Необхідно підсилити відповідальність за фальсифікацію ліків, - Клюєв
Важливим кроком для наведення порядку на ринку лікарських засобів є законодавче підвищення відповідальності за правопорушення у сфері контролю якості. Про це в коментарі РБК-Україна заявив секретар Ради національної безпеки і охорони (РНБО) України Андрій Клюєв, коментуючи підписання меморандуму між урядом України та організаціями-представниками виробників та продавців ліків та медичного обладнання.
"Коли люди вживають фальсифіковані, тобто неефективні або відверто шкідливі ліки, це становить загрозу їхньому здоров'ю, а часто і життю", - заявив Клюєв.
Секретар РНБО зазначив, що до сьогодні відповідальність за фальсифікацію медичних препаратів передбачена як Кодексом про адміністративні правопорушення так і Кримінальним кодексом, що дозволяє при винесенні судових рішень керуватися менш жорсткою законодавчою нормою. Тому, за його словами, необхідність посилення відповідальності та застосування до таких порушників виключно норм кримінального права є очевидною. Клюєв вважає, що застосовувати такі норми необхідно не тільки до реалізаторів фальсифікату, але і до осіб, що здійснюють реєстрацію таких препаратів.
Секретар РНБО назвав чотири проблеми, які потребують негайного вирішення.
Перша - невідтворюваність методів контролю якості лікарського засобу, що робить неможливим проведення лабораторного контролю препаратів в жодній із лабораторій з контролю якості лікарських засобів України. Це означає, що не було предреєстраційного контролю лікарських засобів на предмет відтворюваності методик, заявив Клюєв.
Другою проблемою він назвав безпідставне вилучення з затверджених методів контролю показників, за якими був заборонений їх обіг в Україні - це приводить до істотного насичення ринку неякісними препаратами.
Третю проблемою секретар РНБО вважає ігнорування норм чинного законодавства щодо рівня гарантування іноземними виробниками стабільної якості та ефективності ліків, що постачаються на територію України. Він повідомив, що у більшості виробників лікарських засобів, які зареєстровані у цьому році, відсутній сертифікат GMP ЄC, тобто якість вироблених ліків ними не гарантується.
Четверта проблема - реєстрація у якості лікарських засобів продукції, яка насправді ліками ніколи не була, наприклад, біологічних активних домішок, що за часту дозволяє імпортеру безпідставно отримувати пільгову (нульову) ставку ПДВ при увезенні її на територію України.
Нагадаємо, що уряд і великі фармацевтичні компанії сьогодні, 6 червня, підписали меморандум про взаєморозуміння. Після підписання меморандуму, прем'єр-міністр Україна Микола Азаров заявив, що уряд разом з РНБО готує проекти законів щодо посилення відповідальності за виробництва неякісних ліків.