Іран незадоволений атмосферою на переговорах з "шісткою" з проблеми ядерної програми
Напередодні другого дня переговорів в Багдаді між Іраном і "шісткою" держав-посередників (США, Росія, Великобританія, Франція, Китай і Німеччина), які будуть продовжені пізніше сьогодні, представники іранської сторони висловили низку претензій до міжнародної місії. Зокрема, Тегеран незадоволений "важкою атмосферою" на переговорах в Багдаді, яку створюють уповноважені держав-посередників, передає Reuters.
"Те, що ми чули з питання ядерної програми від представників міжнародної місії в Стамбулі, нам здалося більш цікавим", - сказав один з іранських дипломатів. Він уточнив, що причина, по якій зусилля міжнародних партнерів не мають результату, криється в позиції США. "Шістка" прибула до Багдада без чітких пропозицій, і тому на переговорах панує важка атмосфера", - пояснив представник іранської сторони.
Зазначимо, що переговори 23 травня ц.р. не привели до підписання будь-яких угод. За повідомленнями анонімних джерел, сторони обмінялися відпрацьованими планами і пропозиціями. За повідомленням іранських ЗМІ, секретар Вищої ради національної безпеки Ірану Саїд Джалілі представив список з п'яти проблем, які охоплюють широкий спектр питань, включаючи проблеми з ядерною програмою Тегерана. Офіційне агентство новин Ірану IRNA з посиланням на іранських дипломатів повідомило про те, що пропозиції західних держав "містять численні причіпки".
Експерти відзначають, що сторони переслідують на переговорах різні цілі. Так, "шістка" прагне обмежити збагачення урану в Ірані рівнем в 20%, при цьому ядерна програма Тегерана повинна стати прозорою для світової спільноти. Ірану необхідно покласти край санкцій по відношенню до його нафтовому і фінансовому секторах, які згубно впливають на його економіці.
Раніше глава Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ Юкія Амано заявляв, що оптимістично налаштований щодо досягнення домовленостей з Іраном про допуск міжнародних експертів на ядерні об'єкти країни, включаючи дослідницький центр у Парчине.
Нагадаємо, другий раунд переговорів пройшов 13-14 травня 2012 р., а перший - 14 квітня 2012 р. після 15-місячної перерви. До цього Іран і "шістка" намагалися домовитися в Женеві в грудні 2010 р. і в Стамбулі в січні 2011 р. Міжнародне співтовариство побоюється, що Іран може розробити ядерну зброю під прикриттям мирної атомної програми. Тегеран відкидає звинувачення, проте не допускає міжнародних спостерігачів на деякі ключові ядерні об'єкти.