Переважна більшість шахраїв в Україні на сьогодні використовує чотири основні схеми для виманювання грошей у потенційних жертв.
Про це йдеться в матеріалі РБК-Україна "Афери під час війни. Як шахраї наживаються на українцях і що кажуть у Нацполіції".
Таку інформацію надав виданню начальник відділу протидії різновидам онлайн-шахрайства Департаменту кіберполіції Кирило Водяницький.
Правоохоронці розповідають, що одна з найпоширеніших схем - шахрайство під виглядом здачі в оренду будинків та квартир.
Так, до подібної афери потрапили кілька сімей, які виїхали з-під Харкова на Захід України. Знайшовши відповідний варіант, вони відправили "орендодавцеві" заставу в сумі 4 тисячі гривень, приїхали на місце, геотег якого їм відправили, і виявили замість будинку цвинтар.
"Зателефонувавши орендодавцю, жінка почула у відповідь на своє обурення фразу "тут вам і місце", - додають у поліції.
Як стало відомо, зловмисником виявився 27-річний мешканець Київської області, який після початку війни переїхав до Ужгорода.
Він і ще троє його друзів, які жили в Києві, вирішили організувати "бізнес", встигнувши "виручити" 350 тисяч гривень та обдуривши 55 людей. Усі учасники вже за ґратами, за статтею про шахрайство їм загрожує до 12 років позбавлення волі.
Своєю чергою в кіберполіції радять ніколи не надсилати передоплату - чи то товар, чи послуга.
Такий самий випадок стався із пенсіонеркою Оксаною Жуматій із Львівської області. Вона замовила генератор, заплатила завдаток, але товару так і не отримала.
"Мене найбільше вбило, що він сміявся з мене. У нас вимикають світло, а все залежить від світла, щоб і тепло було, і решта. Це цинічно. Ми собі відкладали гроші, ми люди вже зрілі, купа болячок, хочеться тепла, а тут так розвели", - розповіла жінка у коментарі РБК-Україна.
Крім того, друга схема шахраїв - це фішинг (від англійського слова "fishing" - риболовля). Методика базується на довірі до офіційних платформ чи перевірених сайтів.
Так, під приводом отримання "незапланованої" фінансової допомоги від держави у платформі "Дія" жертві пропонують пройти за посиланням. Зовні сайт може виглядати також, але форма для оплати буде іншою. Уникнути цього просто - не потрібно переходити за незнайомими посиланнями та вводити у платіжних формах дані своїх банківських карток.
Також в кіберполіції описали ще дві найпоширеніші методики крадіжки.
Одна з них - дзвінок від служби безпеки вашого банку. Шахраї зазвичай швидко говорять про якусь проблему з картою і, не даючи часу для роздумів, починають сипати питаннями. Мета - дізнатися дані про картку.
"Вони дзвонять, кажуть: "Доброго дня, служба безпеки банку". У цьому випадку треба просто відразу закінчити цю розмову і зателефонувати до свого банку. Служба безпеки банку ніколи нікому не дзвонить. У 99% випадків реальний банк тільки підтвердить, що проблеми, про котрій сказали шахраї, насправді немає", - розповів Водяницький.
Четвертий спосіб шахраїв - лист від "друга".
Зазвичай жертвам надходять повідомлення від добре знайомих людей із проханням про фінансову допомогу. Людина надсилає гроші, а потім дізнається, що його знайомого, який нібито потребував, зламали.
Найчастіше аферисти або шукають доступу до соціальних мереж, або дублюють sim-карту. Найшвидший спосіб перевірити, чи це правда - зателефонувати людині по відкритому зв'язку і поставити запитання.
Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що шахраї вигадали нову схему "допомоги" ЗСУ.
Додамо, також українців попередили про шахрайство під час в'їзду до ЄС.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.