Обама отримав перемогу над Ромні не тільки за голосами виборців, але і по загальнонаціональній кількості голосів
Переобраний на другий термін Президент США Барак Обама отримав перемогу над суперником-республіканцем Міттом Ромні не тільки по конституційній системі непрямих виборів (голоси колегії вибірників), але і за кількістю голосів, поданих на його підтримку в загальнонаціональному масштабі. Таким чином, на нинішніх виборах вдалося уникнути повторення "казусу" 2000 р., коли Альберт Гор отримав більше голосів виборців, ніж Джордж Буш молодший, але програв своєму опонентові за голосами виборців.
Згідно з останніми даними американських ЗМІ, на підтримку Обами віддали голоси близько 59,2 млн американців, тоді як в підтримку Ромні - близько 56,7 млн виборців. У відсотковому відношенні Обама випереджає республіканського кандидата приблизно на 2 процентних пункту (50,3% проти 48,2%). Підрахунок голосів ще не завершений у Флориді, але розстановка сил вже не зміниться.
Нагадаємо, в США діє непряма система виборів, при якій Президента обирає колегія виборщиків, формується за результатами виборів в кожному штаті. Для обрання Президента необхідно отримати не менше 270 з 538 голосів вибірників. Оскільки в більшості штатів кандидат, який набирає більшість голосів виборців, отримує голоси всіх виборців від даного штату (принцип winner-takes-all), математично можлива ситуація, при якій переможець виборів набирає менше голосів в загальнонаціональному масштабі, ніж той, хто програв. В історії Сполучених Штатів така ситуація виникала чотири рази - три рази в 19 столітті і останній раз - в 2000 р.
Кандидат від Демократичної партії Обама за підсумками виборів 6 листопада 2012 р. впевнено переобрався на другий термін. Обама набрав 303 голоси виборців проти 206 у республіканського кандидата Ромні, який визнав свою поразку. Для перемоги необхідно було заручитися підтримкою хоча б 270 вибірників. На кону стоять ще 29 голосів вибірників від штату Флорида, однак вони вже нічого не змінять. Обама заступить на другий президентський термін у січні 2013 р.
Одночасно в США проводилися вибори в сенат і палату представників конгресу. За підсумками виборів статус-кво в обох палатах не змінився: демократичні союзники Обами зберегли більшість в сенаті, яку вони утримують з 2007 р., а республіканська опозиція утримала більшість у палаті представників. Така розстановка сил означає, що другий термін Обами знову проходитиме під знаком парламентського "двовладдя".
Читайте також: Янукович привітав Обаму з перемогою на президентських виборах