Закон “Про всеукраїнський референдум” завдасть непоправної шкоди конституціоналізму та правовій системі України, - експерти
Закон «Про всеукраїнський референдум» (№6278 від 29.04.2010), прийнятий Верховною Радою 6 листопада, у разі набуття їм чинної сили, завдасть непоправної шкоди конституціоналізму та правовій системі України. Про це йдеться у відкритому листі правозахисних та юридичних громадських й професійних об`єднань на ім`я Президента України Віктора Януковича.
«По-перше, цим законом, всупереч положенням розділу XIII Конституції, встановлюється можливість зміни Конституції (в тому числі прийняття її в новій редакції) на референдумі за народною ініціативою без участі парламенту... По-друге, закон дозволяє скасування чинної Конституції на референдумі без прийняття нової Конституції. Це може мати непередбачувані наслідки: або відновлення Конституції УРСР 1978 р., що є нонсенсом, або конституційний вакуум, що фактично означатиме ліквідацію держави, оскільки вся сьогоднішня правова система заснована на Конституції і не допускає можливості існування без неї. По-третє, закон закріплює можливість ухвалення на всеукраїнському референдумі нової Конституції України без врегулювання порядку підготовки, обговорення проекту нової Конституції. Це може призвести до узурпації влади шляхом проведення маніпулятивного референдуму. Причому, закон встановлює, що порядок ухвалення нової редакції Конституції встановлюється лише цим законом. Це суперечить рішенню Конституційного суду України від 16.04.2008 р., за яким український народ має право приймати Конституцію на всеукраїнському референдумі за народною ініціативою в порядку, встановленому Конституцією та законами України», - сказано в листі.
Читайте також: Закон про всеукраїнський референдум направлено на підпис Президенту
«По-четверте, закон встановлює неконституційний порядок набрання чинності законами України - з дня оголошення ЦВК результатів всеукраїнського референдуму. Цим проігноровано конституційні приписи статей 57 та 94 Конституції щодо заборони введення в дію неопублікованих чи недоведених до відома населення законів. По-п'яте, закон суперечить європейським стандартам організації та проведення референдумів. Зокрема Закон не відповідає положенням резолюції ПАРЄ №1121 (1997) «Про інструменти участі громадян у представницькій демократії», Керівним принципам для конституційних референдумів на національному рівні, ухваленим Венеціанською Комісією 6-7 листопада 2001 р. (Венеція), Кодексу належної практики щодо референдумів, ухваленому Радою з демократичних виборів та Венеціанською комісією 16-17 березня 2007 року (Венеція)...», - наголошують експерти.
«По-шосте, закон закріплює недемократичну систему проведення всеукраїнського референдуму. Органи державної влади та місцевого самоврядування зможуть безпосередньо впливати на результат референдуму практично на всіх етапах його проведення. Так, встановлюється недемократичний порядок формування персонального складу окружних та дільничних комісій референдуму. Відповідно до закону, склад комісій формується за поданням керівників відповідних органів місцевого самоврядування і затверджується вищестоячими комісіями. Закон не передбачає у процесі формування комісій референдуму участі політичних партій та навіть можливості мати для них власних офіційних спостерігачів. Це не відповідає положенням статті 36 Конституції, за якою політичні партії сприяють формуванню і вираженню політичної волі громадян. Встановлений законом порядок здійснення агітації референдуму не гарантує право доступу до ЗМІ на рівних умовах всім зацікавленим групам, порушує конституційне право фізичних осіб на свободу думки і слова (стаття 34). ЦВК наділяється повноваженнями здійснювати агітацію за питання референдуму за рахунок коштів державного бюджету, виділених на організацію і проведення всеукраїнського референдуму. Закон не містить норм про мінімально необхідну кількість учасників референдуму для визнання його правової значимості. Тобто, як завгодно малої кількості осіб, що проголосують, достатньо для результативності референдуму, в тому числі конституційного», - сказано в листі.
Читайте також: Парламент ухвалив закон про всеукраїнський референдум
«По-сьоме, голосування за закон відбулося з порушеннями Конституції та регламенту Верховної Ради. Фактично, голосувався законопроект у невідомій редакції, оскільки тексту, підготовленого до другого читання, із пропозиціями суб'єктів права законодавчої ініціативи, роздано депутатам не було. Тоді як за рішенням від 10 липня 2010 р., його було направлено на повторне друге читання, оскільки частина його норм не відповідає Конституції», - підкреслили автори.
«Таким чином, закон «Про всеукраїнський референдум» суперечить Конституції України та європейським стандартам, проголосований з порушеннями регламенту Верховної Ради й у разі набрання ним чинності завдасть непоправної шкоди конституціоналізму та правовій системі України. Тому закликаємо Президента України як гаранта Конституції, застосувати до цього закону право вето і повернути до парламенту із пропозицією суттєво доопрацювати закон в аспекті приведення його у відповідність із Конституцією та міжнародними стандартами», - резюмували спеціалісти.