ua en ru

Профіцит платіжного балансу Японії в 2011 р. впав на 44% - до найнижчого показника за 15 років

Позитивне сальдо рахунку поточних операцій платіжного балансу Японії в 2011 р. скоротилося на 44% в порівнянні з попереднім роком, склавши 9,63 трлн ієн (125,5 млрд дол), повідомило сьогодні Міністерство фінансів країни. Опубліковані дані виявилися удвічі історичними. По-перше, профіцит платіжного балансу Японії впав у 2011 р. на рекордну річну величину в процентному вираженні. По-друге, показник знизився до мінімального рівня за останні 15 років, відзначають ділові ЗМІ.

Різке зниження профіциту поточного рахунку відображає драматичне погіршення японської зовнішньоторговельної позиції в 2011 р., почасти пов'язане з природними катаклізмами, що обрушилися на країну в березні 2011 р. Як повідомляв раніше японський уряд, за підсумками 2011 р. вперше за 30 років був зареєстрований дефіцит зовнішнього товарообігу Японії. Землетрус і цунамі порушили ланцюжок збуту і викликали енергетичну кризу в країні, в результаті чого азіатська експортна держава скоротила поставки продукції за кордон, а також була змушена збільшити імпорт енергоносіїв.

Сальдо платіжного балансу - найбільш загальний показник, що характеризує міжнародну позицію країни з точки зору торгових та інвестиційних потоків. Незважаючи на річний дефіцит по зовнішньоторговельній складової, платіжний баланс Японії залишився в плюсі ​​завдяки значним надходженням від зарубіжних активів країни. Дохід від іноземних інвестицій, включаючи процентний і дивідендний дохід, за підсумками 2011 р. склав 14 трлн ієн (182,5 млрд дол.) у порівнянні з 11,7 трлн ієн в 2010 р.

Аналітики розходяться в думках щодо подальшого тренда японського платіжного балансу. Старший економіст Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities Тацуші Шика вважає, що Японія в середньостроковій перспективі навряд чи перетвориться на країну з дефіцитним рахунком поточних операцій. "Проте є ризик, що в разі різкого подорожчання ієни і втрати Японією глобальної конкурентоспроможності платіжний баланс може стати дефіцитним швидше, ніж можна очікувати зараз", - цитує Reuters японського аналітика.

Песимістично налаштовані аналітики стверджують, що стійкий дефіцит платіжного балансу може загрожувати Японії вже в 2015 р., оскільки країна з кожним роком буде все більше залежати від імпорту і зовнішніх запозичень. В даний час державний борг Японії перевищує 10 трлн дол (більше 220% від ВВП - найвищий показник серед розвинених країн), однак більшість запозичень фінансується за рахунок внутрішніх ресурсів.

Нагадаємо, що 25 січня Міністерства фінансів Японії повідомило, що країна зафіксувала за підсумками 2011 р. дефіцит торгового балансу вперше за 31 рік.