ua en ru

США закликають Пакистан розкрити інформацію про розташування військових об'єктів на кордоні з Афганістаном

США закликають Пакистан до обміну інформацією, що стосується, зокрема, розташування пакистанських військових об'єктів на кордоні з Афганістаном. Таку заяву зробив глава Центрального командування Збройних сил (ЗС) США генерал Джеймс Маттіс, передає Reuters. За його словами, "США і Пакистан повинні поліпшити скоординованість дій на афгано-пакистанському кордоні, а для цього, насамперед, потрібен серйозний рівень довіри від обох сторін".
Маттіс повідомив, що звернувся до командувача силами НАТО в Афганістані генерала Джона Аллена з вимогою якнайскоріше добитися повного розкриття інформації про всі об'єкти і споруди по обидві сторони афгано-пакистанського кордону. Отримана інформація повинна буде "систематично оновлюватися на основі загальної бази даних і географічних карт"; також обидві сторони повинні будуть відвідувати вказані об'єкти.
На думку глави Центрального командування ЗС США, подібна відвертість у відносинах між Ісламабадом і Вашингтоном необхідна, щоб уникнути повторення трагічного інциденту, коли в результаті авіаудару Військово-повітряних сил (ВВС) НАТО по тимчасовому табору ЗС Пакистану на кордоні з Афганістаном загинули 24 прикордонники і 13 отримали поранення.
Заяви Маттіса були опубліковані на сайті Центрального командування разом з доповіддю Пентагону щодо обставин авіаудару. Згідно з докладом, інцидент стався через помилки, допущені спільною американо-афганською групою управління спеціальними операціями. Згідно зі зробленими фахівцями Пентагону висновками, задіяні в операції коаліційні війська не передбачили можливість базування в районі пакистанських військових. За їхніми даними, після атаки бойовиків-талібів на американо-афганський спецназ коаліційні сили викликали авіапідтримку, і ВВС альянсу провели атаку на два тимчасові табори пакистанських прикордонників, яких вони прийняли за екстремістів. Крім того, однією з причин інциденту представники Пентагону називають неточності в географічних картах.
Нагадаємо, атака авіації НАТО, в якій були задіяні вертольоти Apache і винищувачі, на солдатів двох прикордонних блокпостів армії Пакистану в м. Салала (область Байзай, агентство Моманд), в 2,5 км від афгано-пакистанського кордону, продовжувалася протягом двох годин. При цьому, за словами представника армії Пакистану генерал-майора Атхара Аббаса, ВВС альянсу продовжували обстрілювати прикордонників навіть після того, як пакистанські військові закликали коаліційні сили припинити атаку.
Після інциденту пакистанська влада вирішили переглянути низку аспектів співпраці з США, НАТО і Міжнародними силами сприяння безпеці в Афганістані (ISAF). Зокрема, Ісламабад перекрив один з маршрутів, по якому здійснюється постачання військ міжнародної коаліції. Пакистан також зажадав від США залишити авіаційну базу в Шамсі, яку американські спецслужби використовували для проведення атак з використанням безпілотних літальних апаратів.
Подія викликала хвилю обурення у населення Пакистану, а офіційний Ісламабад відмовився від участі в міжнародній конференції з Афганістану в Бонні (Німеччина).