ua en ru

Китай не готовий до масштабного видобутку сланцевого газу

Китай виявився не готовий до масштабного видобутку сланцевого газу, незважаючи на найбільші запаси сланцевого газу в світі. Піднесенню в секторі заважають складні геологічні умови видобутку, висока вартість буріння і відсутність досвіду подібних робіт у більшості компаній. У зв'язку з цим зростаючі потреби економіки в газі Пекін поки продовжить задовольняти за рахунок поставок ЗПГ.
Замість наміченого обсягу видобутку 80 млрд куб. м газу до 2020 року Китай зуміє досягти показника лише в 18 млрд куб. м, вважають опитані Bloomberg експерти. "Окреслені урядом цільові показники нереалістичні. Досягти їх можна виключно за рахунок масштабних державних інвестицій в сектор за одночасної скасування держконтролю цін на енергоносії", - вважає глава видобувної компанії Breitling Oil and Gas Кріс Фолкнер.

На сьогоднішній день КНР розпорядженні найбільшими запасами сланцевого газу в світі. Згідно з даними Служби енергетичної інформації США, йдеться про 36,1трл куб. м газу, в той час як в США залягає лише 24,2 трл куб. м цієї сировини. Як відзначають експерти, значна частина проблем на шляху розвитку цього сектора економіки КНР полягає в складних геологічних умовах буріння.

Більшість китайських родовищ залягає глибше, ніж у США. Так, за даними голови ради директорів Sinopec Фу Ченю, китайським компаніям доводиться бурити на глибину 4-6 км, тоді як американці зупиняються вже на 3 км. Геологічні особливості родовищ змушують китайців використовувати для гідророзриву пласта приблизно на 30% більше води, ніж у США, при тому що багато регіонів КНР відчувають брак водних ресурсів. Таким чином, собівартість буріння однієї свердловини для видобутку сланцевого газу в КНР знаходиться в діапазоні 5-12 млн дол Для порівняння: у США це 2,7-3,7 млн ​​дол, стверджують дані компанії Norton Rose.

Більш того, добувати сланцевий газ в непростих умовах належить компаніям, які, по суті, нічого не тямлять у цій справі. На початку 2013 року в Китаї пройшов другий за рахунком аукціон за право розробки 20 родовищ, в якому перемогли 16 національних компаній, щоправда, жодна з них до цього не пробурила жодної свердловини. Вести видобуток всі вони мають намір за рахунок партнерства з зарубіжними сервісними компаніями, такими як Schlumberger і Halliburton. Для успіху цього партнерства сектору знадобляться додаткові державні субсидії. "Якщо вам потрібно різко підняти галузь, то без субсидій просто не обійтися, особливо враховуючи, що 20 родовищ були розподілені серед компаній, про які ніхто раніше не чув", - вважає аналітик Macquarie Group Джеймс Хаббард. На його думку, збільшити обсяг субсидій слід з поточних 0,4 юаня за кожний видобутий кубометр газу до показника в 1,5 юаня. На сьогоднішній день комерційний видобуток сланцевого газу в Китаї ведуть лише державні PetroChina і CNOOC, проте навіть їх обсяги далекі від рівня самоокупності.

Проте аналітики запевняють, що без енергоресурсів КНР не залишиться - тимчасовою заміною сланцевому газу стануть поставки ЗПГ-за кордону. Так, країна вже щорічно витрачає на покупку СПГ понад 19 млрд дол. Причому незабаром ці апетити істотно виростуть. У цьому році в Китаї буде введено в експлуатацію рекордну кількість терміналів з прийому СПГ із сукупною пропускною здатністю 15,7 млрд куб. м, тобто 54% ​​від вже існуючих можливостей.