Мін'юст розробив проект закону, що забезпечує виконання судових рішень за позовами громадян до держави
Міністерство юстиції розробило проект закону, що забезпечує виконання судових рішень за позовами громадян до держави. Відповідний законопроект "Про виконання рішень суду, відповідальність за виконання яких несе держава" опинився в розпорядженні "Комерсант-Україна".
У розпорядженні визначається порядок виконання рішень суду, відповідачем у яких виступає держава, юридична особа, орган місцевого самоврядування або комунальне підприємство. Як повідомив міністр юстиції Олександр Лавринович, законопроект був розроблений на виконання вимог Європейського суду з прав людини, що зобов'язав Україну реформувати судове законодавство у своєму рішенні у справі "Юрій Іванов проти України".
Як повідомила одна з розробників законопроекту, заступник міністра юстиції Валерія Лутковська, в бюджеті щорічно необхідно передбачати фіксовану суму для виплат компенсацій за рішеннями судів. "Ця сума буде узгоджена з Міністерством праці та соціальної політики і Мінекономіки. Вона повинна відповідати кількості рішень, які виносяться щорічно проти державних органів", - додала В.Лутковська. Вона зазначила, що, починаючи з 2001 р., Україна виплатила близько 20 млн грн компенсації за рішеннями як Європейського, так і українських судів. При цьому у Мін'юсті не уточнили, скільки ще потрібно виплатити.
Перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань правосуддя Юрій Кармазін (НУ-НС) заявив, що за останні кілька років нагромадилося більше мільйона невиконаних рішень українських судів тільки в соціальній сфері. "Відмовки влади звучать так: у цьому році Кабінет міністрів не встиг передбачити кошти на виконання судових рішень, а через рік у бюджеті не передбачаються гроші на виконання минулорічних рішень", - зазначив Ю.Кармазін. На його думку, для виконання вимог Ради Європи Україна слід "мінімізувати корупцію в судах". "Такі резолюції ганебні для України, як і для будь-якої іншої цивілізованої країни. Але їх потрібно виконувати, якщо ми хочемо підписати угоду про асоціацію з ЄС", - вважає народний депутат.
У той же час, на думку О.Лавриновича, рішення судів повинні виконуватися в межах можливостей національного бюджету. "В Україні затягнувся період романтичної законотворчості. Наші народні депутати, керуючись бажанням зробити українських громадян щасливими, створили законодавчу базу, для реалізації якої необхідно кілька державних бюджетів", - зазначив він.
Нагадаємо, Європейський суд з прав людини у Страсбурзі - міжнародний орган, юрисдикція якого поширюється на держави, що ратифікували Європейську конвенцію про захист прав і основних свобод людини, в тому числі Україною. Суд приймає скарги на порушення прав громадян тільки з боку органів державної влади. Зокрема, в 2009 р. суд прийняв до розгляду 399 позовів від громадян України - по 126 справах були винесені рішення.
У 2004 р. колишній військовослужбовець з Кіровограда Юрій Іванов звернувся до Європейського суду зі скаргою на невиконання двох судових рішень: Черкаського військового суду про стягнення з військової частини грошової компенсації за неотримане речове майно та про виплату грошової допомоги при звільненні, а також Ленінського районного суду Кіровограда про відшкодування матеріальної та моральної шкоди. 15 жовтня 2009 р. Європейський суд прийняв рішення, за яким позивач протягом трьох місяців мав отримати всі належні виплати і компенсації з урахуванням інфляції, а також 2,5 тис. євро моральної шкоди. У рамках цього ж рішення до 15 січня 2011 р. Україні належало реформувати виконавчу судову систему і усунути затримки у виконанні рішень місцевих судів.
Через рік Комітет міністрів Ради Європи констатував 400 фактів невиконання українськими чиновниками рішень Європейського суду, а 30 листопада прийняв резолюцію, в якій заявив, що українська влада не зуміла адаптувати законодавство до вимог Європейської конвенції про захист прав людини. Крім того, європейські чиновники закликали Україну виконувати судові рішення, усунути всі затримки у виплатах і провести відповідні реформи в законодавстві.