні звернутися до Національного інформаційного бюро (НІБ). Цей орган:
Також варто подати запит до Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, який відповідає за обмін та звільнення українських оборонців. Запити до штабу можна подавати для уточнення статусу полоненого чи отримання інформації про дії зі звільнення.
Об’єднаний центр СБУ. Цей центр координує пошук і звільнення осіб, незаконно захоплених або утримуваних ворогом. Він також веде переговори з країною-агресором і приймає звернення від родичів зниклих.
Міжнародна допомога. Родичі можуть звертатися до Міжнародного комітету Червоного Хреста або Комітету ООН з прав людини. Подати звернення можна через офіс Уповноваженого або електронну пошту цих організацій.
Раніше РБК-Україна розповідало, що в Україні на середину листопада 2024 року 53 868 осіб вважаються зниклими безвісти за особливих обставин, серед них є і діти. До цього переліку входять і цивільні, і військові. З вересня 2023 року МВС координує розшук таких осіб. Для цього створено секретаріат уповноваженого з питань зниклих безвісти, а також його представництва в регіонах.
Також ми писали, що родичі зниклих безвісти на війні об'єднуються в громадські організації, які займаються пошуком людей. Вони також приєднуються до асоціацій українців, які сподіваються на повернення своїх близьких із російського полону.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.