Польська PGNiG подала позов проти "Газпрому" в Стокгольмський арбітраж з приводу цін на газ
Польська газова монополія, імпортер російського природного газу Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) подала позов проти ВАТ "Газпром" і OOO "Газпром експорт" до Стокгольмського арбітражного трибунал з приводу цін на газ. Про це йдеться в сьогоднішньому повідомленні прес-служби PGNiG.
PGNiG вимагає змінити цінові умови довгострокового контракту на поставку газу від 25 вересня 1996 р. між PGNiG і "Газпромом". Польська компанія не наводить деталі позову, посилаючись на характер арбітражних процедур і положення про конфіденційність.
У листопаді 2011 р. польський концерн оголосив, що прийняв рішення звернутися в міжнародний арбітраж у зв'язку з ціновою суперечкою з "Газпромом". Ще в квітні 2011 р. PGNiG направила "Газпрому" офіційне прохання про зниження ціни на газ. Паралельно "Газпром" і PGNiG вели переговори про коректування ціни, проте вони не дали прийнятного результату.
У серпні 2011 р. заступник голови PGNiG Радослав Дудзінскій заявляв, що польська компанія добивається зниження ціни на російський газ щонайменше на 10% в порівнянні з поточною контрактною ціною. Польські ЗМІ писали, що компанія хоче не просто отримати одноразову знижку на газ, а суттєво змінити формулу розрахунку ціни на поставки, щоб та залежала від котирувань газу на спотовому ринку, а не від коливання цін на нафту і нафтопродукти.
Європейські клієнти "Газпрому" нарікають на те, що ціни, закладені в довгострокових контрактах з "Газпромом", перевищують вартість газу на спотовому ринку. В "Газпромі" заявляють, що спотові ринки в даний час недостатньо розвинені, а тому не можуть служити орієнтиром для вартості поставок трубопровідного газу. Так, напередодні генеральний директор ТОВ "Газпром експорт" Олександр Медведєв, коментуючи проблеми з газопостачанням Європи в останні тижні через аномальні холоди, вказав, що "в кризовій ситуації спотові ринки і поновлювані джерела енергії виявилися нездатними забезпечувати збільшений попит". "Тому ідея газової прив'язки в ціноутворенні прирікає всю стійкість газовій торгівлі на свавілля спотової спекуляції. Одночасно немає жодних підстав очікувати, що на цих ринках в майбутньому з'являться достатні реальні обсяги газу для задоволення попиту", - підкреслив топ-менеджер "Газпрому".
Нагадаємо, 20 лютого голова Державної Думи Російської федерації Сергій Наришкін повідомив, що Міністерство енергетики РФ передало Україні новий проект газової угоди.