НБУ: В Україні за 5 місяців дефіцит поточного рахунку зріс до 2,3 млрд дол. проти профіциту роком раніше
В Україні за 5 місяців дефіцит поточного рахунку зріс до 2,3 млрд дол. проти профіциту у 410 млн дол. у 2010 р. Про це повідомляє прес-служба Національного банку України (НБУ).
"Зростання дефіциту поточного рахунку в травні (до 746 млн дол.) було зумовлено збільшенням імпорту нафти та нафтопродуктів і виплат дивідендів за прямими інвестиціями. У цілому за перші 5 місяців дефіцит зріс до 2.3 млрд дол., тоді як у минулому році за цей самий період поточний рахунок був з профіцитом (410 млн дол.). Відповідно продовжується зростання кумулятивного дефіциту поточного рахунку за останні 12 місяців, який у травні становив 5.6 млрд дол. (3.8% від ВВП)", - підкреслюється у повідомленні.
НБУ також відмічає, що уповільнення зростання світової економіки в ІІ кварталі 2011 р. на фоні високого внутрішнього попиту зумовило розширення розриву між річними темпами зростання імпорту та експорту товарів (51,7% та 35,9% відповідно).
Експорт товарів у травні становив 5,8 млрд дол. (лише на 1% більше ніж у квітні з урахуванням сезонного фактора). Експорт чорних металів зріс на 19,9%, експорт нафтопродуктів - на 63,6%. Крім того, зростанню експорту палива сприяло збільшення поставок високооктанових бензинів у Росію, де зараз спостерігається дефіцит на цьому ринку.
"За рахунок скасування квот на кукурудзу експорт зернових збільшився в 2,3 рази. Експорт олії та жирів підвищився в 1,7 рази переважно за рахунок ціни. У результаті експорт всієї продукції АПК зріс на 54%", - відмічається у прес-релізі.
"Головним чинником зростання обсягів імпорту товарів у травні (на 13.8% порівняно із квітнем з урахуванням сезонного фактора - до 6,7 млрд дол.) були енергоносії. Імпорт нафти та нафтопродуктів збільшився дуже суттєво в річному вимірі (в 1,7 та 2,8 рази відповідно) в основному за рахунок поставок з Росії та Білорусії. Підвищення імпорту нафти пояснюється насамперед високим завантаженням Лисичанського нафтопереробного заводу через перероблення давальницької сировини", - говориться у повідомленні НБУ.
Обсяги сезонно скоригованого неенергетичного імпорту в травні зросли на 9,7% та повернулися до середнього рівня 2011 р. Згідно НБУ, основний внесок у це зростання продовжує забезпечувати продукція машинобудування, імпорт якої збільшився на 90,7%, у тому числі електричних машин - у 2,1 рази, машин та механічних апаратів - в 1,8 рази, і наземних транспортних засобів - в 1,9 рази.