ua en ru

ЄБРР надасть Україні рекомендації для покращення інвестиційного клімату

Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) фактично висунув Україні ультиматум - без поліпшення інвестиційного клімату збереження нинішнього рівня кредитування буде під загрозою. Щоб почати вирішувати проблему, банк запропонував Президенту України Віктору Януковичу рекомендації з поліпшення бізнес-клімату, серед яких створення інституту бізнес-омбудсмена, пише "Комерсант-Україна".

У ході візиту до Києва президента ЄБРР Суми Чакрабарті погіршення інвестиційного клімату в Україні було приділено підвищену увагу. "В останні місяці ми помітили різке погіршення інвестиційного клімату в Україні. Це проявляється в корупції на всіх рівнях, в діях податкових органів і митниці, в неефективності роботи судової системи. Це особливо актуально для українських компаній, у яких менше інструментів для захисту. Наприклад, вони не можуть звернутися по допомогу в посольства своїх країн, як це роблять іноземні інвестори", - пояснив він. Він підкреслив, що існуючий інвестиційний клімат в Україні може перешкодити планам банку зберегти обсяг кредитів в українській економіці на показнику 2012 р.

Обмеження кредитування ЄБРР, за словами джерела видання, може торкнутися держпроектів. "У нас пропорція фінансування державних і приватних позичальників приблизно 30/70. На цей рік ми вже отримали дві великі заявки від уряду: проект посилення безпеки атомних електростанцій на 300 млн євро і будівництво метрополітену в Харкові на 150 млн євро. Однак для затвердження фінансування цих програм нам необхідно набрати ще більше заявок від бізнесу, щоб зберегти пропорцію. Без різкого покращення бізнес-клімату це неможливо", - зазначає співрозмовник видання у банку.

Ці аргументи вразили Януковича. "У ході зустрічей з Президентом і членами уряду України я виклав ці обставини, і уряд готовий працювати з нами", - заявив Чакрабарті, пообіцявши вислати рекомендації банку Президенту. За словами джерела видання, ці рекомендації включать у відповідний указ глави держави. "ЄБРР часто консультує президентів і прем'єр-міністрів з питань проведення реформ, але такої жорсткої вимоги в історії банку ще не було. Нинішня ситуація вимагає рішучих дій", - пояснив керуючий директор ЄБРР по регіону Туреччини, Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії Олів'є Декамп.

Виданню вже вдалося ознайомитися з текстом рекомендацій ЄБРР. "Корупція та практика недобросовісного ведення бізнесу створюють невизначеність в колах українського бізнес-спільноти та негативно впливають на інвестиційний клімат", - сказано в документі. Вирішити цю проблему пропонується шляхом створення робочої групи для підготовки меморандуму, який підпишуть уряд, бізнес-асоціації та міжнародні фінансові інститути. "Меморандум про взаєморозуміння повинен визначити ключові принципи і конкретні дії як для державних служб (податкової, митниці та інших), так і для приватних підприємств", - наголошується в рекомендаціях.

ЄБРР рекомендує створити інститут бізнес-омбудсмена - незалежний орган з врегулювання спорів між інвесторами та органами влади. Раніше це ж пропонували зробити в Держкомпідприємництва, посилаючись на успішний досвід роботи бізнес-омбудсмена в Росії. В ЄБРР вимагають і зміни до інструкції НБУ №118, щоб дозволити міжнародним фінансовим організаціям залучати і видавати кредити в гривні з метою зниження валютного ризику.

Виконавчий директор "Європейської бізнес асоціації" Ганна Дерев'янко погоджується з оцінкою глави ЄБРР, що інвестиційний клімат в останні місяці різко погіршився. "Клімат як мінімум не поліпшується. Однак в останні місяці негативні очікування бізнесу були підкріплені негативною макростатистикою", - пояснила вона.

За словами голови Ради підприємців при Кабміні Леоніда Козаченка, уряд піде назустріч ЄБРР. "Це вельми авторитетна організація, тому до їхніх рекомендацій варто прислухатися. Тим більше, раз президент погодився з їх зауваженнями, можна очікувати, що якщо не всі, то більшість їх рекомендацій будуть враховані", - заявив він.

Читайте також: Бізнес-клімат в Україні значно погіршився через діяльність податкової, митної та судової систем, - ЄБРР