Звіт ОБСЄ: В Україні багато малих партій беруть участь у виборах лише для отримання місць у виборчих комісіях
Місія спостереження Організації по безпеці і співробітництву в Європі (ОБСЄ) за парламентськими виборами в Україні опублікувала перший проміжний звіт своєї діяльності за 12-28 вересня 2012 р. В ньому спостерігачі від ОБСЄ описують організацію виборчого процесу та підготовку до парламентських виборів в Україні.
Серед всього іншого місія ОБСЄ вказує, що через зміну виборчої системи малі партії отримали змогу брати активну участь у виборах, проте "складається враження, що інші реєстрували своїх кандидатів з інших мотивів, зокрема для отримання місць у виборчих комісіях".
Читайте також: Місія спостереження за виборами в Україні не є політично заангажованою, - ОБСЄ
В звіті говориться, що нова змішана виборча система змінила динаміку поточних виборів у порівнянні із виборами 2007 р. у бік потужної боротьби між кандидатами від політичних партій та незалежними кандидатами на місцевому рівні. "Кількох незалежних кандидатів пов'язують із впливовими бізнесменами, дехто з яких також надає фінансову підтримку політичним партіям", - йдеться в звіті.
"Різні співрозмовники ОБСЄ/БДІПЛ висловлювали зауваження щодо відсутності залучення та прозорості під час розгляду основних елементів закону, зокрема, виборчої системи, підвищення бар'єру для розподілу мандатів, а також заборони створення виборчих блоків. Загалом, закон про вибори створює надійну базу для здійснення демократичного виборчого процесу за умови його належного виконання. Втім, деякі частини цього закону є занадто деталізованими та складними, у той час як деякі важливі питання залишилися поза увагою, і для ефективного застосування цього закону потрібна відповідна політична воля", - наголошує місія ОБСЄ.
Також організація вказує на факти масової заміни у складах окружних виборчих комісій (ОВК). "Після першого призначення на посади членів ОВК, включаючи голів, заступників голів та секретарів, почалися масові заміни. Станом на 21 вересня 2 072 члени ОВК (51%) були замінені. Незважаючи на формальне висування однією партією, багато осіб, які взяли участь у цих змінах, здаються пов'язаними із іншими, більш великими партіями", - говорять спостерігачі.
Місія ОБСЄ бачить позитивною зміну у законі про вибори, що забороняє внесення змін до списків виборців протягом двох останніх днів, що передують дню голосування, крім внесення змін за рішенням суду та повідомленням від відповідного ОВР (у день голосування - лише за рішенням суду).
Спостерігачі відмітили у звіті факти ранньої агітації деяких політичних сил, а також роздачі виборцям матеріальної допомоги. "На практиці багато партій та потенційних кандидатів почали інформаційну кампанію вже влітку. За інформацією, отриманою від співрозмовників ОБСЄ/БДІПЛ, були поширені випадки дарування продуктових наборів та інших матеріальних цінностей виборцям, благодійних пожертв школам та медичним закладам, організації ремонту доріг та надання іншої допомоги місцевим громадам", - говориться у звіті ОБСЄ.
Місія ОБСЄ відзначає факти тиску на деяких кандидатів в нардепи. "До початку роботи довгострокових спостерігачів МСВ ОБСЄ/БДІПЛ повідомлялося про випадки насильства щодо кандидатів або працівників виборчих штабів, включаючи два випадки побиття кандидатів (у Тернопільській та Донецькій областях), облиття двох кандидатів фарбою (у Львівській та Харківській областях), ножове поранення уповноваженої особи кандидата (Київ), напади та погрози на адресу агітаторів, а також руйнування агітаційного штабу (Волинська область). Ці випадки розслідують правоохоронні органи. Опозиційні партії заявляли про тиск на деяких кандидатів з метою змусити їх відкликати свої кандидатури, включаючи залучення податкових органів, переслідування по старих кримінальних справах, та погрози на адресу членів сім'ї. Заяви про незаконне втручання або зловживання адміністративними ресурсами у ході передвиборчої кампанії з боку місцевих та регіональних органів влади стосуються також відмови надати потрібні приміщення для партій або кандидатів, тиску на компанії з метою змусити їх не надавати площу для бігбордів, а також тиску на вчителів та медиків. У деяких районах робилися заяви щодо підкупу виборців та "непрямих хабарів". МСВ ОБСЄ/БДІПЛ збирає додаткову інформацію про ці випадки. Також були численні заяви щодо інших порушень правил передвиборчої агітації, зокрема про незаконне розміщення постерів або друк агітаційних матеріалів без вихідної інформації, що вимагається законом", - відзначено в документі.
Читайте також: З початку виборчої кампанії порушено 40 кримінальних справ
Місія вказує, що поле діяльності ЗМІ під час виборчої кампанії характеризується значним браком плюралізму на телебаченні. Редакційна незалежність практично відсутня на комерційних телестанціях загальнонаціонального мовлення внаслідок недостатнього рекламного ринку та політизації медіа підприємцями, які підтримують провласні сили. "TVi - єдиний загальнонаціональний канал, що транслював журналістські розслідування з критикою влади, - стикнувся із значними обмеженнями. Відома практика плати журналістам "у конвертах» за позитивне висвітлення у новинах не дає глядачам можливості розрізнити новини та оплачені сюжети. Доступ до Інтернету необмежений, що підвищує рівень плюралізму у громадській сфері, незважаючи на відносно низький рівень його розповсюдження... Існують повідомлення про те, що платна політична реклама на користь певних політичних партій транслювалася до офіційного початку виборчої кампанії, коли правила, що визначають рівні умови, не застосовувалися", - говорять спостерігачі.
З метою оцінки проведення та висвітлення виборчої кампанії у ЗМІ Місія спостереження за виборами ОБСЄ/БДІПЛ 16 вересня почала моніторинг трансляцій у прайм-тайм семи телеканалів та чотирьох газет.
Читайте також: Вальбурга Хабсбург Дуглас очолить місію короткострокового спостереження ОБСЄ на парламентських виборах в Україні
Нагадаємо, у відповідь на запрошення Міністерства закордонних справ України та враховуючи рекомендації Місії з оцінки потреб, що працювала з 22 до 25 травня, Бюро з демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ (ОБСЄ/БДІПЛ) 12 вересня створило Місію спостереження за виборами. До складу МСВ, яку очолює посол Одрі Гловер, входить основна група експертів з 20 осіб, які працюють у Києві, та 90 довгострокових спостерігачів, які 19-20 вересня почали свою роботу по всій країні. МСВ ОБСЄ/БДІПЛ об'єднує представників 34 країн-учасниць ОБСЄ. Країни-учасниці також отримали прохання надіслати 600 короткострокових спостерігачів для спостереження процесу голосування, підрахунку голосів та визначення результатів виборів.