Український омбудсмен написала генпрокурору РФ про тортури у справі Карпюка
Лутковська звернулася також до голови Верховного суду Чечні
Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Валерія Лутковська звернулася до голови Верховного суду Чеченської Республіки РФ Магомета Каратаєва і генерального прокурора Росії Юрія Чайки у кримінальній справі щодо громадянина України Миколи Карпюка, розгляд якої по суті заплановано на судовому засіданні 12 жовтня. Про це повідомили у прес-службі українського омбудсмена.
Лутковська, зокрема, звернула увагу на те, що, як випливає з інформації адвокатів Карпюка, в ході досудового слідства до нього з метою отримання свідчень, які б влаштовували співробітників правоохоронних органів, останніми застосовувалися тортури, а також жорстоке, нелюдське й таке, що принижує гідність, поводження.
"Таким чином, звинувачення Миколи Карпюка ґрунтуються на свідченнях, отриманих із застосуванням тортур, які, відповідно до міжнародних стандартів кримінального судочинства, не можуть вважатися доказами у справі і враховуватися судом при оцінці доказів", - йдеться у зверненнях омбудсмена.
Також Лутковська зазначила, що у Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ) вже склалася практика винесення рішень проти держав, які не забезпечили права на свободу від катувань та права на справедливий судовий розгляд.
"На думку Європейського суду з прав людини, питання не стільки в тому, чи було розслідування, а скоріше в тому, наскільки сумлінно воно було проведене, чи твердим був намір властей виявити і покарати винних і, відповідно, чи було розслідування "ефективним". Це питання для суду є найбільш важливим, особливо якщо заявник висуває обґрунтоване звинувачення в тому, що відбулося порушення статті 3 Європейської конвенції з прав людини", - йдеться у зверненнях уповноваженого ВР з прав людини.
На завершення Лутковська звернулася із проханням до голови Верховного суду Чеченської Республіки РФ і генерального прокурора РФ приєднати свої звертання до матеріалів справи щодо громадянина України Карпюка і в ході судового розгляду дати оцінку викладеним у них фактам застосування тортур при проведенні досудового розслідування, а також забезпечити повне виконання вимог міжнародних договорів, учасником яких є РФ.
Нагадаємо, Міністерство закордонних справ України вручило ноту протесту консулу РФ у зв'язку з порушенням прав українців Миколи Карпюка та Станіслава Клиха, які були заарештовані у 2014 р. головним слідчим управлінням Слідчого комітету РФ по Північно-Кавказькому федеральному округу і звинувачуються в участі в бойових діях на території Чечні в 1994-1995 рр.
Раніше адвокати Карпюка і Клиха попросили про розгляд так званої "чеченського справи" судом присяжних.
Як повідомлялося, 26 серпня Слідчий комітет РФ направив до суду для розгляду по суті кримінальну справу проти українців Миколи Карпюка та Станіслава Клиха із затвердженим обвинувальним висновком.