В Україні сьогодні набуває чинності закон про вищу освіту
В Україні сьогодні, 6 вересня 2014 р., вступає в силу закон № 1556-VII "Про вищу освіту" (нова редакція)"
Закон передбачає, що підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітньо-професійними, освітньо-науковими, науковими програмами на таких рівнях вищої освіти:
- початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;
- перший (бакалаврcький) рівень;
- другий (магістерський) рівень;
- третій (освітньо-науковий) рівень;
- науковий рівень.
Відповідно до цього здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою відповідної освітньої (освітньо-професійної чи освітньо-наукової) або наукової програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти:
1) молодший бакалавр;
2) бакалавр;
3) магістр;
4) доктор філософії;
5) доктор наук.
Згідно з документом, атестація здійснюється відкрито і гласно.
"Здобувачі вищої освіти та інші особи, присутні на атестації, у тому числі під час захисту дисертації, можуть вільно здійснювати аудіо- та/або відеофіксацію процесу атестації", - йдеться в законі.
Атестація осіб, які здобувають ступінь доктора філософії, здійснюється постійно діючою або разовою спеціалізованою вченою радою вищого навчального закладу чи наукової установи, акредитованою Національним агентством із забезпечення якості вищої освіти, на підставі публічного захисту наукових досягнень у формі дисертації. Здобувач ступеня доктора філософії має право на вибір спеціалізованої вченої ради.
Крім того, закон надає більшу автономію вищим закладам освіти. Забезпечується додатковий простір для роботи викладачів, зокрема для наукової роботи.
Також передбачається створення системи забезпечення якості вищої освіти, зростання долі роботодавців та бізнесу у формуванні критеріїв вищої освіти та оцінювання компетенції випускників.
Серед нововведень - створення окремого колегіального органу - Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.
Також суттєво буде посилено антиплагіатні норми і відповідальність за них (обов'язкове оприлюднення наукових робіт).
Створюватиметься новий механізм виборів ректорів вищих навчальних закладів (участь всього викладацького складу та збільшено у відповідній пропорції (не більше 15%) кількість студентів, які братимуть участь у голосуванні). Заплановано, що вибори будуть відбуватися в один тур за системою "перехідного голосу".
Для ректорів, деканів і завідуючих кафедрами прописано обмеження перебування на посаді - не більше двох строків (5+5).
Усі вищі навчальні заклади отримають право остаточного присудження наукових ступенів (у Нацагентстві залишається питання акредитації спецрад і розгляд апеляцій на їх рішення).
Державні ВНЗ зможуть розміщувати власні надходження від своєї освітньої, наукової та навчально-виробничої діяльності на рахунках установ державних банків.
Зменшено кількість годин навчального навантаження викладачів на одну ставку з 900 год. до 600 год. Зменшено навантаження на студентів - кількість годин в одному кредиті змінено з 36 до 30.
З 2016 р. запроваджуватиметься новий механізм електронного вступу до ВНЗ і автоматичного розміщення місць державного замовлення.
Створюватимуться умови для збільшення мобільності студентів і викладачів.
Нагадаємо, народні депутати прийняли цей закон 1 липня 2014 р. За відповідне рішення проголосували 276 народних депутатів. Президент України Петро Порошенко підписав закон 31 липня.