ОПЕК сьогодні встановить обсяги видобутку нафти та ціни на неї
Сьогодні, 14 грудня, у Відні відкриється 160 зустріч членів ОПЕК, на якій експортерам нафти доведеться ухвалити непросте рішення. Їм належить або зберегти поточний рівень видобутку, примирившись з можливим падінням нафтових цін, або підтримати ціни за рахунок скорочення видобутку. В умовах скорочення світового попиту і прогнозованого зростання видобутку в країнах, що не входять в ОПЕК, це може привести до ослаблення позицій картелю на світовому ринку. Про це повідомляє видання "Комерсант-Україна"
У Відні сьогодні відкриється 160-я зустріч членів ОПЕК. Про те, яке питання стане головним на порядку денному, говорить статистика - в листопаді обсяг видобутої нафти картелем знаходився на найвищому рівні за три роки.
Офіційна квота членів ОПЕК на видобуток нафти, затверджена в 2008 р. в Алжирі, становить 24,845 млн барелів на день. При цьому, за даними Argus Media, реальний видобуток в листопаді становила 30,52 млн барелів на день (без Іраку - 27,94 млн барелів на день).
Однак при поточному рівні нафтових цін рішення про скорочення видобутку може стати надзвичайно болючим. "Ми повинні прийняти рішення, яке змусить усіх членів картелю поважати наші рішення про квоти", - заявив напередодні міністр нафти Ірану Роста Гасемі. Проте вже традиційний питання про дисципліну є тільки вершиною айсберга стоять перед ОПЕК проблем. Членам ОПЕК належить розібратися з Саудівською Аравією і Кувейтом - вони збільшили свій видобуток понад квоту, компенсуючи падіння видобутку в Лівії. З припиненням громадянської війни в Лівії постачання нафти з цієї країни відновлюються швидшими темпами, ніж очікували аналітики. Лівія вже видобуває 0,55 млн барелів на день, а в 2012 році, згідно з прогнозами Argus, вийде на видобуток 1,2 млн барелів на день. Випереджаючими темпами зростають прогнози і постачання нафти з Іраку - у листопаді він постачав на ринок 2580000 барелів на день.
Незважаючи на рекордний рівень видобутку, ринок нафти зараз є збалансованим, а ціни - справедливими, вважають експортери. (В значній мірі поточний рівень нафтових цін - 107,92 дол. / бар. Brent - пояснюється очікуванням можливих економічних санкцій відносно Ірану, не тільки продовжує розвивати свою ядерну програму, але і відмовився повернути США захоплений безпілотник.)
Найсерйозніші стоять перед ОПЕК проблеми - це негативні процеси у світовій економіці. За оцінками експертів ОПЕК, боргова криза в країнах Євросоюзу, зниження обсягу виробництва в США і уповільнення економічного зростання в Індії та Китаї можуть призвести до зниження споживання енергоносіїв. У своєму щомісячному огляді експерти ОПЕК переглянули прогноз світового споживання нафти в майбутньому році, скоротивши його з 89010000 до 88870000 барелів на день.
На такому тлі самим розумним з боку ОПЕК було б рішення скоротити квоти, якби не помітне зростання виробництва нафти з боку країн, що не входять в ОПЕК, - США, Канади і меншою мірою Росії. (В четвертому кварталі поточного року Росія вже збільшила експорт нафти завдяки новому податковому режиму "60-66", а до кінця 2012 р. має намір збільшити поставки по нафтопроводу ССТО, що становлять зараз близько 300 тис. барелів на день.)
У такій ситуації членам ОПЕК буде розумніше зберегти поточний рівень видобутку, змирившись з деяким зниженням нафтових цін, щоб не втратити частку ринку. Втім, Михайло Перфілов з Argus вважає, що країни ОПЕК готові знизити експорт до Азії вже в січні. Про це говорить зростання січневих цін на нафту Saudi Aramco для Азії - зазвичай експортери підвищують ціни перед скороченням поставок. Втім, він вважає, що їх скорочення відбудеться без зміни квот і яких-небудь офіційних заяв з боку ОПЕК.