У Росії почалися вибори Президента
У Росії сьогодні обирають Президента країни. Перші виборчі дільниці відкрилися о 8:00 за місцевим часом (22:00 за київським часом) в Камчатському краї, Чукотському автономному окрузі, Магаданської області, в Північно-Курильському міському окрузі Сахалінської області, а також у ряді улусів Якутії (Абийскій, Аллаіховскій, Верхнеколимскій, Среднеколимськ, Нижньоколимського і Момском улуси).
З кожною годиною до виборів приєднуватимуться нові регіони. Завершиться голосування сьогодні в 19:00 за київським часом у Калінінградській області. У віддалених і важкодоступних областях 36 суб'єктів РФ з 17 лютого проходило дострокове голосування, в якому могли взяти участь більше 150 тис. виборців.
Право брати участь у виборах Президента Росії мають близько 110 млн росіян, у тому числі близько 1,8 млн за кордоном. Для проведення виборів утворено близько 95 тис. виборчих дільниць.
На вищу державну посаду претендують п'ять кандидатів, з них четверо висунуті парламентськими партіями: Володимир Жириновський - від ЛДПР, Геннадій Зюганов - від КПРФ, Сергій Миронов - від "Справедливої Росії" і Володимир Путін - від "Єдиної Росії", а також незалежний кандидат Михайло Прохоров. В бюлетенях для голосування їх прізвища розташовуються в алфавітному порядку.
Для перемоги на виборах у першому турі один з кандидатів має набрати понад 50% голосів. В іншому випадку призначається другий тур голосування, в якому беруть участь два кандидати, що набрали найбільшу кількість голосів виборців. У випадку, якщо 4 березня ні один з кандидатів не подолає поріг в 50%, другий тур президентських виборів пройде 25 березня 2012 р. Поріг явки виборців на президентських виборах не передбачений.
Головна відмінність нинішніх виборів глави держави від попередніх полягає в тому, що вперше в історії Росії Президент обирається на шестирічний термін, а не на чотири роки, як раніше.
Ще одним нововведенням на президентських виборах стане відеозйомка процесу голосування і процедури підрахунку голосів на більшості виборчих дільниць. Пропозиції знімати хід виборів періодично звучали протягом усіх 2000-х років, однак влада на них не реагувала. Позиція змінилася після першого багатотисячного мітингу протесту "За чесні вибори", який пройшов в Москві 10 грудня за підсумками парламентських виборів. Через кілька днів прем'єр-міністр РФ Володимир Путін виступив з пропозицією встановити на виборчих дільницях веб-камери.
До нинішніх виборів такими камерами обладнані близько 95% всіх дільниць. Виняток склали ділянки, розташовані у важкодоступних місцевостях, на кораблях і на території секретних військових частин, слідчих ізоляторів і лікарень. На кожній дільниці встановлені по дві веб-камери. Одна з них оглядає всю територію виборчої дільниці, інша спрямована на ящики для голосування. Після завершення голосування одна з камер буде знімати процедуру підрахунку голосів. Дивитися трансляцію з виборчих дільниць зможуть усі охочі (за умови, що вони пройшли процедуру попередньої реєстрації на спеціальному сайті webvybory2012.ru).
Крім того, приблизно на третині виборчих дільниць Росії встановлені прозорі урни. За інформацією Центральної виборчої комісії (ЦВК) РФ, ними оснащені близько 36% дільниць. Передбачається, що прозорі урни допоможуть відстежити спроби вкидання бюлетенів. 311 дільниць у Росії і 22 за кордоном обладнані комплексами електронного голосування (КЕГ). Близько 6 тис. ділянок оснащені комплексами обробки виборчих бюлетенів (КОІБ).
У ЦВК РФ очікують рекордно високу кількість спостерігачів на майбутніх виборах. Спеціальні проекти зі спостереження за виборами організують Ліга виборців, організації "Голос", "Росвибори", "Громадянин спостерігач". Зокрема, Ліга виборців спільно з партією "Яблуко" і штабами кандидатів Михайла Прохорова, Сергія Миронова і Геннадія Зюганова намір здійснити збір протоколів з більшості виборчих дільниць і провести альтернативний підрахунок голосів.
На російські вибори приїхали близько 600 міжнародних спостерігачів. Це представники Парламентської асамблеї Ради Європи, Парламентської асамблеї Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ, Міжпарламентської асамблеї Співдружності незалежних держав (СНД), виконкому СНД, Шанхайської організації співробітництва (ШОС), "Північного ради ", співробітники виборчих систем близько 20 країн світу.
Особливістю нинішніх виборів також є висока мітингова активність. Представники як опозиції, так і провладних структур вже заявили про намір провести різні акції за підсумками голосування на президентських виборах. Передбачається, що мітинги розпочнуться практично відразу після завершення голосування - после19: 00 за київським часом 4 березня. Також політична активність торкнеться наступні вихідні - 8, 9 і 10 березня. Найбільшою схильністю до мітингів відрізняється російська столиця.
ЦВК РФ почне обнародувати через ЗМІ, а також в інтернеті попередні підсумки голосування у міру їх надходження до Державної автоматизовану систему (ГАС) "Вибори" з територіальних комісій щогодини починаючи з 19:00 за київським часом 4 березня 2011 р., тобто після завершення голосування в найзахіднішій частині території Російської Федерації - Калінінградській області. Підведення підсумків голосування по країні, за інформацією ЦВК, завершиться не пізніше 16 березня 2012 р., офіційна публікація підсумків голосування відбудеться не пізніше 18 березня 2012 р.
Нагадаємо, раніше сьогодні повідомлялося, що у зв'язку з виборами Президента Росії 4 березня буде посилено охорону посольства Російської Федерації у Києві, в консульському відділі якого працюватиме виборча дільниця.