В погоне за яйцами
Коли ринок гомонить про зростання товарних цін та погрози харчовій безпеці, зазвичай, найбільше занепокоєння викликає ситуація з пшеницею та ячменем. А чи не варто подумати також і про яйця?
«Так,» - каже Олег Бахматюк, український яйцевий барон, який передбачає, що збільшення споживання яйця в Китаї та Індії неодмінно змінить глобальний ринок пропозиції яйця та поставить під загрозу тих, хто полюбляє бовтун'ю та омлет та Близькому Сході та в Африці.
Китай та Індія наразі є великими експортерами яйця, але Бахматюк, який є головою ради директорів та мажоритарним акціонером виробника яєць Авангард, каже, що зі зміною напрямку поставок яйця азійськими суперниками вбік власних ринків, що розширяються, відкриється глобальний дефіцит.
Це - ще один приклад того, як зростання доходів та зміна (хтось скаже: «про-західна зміна») культури харчування на найбільших ринках країн, що розвиваються, змінює структуру глобального попиту для великого розмаїття товарів (включаючи поташ, який опинився в центрі уваги на цьому тижні).
Але для Бахматюка це - захоплююча можливість. «З відходом Індії та Китаю відкривається вакуум, і хтось має заповнити цей вакуум,» - розповів він beyondbrics (не знаю що це за слово, не дарма Ворд підкреслює) в Лондоні в ході ознайомлення міжнародних інвесторів зі своєю компанією.
Він розмістив 20 відсотків акцій Авангарду в Лондоні у квітні, зібравши 208 млн. доларів, а наступного тижня компанія повідомить свої перші проміжні результати.
Незважаючи на економічні негаразди в Україні агробізнес тримається непогано.. В першому півріччі 2010 року Авангард експортував яйця в Грузію, Ірак, Казахстан, Сирію та Туреччину, хоча більша частка обсягу виробництва поки що споживається в Україні..
Втім, компанія збільшила виробництво в першому півріччі з 1.48 млрд. до 1.9 млрд. штук, і, якщо Бахматюку вдасться реалізувати свої плани, відповідно збільшиться обсяг експорту в країни, що розвиваються, що допоможе перетворити України на яйцеву житницю для Близького Сходу та Африки.
Багато країн в обох регіонах, багаті на нафту або корисні копалини, але з обмеженим потужностями виробництва яйця та населенням, що стрімко зростає, шукають постачальників дешевого білку. «Це - рецепт «дефіциту яйця,» - каже Бахматюк.
Він зазначає, що «харчова безпека знаходиться на одному рівні з оборонною безпекою» як ключове завдання для урядів країн, які бажають гарантувати безперебійність поставки харчів для власного населення.
Він зробив цей коментар в той час, коли сама Україна може наразитися на кризу через нестачу харчів.. Після російської заборони на експорт зерна міністр АПК України заявив про потребу забезпечити «харчову безпеку» в ході загальнонаціонального обговорення питання: чи варто Україні йти російським шляхом?
Найбільша складова собівартості виробництва яйця - це корми, які виготовляються з пшениці та ячменю, і єдине помітне упущення в прогнозі яйцевого барона, - це наслідки зростання цін на обидві групи зернових на 50 та 90 відсотків відповідно з середини червня.
Це або зробить боляче виробникам або підштовхне ціни на яйце вгору, тим самим відкладаючи бум споживання яйця. Незважаючи на те, що зростання внутрішнього споживання в Індії та Китаї, може відкрити потенціальний дефіцит, який міг би заповнити Авангард, Бахматюк визнає, що йому доводиться конкурувати з Бразилією та Аргентиною.
На початку цього рокуr Abef, бразильська асоціація експортерів продукції птахівництва, запустила власну ініціативу з метою розширення експорту яйця, хоча загальний обсяг експорту в грошовому вимірі з огляду на високий рівень розвитку птахівництва в Бразилії є незначним.
«Бразилія та Аргентина, порівняно з Україною, за рівнем технологій на 10 років попереду,» - говорить Бахматюк. Вони також мають ширший доступ до фінансування та користуються іншою підтримкою для розвитку експорту сільськогосподарської продукції.
Але є ще одна перевага, яку має Україна в намаганні стати лідируючим «експортером білку» та «заспокійливим» проти занепокоєння довкола харчової безпеки, це - географічне розташування. Україна набагато ближче до ключових ринків країн, що розвиваються, - зазначає Бахматюк.