"Газпром" отримав від турецької Botas повідомлення про розірвання контракту на поставку газу по "західному маршруту"
Турецька компанія Botas повідомила ТОВ "Газпром експорт" (експортна "дочка" ВАТ "Газпром") про припинення контракту на поставку російського газу до Туреччини по "західному маршруту". Про це повідомили в "Газпром експорті". "Повідомлення надійшло, буде розглянуте", - сказали в "Газпром експорті". Коментарі "Газпрому" поки отримати не вдалося.
Нагадаємо, 30 вересня 2011 р. Йилдиз заявив, що влада Туреччини може розірвати газові контракти з Росією, якщо ціна на вуглеводні не буде "істотно знижена". При цьому міністр відзначав, що угоди на постачання російського газу по інших коридорах залишаються в силі. "У нас укладено три-чотири угоди з Росією на закупівлю газу. В одній з них закінчився термін дії, і його не було продовжено. Проблем це не викличе. Частково закупівлю газу здійснює приватний сектор, який зможе, якщо захоче, надалі домовлятися з російською стороною. Просто держава більше не хоче займатися цим", - сказав тоді міністр.
64% споживаного Туреччиною "блакитного палива" надходить з Росії за двома маршрутами. "Західний маршрут" передбачає поставки газу по Трансбалканському газопроводу, який проходить через територію України, Молдавії, Румунії та Болгарії. За цим маршрутом у "Газпрому" з Туреччиною підписано 2 контракти. Перший контракт був підписаний з турецькою компанією "Боташ" в лютому 1986 р. і передбачає наростаючі поставки газу протягом 25 років (1987-2011рр.) в обсязі до 6 млрд куб. м в рік. У 1998 р. був підписаний довгостроковий контракт на поставку по "західному маршруту" додатково 8 млрд куб. м на рік до 2022 р. включно. Решта обсягів надходить до Туреччини по газопроводу "Блакитний потік".
Крім того, в рамках проведеної в Туреччині лібералізації газового ринку "Газпром експорт" погодився передати частину обсягів одного з контрактів в ході організованого компанією "Боташ" тендеру і в 2007 р. підписав контракти з чотирма приватними компаніями, що отримали право на імпорт газу до Туреччини. За цими контрактами здійснюються поставки газу.
Анкара неодноразово зверталася до Москви з пропозицією знизити контрактні ціни, однак досягти компромісу за підсумками переговорів турецького прем'єр-міністра Реджепа Тайіпа Ердогана і президента РФ Дмитра Медведєва, які пройшли в Москві в березні 2011 р., не вдалося.
"Газпром" за підсумками 2010 р. поставив в Туреччину 18,01 млрд куб. м газу, у тому числі по газопроводу "Блакитний потік" - 8,07 млрд куб. м. Відзначимо, що контракти передбачали постачання 30 млрд куб. м (14 млрд - по "західному коридору" і 16 млрд - по "Блакитному потоку"). При цьому в договорі були позначені мінімальні обсяги закупівлі газу Анкарою з урахуванням впливу глобальної кризи на турецьку економіку, тобто країна могла скорочувати відбір газу до 75% без санкцій з боку "Газпрому".